Ylen uutinen: Perustoimeentulotuen kulut kasvoivat viime vuonna selvästi, rahaa kului yli miljardi
https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20205528
- Kyllä varmasti kasvaa niin kun hallitus leikkelee heiltä joilta ei ole penniäkään vietäväksi ja työpaikkoja ei vaan Suomessa ole saatavilla. Työvoimaa olisi kyllä.
Haen esimerkiksi itse kahden alan työpaikkoja ja molemmat alat ovat ihan yleisiä, koulutus on molemmilta aloilta sekä työkokemusta, ikääkin alle 40v eikä mitään työntekoa estäviä tekijöitä. Olen valmis myös vuorotyöhön. CV on kuvallinen ja tehty viimeisen päälle ammattilaisen ohjastamana samoin hakemuksiin panostettu.
Useimmista paikoista joihin hakee ei kuulu mitään takaisin ja ne joista kuuluu sanoo kaikki samaa " Kiitos hakemuksestasi.. Hakijoita paikkaan oli todella paljon ja valitettavasti emme edenneet haastatteluun kanssasi.. ". Koskaan ennen en ole kokenut näin huonoa tilannetta vaan yleensä työpaikka on löytynyt parin hakemuksen jälkeen. Nyt hakemuksia olen tehnyt useita kymmeniä.
Sekä Kelan ja työllisyyspalveluiden virkailija myönsi, että tilanne Suomessa on erittäin huono eikä vika ole nyt hakijoissa. Kelan virkailija jopa myönsi, että pelkää todella Suomen olevan konkurssin tiellä.
ONKO SIIS JOKU IHME JOS TOIMEENTULOTUEN VARASSA OLEVIA ON PALJON JA SIIHEN RAHAA KULUU. Ei pitäisi olla. Olisiko hallituksen aika alkaa tekemään jotain sen eteen, että Suomeen saadaan lisää työpaikkoja, tuotantoja ja toimintaa. Olisiko aika karsia pois kaikki se, joka tekee Suomessa toimimisesta kannattamatonta. Häviämme lähes kaikessa naapurimaa Ruotsille joka vie meidän nenän edestä tuotannot. Suomen valtiovallan vikaa tämä on ja on aivan sairasta, että tämä hallitus näkee vain yhden tavoitteen : Viedään köyhiltä tuet pois ja ajetaan heidät kadulle. Heittämällä Suomen historian surkein hallitus.
Toimeentulotuen Kulut
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887