Riikka pompasautti toimeentulomenot kasvuun

Menojen kasvun taustalla hallituksen leikkaukset. Perustoimeentulotuelta ei poistuta yhtä herkästi kuin aiemmin, sillä heikon työllisyystilanteen vuoksi työllistyminen riittäville tuloille on vaikeutunut.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011762354.html
13133
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

✂️ rulaa

Äänestä

Pitää leikata lisää

Äänestä
  • Suomi tarvitsee eutanasiaa.

    Äänestä

  • Sulta joo.

    Äänestä

Köyhät kyykkyyn. Siitä Purra ja koksut nauttivat.

Äänestä

Persuporvari Purra myhäilee nyt tyytyväisenä kun porvarillinen talouspolitiikkansa murjoo työttömiä ja sairaita.

Äänestä

Sitähän sakoo tuo putinin vasensuora haluaa ettei kellään olisi töitä. Sehän onkin vassarin märkä uni luulee sitten asiat olevan paremmin kun kellään ei ole töitä eikä rahaa.

Äänestä
  • Persut ihailevat diktaattori Putinia ja nykyajan yltiökapitalistista Venäjää.

    Äänestä

  • Huutelee palstaporvari aamukaljoissaan.

    Äänestä

"Se ei meille käy", MUAHHAHA;MAHHHAHA;MUAHHHHAHA!!! Täytyy olla kusta päässä ja paljon, jos vielä kehuu nykyhallitusta mikä on saanut maan talouden aivan kuralle, konkurssit, työttömyyden ja velanoton tappiinsa ja maan EU:n holhoukseen.
Tulokset ovat todellakin niin huonoja jotta yksityisellä puolella noin heikosta suorittamisesta olisi tullut kenkää jo ajat sitten ja vahingonkorvausvaatimukset perään.

Äänestä

Kerro se sakoo rosvoille tuolle putinin hertaisille vaippoja käyttävälle rosvoille. Varastaa jäsenten rahat, eivät maksa lakkopäiviltä juuri mitään vaikka itse pakottavat lakkoon. Eivät edes pyytele anteeksi heidän toimien takia potkut saaneita. Mutta eihän putinkaan heidän mahtava kamu moskovasta koskaan mitään anteeksi pyytele. Erinomaisesti on putin oppejaan jakanut opetuslapsilleen hakaneimestä.

Äänestä

Tämän takia on loogista leikata toimeentulotukea. Työikäisiltä sen voi poistaa kokonaan asumistuen tapaan. Hölmölässä jyrää.

Äänestä

Eli hallitus ei ole leikannut perustoimeentuloa kuten nämä punikit väittää koko ajan. Vaan jopa 40e kk lisää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Menojen kasvun taustalla hallituksen leikkaukset. Perustoimeentulotuelta ei poistuta yhtä herkästi kuin aiemmin, sillä heikon työllisyystilanteen vuoksi työllistyminen riittäville tuloille on vaikeutunut.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011762354.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu