Mitä urpomonmtehnyt
Talousosaaja ion saanut suimenn kuoppaan
Mutta rikkaat on turvassa vuorella
Talousosaaja ion saanut suimenn kuoppaan
Mutta rikkaat on turvassa vuorella
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olisinhan se melkoinen ihme mikäli talouskasvua leikkaamalla, saataisiin lisää talouskasvua.
Silloinhan sitä kasvua ei pitäisi laisinkaan tavoitella!
1
Äänestä
Purran syytä kaikki
Tarkkikselle ei opi mitään. Suomi on tuhoon tuomittu.
Tarkkikselle joutumisesta on varoiteltu jo vuosia sitten. Se suuntaus näkyi, jo edellisillä hallituskausilla.
Asia muuttunee, kun työttömät maahanmuuttajat palaavat kotimaihinsa. Työtä kun ei ole, ei ole syytä jäädäkkään.
EU pitäisi huolehtia maahanmuuttajista. Se ei oo suomen asia, eikä jäsenmahden, vaan sen kuka niitä tänne hakee.
Tuohan on tiedettiin jo ex hallituskaudella!!!!!!
Ei liity nykyhallitukseen!
https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/5265101
Maahanmuutto Suomeen on jatkunut vuosina 2024–2025 korkeana, vaikka se on hieman vähentynyt ennätysvuodesta 2023. Vuonna 2024 maahan muutti 63 049 henkeä. Suurimmat ryhmät olivat Ukrainan kansalaiset sekä Filippiinien, Intian ja Sri Lankan kansalaiset, ja muutto on keskittynyt erityisesti Uudellemaalle.
Maahanmuutto 2024-2025: Keskeiset havainnot
Määrä: Vuoden 2024 maahanmuuttomäärä oli historian toiseksi suurin. Tammi-syyskuussa 2025 maahanmuuttoja oli 38 133, mikä on vähemmän kuin vastaavana aikana 2024, mutta silti korkea.
Työperusteinen maahanmuutto: Ensimmäisiä oleskelulupia työn perusteella myönnettiin 11 103 vuonna 2024, mikä on 23 % vähemmän kuin edellisenä vuonna. Erityisasiantuntijoiden oleskeluluvat pysyivät lähes samalla tasolla.
Opiskelijat ja perheenjäsenet: Opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä oleskelulupahakemukset olivat vuonna 2024 ennätyskorkealla.
Ukrainalaiset: Ukrainan kansalaiset olivat suurin muuttajaryhmä, joskin heidän määränsä laski vuonna 2025 aiempaan verrattuna.
Muutokset: Työperusteinen maahanmuutto laski erityisesti sote- ja rakennusalalla, kertoo Maahanmuuttovirasto.
Tulevaisuuden näkymät (2025-2026)
Arvio: Maahanmuuttovirasto arvioi työperusteisten oleskelulupahakemusten määräksi vuonna 2025 noin 15 000.
Opiskelijat: Lukukausimaksujen käyttöönoton arvioidaan hillitsevän kansainvälisten opiskelijoiden määrää.
Hallitusohjelma: Hallitusohjelman mukaisesti vastaanottorahaa on pienennetty ja työperusteista maahanmuuttoa on tiukentunut.
Ennuste: Nettomaahanmuuton ennustetaan pitävän väestönkasvua yllä, vaikka työikäisen väestön osuus supistuu.
Kuturahvast kärsii ja paskamahaökyt nauravat vain partaansa.
Kaupassa nää viettää aikaansa ja harrastaa liikalihavuuden maksimointia.
Uutinen 2020!
"Suomea uhkaa tarkkailuluokalle joutuminen – IMF ja EU-komissio puuttuneet valtion velkaantumiseen"
Silloin ennustettiin Suomen joutuvan tarkkikselle 2024.
Eli, hallitus on parantanut tilannetta. Kun tarkkikselle jouduttiin myöhemmin.
Suomea uhkaa tarkkailuluokalle joutuminen – IMF ja EU-komissio puuttuneet valtion velkaantumiseen
Ei liity nykyhallitukseen!
https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/5265101
Vasemmistolainen haluaisi varastaa rikkailta ja käyttää nämä heidän kovalla työllä ansaitsemansa rahat.
Enpä ole rikkaiden nähnyt raastavan rahojensa eteen. Se menee kylläkin niin, että duunarit ja muut alemmat raataa eliitin pörhöjen eteen. Pysytään edes vähän totuudessa.
Miss marinaadin ja tuhoviisikon uusimat.
Aloittaja on jo siellä tarkkiksella
Kokoomus ja rikkaat katsoo oikeudekseen kustannutaa rikastumisensa kansalla
Kansa maksaa rikkaiden vaurastumisen veroissaan saamatta mitään ei edes lääkäriin pääse
Sosiaaliturva pois ja rikkaille yrityksille sosiaaliturva rahat siirtyy
Kuin itsestään
Suomen tyhmä,kansa vaan töllöttää telkkaria kotona van ja ihmettelee kun mtv n pissikset kehuu kokoomusta
Äänestä sdp jos et ole moni miljonääriRiikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä.
Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin.
" [Riikka] joutuu ottamaan tänä vuonna uuden arvion mukaan peräti yli 17 miljardia euroa lisää lainaa. Asian vahvistavat Helsingin Sanomille valtiovarainministeriö ja Valtiokonttori."
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011683224.html
Yietwnkinmbelkaraha jaetaa éikkaillle miljonääreille kokoomuksen tyyliin ja kansa maksaaKannattaa vähän googlettaa faktoja ennen kuin tekee itsestään idiootin
Äänestä
Orpon persuhallitus rakentaa Suomeen oligarkiaa
Suurelta enemmistöltä otetaan rahaa ja annetaan se pienelle rikkaalle oligarkkiryhmälle.
Oligarkkien kleptokratia (”varkaiden valta”) viittaa hallintoon, joka on niin korruptoitunut, että varastaminen on institutionalisoitu.
Kleptokratiassa lähes kaikki hallituksen mekanismit on tarkoitettu verottamaan
KANSAA, jotta kleptokraatit saisivat lisää varoja ja että ”hallitus” pysyisi vallassa.
Eikä nämä "oligarkki-johtajat" edes tunnista mitä ovat tekemässä, koska ovat niin täynnä itseään, että luulevat kaiken kuuluvan heille automaattisesti.
Äänestä SDP
Kuka hyötyy kun kokoomus on tuhonnut ostovoiman terveys
Kuka hyötyy kun kansalaisten ostovoima on tuhottu
Terveyden hoito on tuhottu, työllisyys on tuhottu,
Jopa yritykset ihmettelee kun kukaan ei osta mitään
Ravintolat valitaan kun kukaan ei käy
Kuka hyötyy kaikesta kysyn vaan
Kun ei enää edes ei kauan hyödy kun kukaan ei osta
Ai niin ei ja rikkaat yritykset saa kansan veeovarat yeitystukena ja vero etuina itselleen kun niitä pitää tukee
Oikeen kädestä pitäen👺👺👺💩💩💩💩💩
Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä
Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.
Oikeistolaiset haluaa kaikki kansan verovarat itselleen ja ohjata ne moni miljonääreille
Vasemmistoliittokin sai lähes puoli milliä rahaa. , toivottavasti muistaa maksaa
Verot.
Ja laittaa kulutukseen.
Ja kehitys apuun.
Ja sama vanha ruikuttaminen jatkuu,,mutta kun nuo rikkaat rikkaat....!
Ihan sama Juan soi.
On helvetin hyvä että paras osa kansasta pelastuu.
En lainkaan käsitä, miksi sitä kansanosaa, joka ei kykene itse elättämään itseään, pitäisi säästää ollenkaan. Ihan luonnonlakien vastaista.
Ilman rikkaita he kuolisivat nälkään hyvin nopeasti joka tapauksessa.