Ole muuta rääkymistä, kun aina samaa. Yritä jotain muutakin, tuohan jo kuin kakolasta karanneen käsialaa.
Eikö sulla kommunisti
Anonyymi-ap
21186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kommunisti mainittu. Isäsikö kertoi. Pahin sosialistipuolue on kokoomus joka sosialisoi itselleen kaiken
Hehe "isä" kertoi. Jos olet isätön kommunisti raakki, silloin ei isä kertonut.
Yritystukimja veroalet on kommunismia kota saavat vaan rikkaat
💩💩💩💩💩
Ex työkköri ei ei ymmärrä että eläke on sosiaalietuutta jonka SDP on hänelle järjestänyt
Ei kokoomus eläkettä haluu antaa , vaan poistaa ne.
Ex työkkäei ihannoi hallitusta joka haluu poistavat hänen Ainoan tulonsa.
Aika outo Lyyli
Äänestä💩💩💩💩💩
Ex työkköri ei ei ymmärrä että eläke on sosiaalietuutta jonka SDP on hänelle järjestänyt
Ei kokoomus eläkettä haluu antaa , vaan poistaa ne.
Ex työkkäei ihannoi hallitusta joka haluu poistavat hänen Ainoan tulonsa.
Aika outo Lyyli
Äänestä💩💩💩💩💩
Ex työkköri ei ei ymmärrä että eläke on sosiaalietuutta jonka SDP on hänelle järjestänyt
Ei kokoomus eläkettä haluu antaa , vaan poistaa ne.
Ex työkkäei ihannoi hallitusta joka haluu poistavat hänen Ainoan tulonsa.
Aika outo Lyyli
Äänestä
Ei SDP mitään eläkkeitä järjestä, se on fakta!
Ei Kokoomus ole eläkettäni vastustanut koskaan, jos muuta väität niin tuo esiin todellinen luotettavan tahon uutisen kopio aiheesta!
Minulla on muutakin tuloa kuin eläke sekä tietenkin viisaana taloutensa hoitajana varallisuutta kohtuudella joten pärjään aika hyvin ilman eläkettäkin jos pakoksi menee! nykyinen työeläkehän on vakuutus muotoinen, joten sitä kyllä maksetaan edelleen, vaikka se sinua kiukuttaisikin!
Minä olen Extyökkäri mutta sinä olet se Lyyli nikistäsi päätellen!
Kommunisteja ei enää paljonkaan ole. Jotkut tyhmät eivät sitten erota sosialismia kommunismista.
Kommunismi on sosialismia ja ne jotka muuta väittävät vaan haluavat piilottaa sen kommunisminsa koska sille sanalle on tullut huono maine!
Ykskaksex tunnusti että kokoomus on sosialistipuolue kun se ei olekaan kommunistinen
- Kommunismi on yhteiskuntajärjestelmä, jossa vallitsee tuotantovälineiden ja hyödykkeiden yhteisomistus, sekä poliittista ideologiaa, joka pyrkii tällaisen yhteiskunnan luomiseen.
- Sosialismi on poliittinen aatesuunta, jossa pyritään työläisten aseman parantamiseen ja kansantalouden julkiseen ohjaukseen. Sosialismissa on lisäksi kielteinen suhtautuminen ihmisten väliseen kilpailuun ja häikäilemättömään oman edun tavoitteluun.
- Vasemmisto taas on poliittinen suuntaus, jonka on perinteisesti katsottu edustavan laajaa tulojen tasauspolitiikkaa, yhteiskuntavastuuta sekä jyrkkää sosiaaliliberalismia ja valtion ja julkishallinnon korostamista.
Röh röh mutta minulla on hyvä maine vaipanvalmistajien keskuudessa koska olen vaippojen suurkuluttaja KRUIIIK !!
Suomi on edelleenkin pohjoismainen hyvinvointivaltio.
Pohjoismaisen hyvinvointivaltion malli on sellainen, jossa päävastuu on valtiolla. Hyvinvointivaltion etujen piiriin kuuluvat kaikki kansalaiset tasapuolisesti ja järjestelmän painopiste on tulonsiirroissa (verotuksessa).
Pohjoismaisen hyvinvointivaltiomallin periaate perustuu yksittäisen henkilön oikeuteen saada julkisia palveluja. Nämä palvelut ovat kollektiivisesti rahoitettu verovaroin. Julkisia palveluja ovat esim. koulut, terveydenhoito, kirjastopalvelut, kulttuuripalvelut, sosiaalipalvelut, teiden rakentaminen ja ylläpito jne.
Veroja maksamalla osallistutaan yhteiskunnan kustannuksiin ja yhteisen hyvän pyörittämiseen. Porvarit/kokoomuslaiset eivät monestikaan halua osallistua yhteiskunnan kustannuksiin, mutta vaativat ja käyttävät kyllä mielellään palveluja, kuten esim. teitä ja katuja.
Jos hyvinvointia pyritään rakentamaan velkarahalla, niin se on velkahyvinvointia ja se tulee kalliiksi, koska kun siihen totutaan niin on äärimmäisen vaikeaa palauttaa sitä ansaituksi hyvinvoinniksi, niiden velkojen maksu kun syö sitä varallisuutta, jota se hyvinvointi tarvitsee.
Nyt olemme tuossa velkahyvinvointi tilassa ja montaa kiukuttaa, kun joudutaan tinkimään noista hyvinvointipalveluista, jotta saadaan ne velat haltuun. Nyt on vaan laitettava asiat kuntoon tavalla, jossa päästään velasta ja jossa saadaan lisää yrittäjyyttä tuottamaan maalle sitä lisätuloa, joilla asiat saadaan kuntoon omalla tulolla velan sijaan.
Meillä joidenkin käsityskyky ei ymmärtänyt sitä, ettei nollakorko aika ole ikuista vaan tilapäinen ilmiö!
Velkarahalla ei pidä ylläpitää hyvinvointiyhteiskuntaa. Suomen kokoisen hyvinvointivaltion rahoitus edellyttää korkeaa työllisyyttä ja tuottavuutta. Kaikkien on osallistuttava yhteisen hyvän pyörittämiseen.
Ei vain näytä työllisyys nousevan Kokoomuksen ja PS:n ideologiapolitiikalla.
Ei voi kuin nauraa makeasti oikeistolaisen mielipahalle : )
Ei perussuomalaiset ole oikeistolaisija!
Eivätkö ole oikeistolaisija. Ovat kuule ihan äärioikealla. Ja rivipersu antaa eliittipersujen vetää itseään hanuriin ihan omaa tyhmyyttään.
Kokoomus antaa paljon lahjoja...autorahaa,lelurahaa,jne.?eihän työ kannata jos saa ilmaiseksi,, tyhmä töitä tekee
"Hullu paljon töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä."
Sinä taas luulet olevasi monimiljonääri, vaikka olet työläisperheestä , asut Kontulassa vuokrayksiössä vanhalla puolella ilman autopaikkaa.
Niin se vaan menee
Äänestä
MPP kommunisti.