SDP arvot on mitkä?

Anonyymi-ap

Silminnäkijät kertovat Sdp:n kansanedustajan kosketelleen
Anonyymi-ap
2026-01-19 10:17:27

Merinen antoi Ylen Vallan algoritmi-sarjassa ymmärtää, että kansanedustajat kohtelevat avustajiaan huonosti.

– Ajattele, kun sinulla on sellainen asetelma, missä sinä olet täysin suojattu ja jos työntekijä ei miellytä, voit sanoa, että vaihdetaan tämä. Hän ei voi sanoa eteenpäin mitään. Minä olen kuullut ihan hirveitä juttuja, mutta en voi sanoa, mitä, Merinen sanoi sarjassa.

Ylen toimittaja Marleena Pelli luetteli Meriselle eri häirinnän muotoja: ”Fyysistä, seksuaalista, henkistä väkivaltaa, kiusaamista, ahdistelua, häirintää”, jolloin Merinen vastasi: ”Juuri näin. Sinä sanoit ne ääneen. Tyyliin kaikkea.”

Merisen ulostulon jälkeen Sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kertoi Instagramissa saavansa tasaisin väliajoin tietoa vapaa-ajalle yllättäen työnnetyistä töistä, huutamisesta ja epäasiallisesta käytöksestä ja jopa erilaisesta häirinnästä.

IS uutisoi keskiviikkona viidestä Sdp:hen kytkeytyvästä häirintätapauksesta.

Tuorein tapaus on viime vuoden lopulta eduskunnan pikkujoulujen jatkoilta. Silminnäkijät kertovat Sdp:n kansanedustajan kosketelleen oman puolueensa avustajaa epäasiallisesti karaokebaari Ihkun tanssilattialla.

IS

8

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Palstan aloittajalle. Mitkä arvot?

      • Anonyymi00004

        Kielletäänkö Suomessa pillunvonkaaminen. Jäähän vielä naisten tarjoama sääli seksi. ❤️❤️❤️


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kielletäänkö Suomessa pillunvonkaaminen. Jäähän vielä naisten tarjoama sääli seksi. ❤️❤️❤️

        Kysy sosialisteilta!


    • Anonyymi00005

      Sinäkin laitat omat lapsesi ja läheisesi etusijalle, tuollainen oman geeniperimän priorisointi on rasismia ja hyvää onkin. Rasismi ei ole ongelma, vaan se on ratkaisu ongelmiin. Suomalaiset vaan on tehokkaimman koulutusjärjestelmän avulla aivopesty järjettömään ideologiseen utopiaan.

      • Anonyymi00006

        SDP:n sitä parempaa rasismia naisten käpälöinti pikkujouuissa?


    • Anonyymi00007

      hyviä taksikukseja tulee demareista?

      ahmedmalli

    • Anonyymi00011

      666

    • Anonyymi00013

      ddds

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      153
      2523
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      74
      2363
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      2005
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1808
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      117
      1733
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1548
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1514
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      39
      1375
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1201
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1194
    Aihe