Ja ennen kuin persukuoro alkaa huutaa kommunisti, kommunistia täytyy muistuttaa, että Appelbaum on pitkän linja antikommunisti ja republikaanisen puolueen jäsen.
https://www.theatlantic.com/ideas/2026/01/trump-letter-to-norway/685676/?gift=hVZeG3M9DnxL4CekrWGK36YjEx6PWcaiwVCToEIk3KY
https://www.theatlantic.com/ideas/2026/01/trump-letter-to-norway/685676/?gift=hVZeG3M9DnxL4CekrWGK36YjEx6PWcaiwVCToEIk3KY
Vastaukset 19
Vanhimmat
Trump lopetti woken ja poistaa somalit USA:sta. Suomessa kukaan ei ole pystynyt vastaavaan.
Venäjä on paras , siellä ei ole ikinä ollut wokea . Niin ja Iran ja pohjoiskorea ja Afganistan hyvii siinä .
Persut kannattivat silloin, kun lupasi lopettaa woken ja mamutuksen ja lopettaa sodan Ukrainassa parissa päivässä. Mutta ei enää tässä imperialistisestä Trumpista. " Valta turmelee, ehdoton valta ehdottomasti".
Appelbaumin arvio on oikeaan osuva.
Suomalaisista journalisteista ei löydy, sen enmpää kuin TVn puhuvista päistäkään mitään yhtä nasevaa.
Puhumattakaan Stubista tai turpo Orvosta.
Totta!!!
Trumb on Kuningas💪
Sorry, kommentoin väärää viestiä. Se persupuhe oli siinä ylemäpänä.
Trump on ollut koko ajan idiootti. Vain persu ei sitä ole huomannut
Anna OMENAPUU
APPEL= OMENA
BAUM=PUU
Trump kuitenkin toimii kansan ja USAn hyväksi, ja jopa koko maaiman hyväksi, mm lopetti Ukrainan sodan, jne, on rauhanlähettiläs...
Applebaumin analyysin mukaan presidenttinä on alaikäinen lapsi.
Trumpin MAGA ohjelma muistuttaa aika tarkkaan 1930 luvulla erään Aatun LEBENSRAUM suunnitelmaa. Eikä ihme, Trumpin suku on lähtöisin Saksasta.
Trump on niin vahvasta narsisti, että hän taantuu aina siihen ikään kun narsisimi hänessä syntyi eli taaperoksi.
Trump on enää vain läjä taaperon vaipassa.
The Atlanticin artikkeli on hyvä ja uskottava viesti amerikkalaisille, nyt alkaa olemaan viimeinen hetki tehdä jotain. Siis amerikkalaisten itse ja etenkin republikaanien, he ovat itse itsensä kuseen saattaneeet päästämällä magaljengin valtaan.
Lainaus:
"Yet what matters isn’t the specific phrases, but the overall message: Donald Trump now genuinely lives in a different reality, one in which neither grammar nor history nor the normal rules of human interaction now affect him. Also, he really is maniacally, unhealthily obsessive about the Nobel Prize."
Hyvä kommentti Trumpista.
Minusta tuntuu, toisin kuin tekstissä vihjaistiin, Trump elää paljon voimakkaammin todellisuudessa kuin esim
useimmat eurooppalaiset. Woketus, DEI'itys, sateenkaarihomotus, islamisaation näkeminen vaarattomana, demokraattisen äänestyksen tuloksia loukkaavat mielenosoitukset ja senlaiset ilmiöt ovat saaneet ihmiset vieraantumaan todellisuudesta ja todellisuudessa elävistä ihmisistä.
On hämmästyttävää että kun Trump luettelee itselleen ansioita asioista joita ei ole edes tapahtunut, niihin reagoidaan voimakkaasti. Jokainen todellisuudessa elävä ihminen kohauttaa olkapäitään ja toteaa että se on vain Trumpin mahtipontista retoriikkaa. Mutta todellisuuden ymmärryksensä menettäneet ihmiset eivät tiedä mitä tehdä ja sanoa, hämmästyneenä vain aukovat suutaan tai jopa vakavasti keskustelevat keskenään että mitä nyt tehtäisiin kurtussa olevin otsin.
Herätkää todellisuuteen niin Trumpin velhonkaapu putoaa pois ja alta paljastuu lihaa ja verta oleva mies. Taitava ja ovela monin tavoin, mutta ihan mies vaan.
Olisihan se hienoa jos woketusta, deitystä ja homotusta ei tarvittaisi, eli ihmiset osaisi elää tasa-arvoisesti erilaisuutta suvaite , mutta kun ei osaa niin ei osaa.
Luitko sen jutus, Anne on tismalleen oikeassa.
Myös natsismin ja holocaustin mahdollisti se, että ihmiset antoivat asian kehittyä siihen ryhtymättämvastarintaan samoin neuvostoliiton kommunismin.
On moraalinen velvollisuus olla suvaitsematta pahuutta ja sitä hyväksikäyttäjä tahoja.
"On moraalinen velvollisuus olla suvaitsematta pahuutta ja sitä hyväksikäyttäjä tahoja."
Mutta vasemmistolaisen pahuuden hyväksyt? Madurot, Assadit, woketuksen, maalittamisen....
Missä minä niin olen sanonut?
ihanko oikeasti olet noin typerys, että tuollaisen päätelmän teit kirjoituksestani?
En minä kirjoittanut mitään Madurposta, Assadista luepa uudelleen ja koeta sisäistää lukemasi.