Markku Ruotsila: "Se ei vaan Trumpin kanssa toimi niin"

Anonyymi-ap

Markku Ruotsilan mielestä Euroopan ei kannattaisi missään asiassa asettua vastakarvaan Donald Trumpin kanssa kun tämä vaatii asioita. "Se ei vaan Trumpin kanssa toimi niin" sanoo Ruotsila, tarkoittaen että Euroopan EU ja Natomaiden tulisi tehdä niin kuin Hullu ruhtinas käskee, käskee hän mitä tahansa, ja tunnetusti koulukiusaajakauhukakaran päällepälsmäröinti vain lisääntyy, kun se huomaa saavansa kaiken periksi. Euroopan on sanottava suoraan EI! kun punaisten viivojen yli kävellään. Vaikka tästä koituisi negatiivisia seurauksia lyhyellä aikavälillä, MarkvRutten tyylistä sylikoiranuolentaa ei tule harrastaa. Euroopan on otettava pesäero Yhdysvaltoihin, jos Trumpin Mad Kingin toiminta sitä vaatii. Myös USA ja Trump joutuvat huomattaviin vaikeuksiin, mikäli EU ottaa digipalvelujen tullit käyttöön. Lisäksi puolustuksessa, elektroniikassa, digiteknologiassa, softassa ja palveluissa on otettava "Eurooppa ensin" strategia, jossa niiden kehitys ja tuotanto on saatava huoltovarmuuden takia omiin käsiin. Trump kertoi jo pystyvänsä pysäyttämään Euroopan tietokoneet, siis todennäköisesti lopettamalla Windows, Apple ja Android käyttöjärjestelmien sekä Microsoft ym. toimisto- jne. hyötyohjelmien päivitykset ja tilit sekä pimentämällä Amazon ym. pilvipalvelut, joissa esim. Suomen hallinnon ja virastojen datasta on suurin osa, Amazonin pilveen on viimeisimpänä menossa vaalidata. Jos Trump näin uhittelee, hän voi sen loukattuna tehdä. Data on saatava omiin eurooppalaisiin datakeskuksiin ja tietokoneisiin on saatava omat Linuxit sekä open source hyötyohjelma ja mobiililaitteisiin Sailfish OS.

10

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tämä ruotsila taitaa olla yhtä houraava kuin trumppikin?

      • Anonyymi00002

        Markku Ruotsila on sekopää ja trumpisti henkeen ja vereen. Oikein tuskastui suorassa tv-lähetyksessä, kun muut eivät ihailleet Trumpia.


    • Anonyymi00003
      • Anonyymi00004

        Jotenkin sekavaa sepustusta...


      • Trump on suuttumuksen suhteen itseriittoinen, äijä saa paskalla istuessaan jonkun idean, kirjoittaa siitä sosiaaliseen mediaan, jos jengi ei tykkää uhittelu alkaa heti.


      • Anonyymi00008
        luigicoppi kirjoitti:

        Trump on suuttumuksen suhteen itseriittoinen, äijä saa paskalla istuessaan jonkun idean, kirjoittaa siitä sosiaaliseen mediaan, jos jengi ei tykkää uhittelu alkaa heti.

        Kertoo mikä merkitys rahalla on USA:ssa. Isipapan miljoonilla saa jenkit joojooilemaan sillä tavalla että isin kauhukakara kehittää aivan sairaan narsistisen öykkärin luonnevian. Jenkeillä ei vaan ole boltseja kyseenalaistaa tai kritisoida rahamiehiä, vaan he saavat koko elämänsä ruskeakielisyyttä ympärilleen. Hyi hitto!


      • Anonyymi00009

        Sekopäät on sekopäitä. Ruotsila on äärikonservatiivi ja jonkun lahkon aivopesemä . Ai, että Trumpia ei olisi kannattanut suututtaa? Puhuuko aikuinen mies, Markku Ruotsila jostain pähkähullusta, kaksivuotiaan käytöksen omasvasta kiristäjästä ja kostajasta tuolla ohjeistuksella. Ei prkeles, kyllä sekopoltseja riittää.


    • Anonyymi00005

      Trumppia on mielistelty sen verran paljon, että suuruudenhulluutensa vain lisääntyy.

      USA:n demokratia ja oikeusvaltio alkaa olla jo historiaa.

      Mutta kyse oli vain siitä, milloin presidentiksi valikoituu Trumpin kaltainen narsisti, joka uskaltaa pistää haisemaan. Trump uskaltaa, eikä USA;n systeemissä ole mekanismia siirtää Trump sivuun.

      Trumppia ei kiinnosta kuin oma etu ja Ruotsila yrittää vielä pitää kannastaan kiinni, mutta eiköhän siihen tulle joku raja, koska trump on päässyt vasta vauhtiin.

      Jos USA:n kenraalit ei pistä hantiin ja tuskin kykenevät, niin se on menoa. USA on kohta Venäjän tapainen valtio ja joku Nato pelkkä muisto.

      • Anonyymi00007

        onko ruotsila siis sanoutunut irti Trumpin viimeaikaisista kuvioista??
        En välttämättä ihmettele koska Ruotsila on tietääkseni ihan kiva tyyppi eikä tykkää jos aletaan tekkeen liian pahoja juttuja.

        Toivon ainakin että Ruotsila olisi kiva. Olemus on miellyttävä = kunnioittaa kanssaihmisiä studiossa aina ja hymyilee ystävällisesti. Rauhoittava olemus. On yleensä politiikassa ollut rebuplikaanien puolella mikä ei automaattisesti tarkoita sitä että on kaikessa asiassa Trumpin kannalla mitä trumppi tekkee.

        Eikös esim USA;ssa osa trumpin puolueen jäsenistä ole hermostunut Trumppiin?? Pelottavaa on se kun trump tekee mitä tahtoo kuin joku kiusaaja. Kai parempi antaa trumpin vaan olla. Ei silti trumpin pijä kait antaa ihan mitä tahansa tehdä vai ??


    • Anonyymi00006

      Ruotsila ei kehtaa enää kääntää takkia, vaikka USA:ssa alkaisi sisällisota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5876
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4362
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      62
      3283
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe