YLE uutinen tänään

Anonyymi-ap

Talous
Yllättävä lopputulos: Euroopan talous saa lisävauhtia Trumpin ansiosta, sanoo saksalaisen suurpankin tutkimusjohtaja
Deutsche Bank arvioi, että ilman Trumpin valintaa talouden elvytystä Saksassa ei olisi aloitettu ja kasvu olisi selvästi vähäisempää.

3

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Presidentti Donald Trump on eduksi Euroopan taloudelle – ehkä tahtomattaan.

      Deutsche Bankin (DB) maailmantalouden tutkimusjohtaja Jim Reid korostaa Ylen haastattelussa, että Yhdysvaltojen jo viime vuonna rakentama tullimuuri on myrkkyä Euroopan, maailman ja Yhdysvaltojenkin taloudelle. Mutta Trumpin politiikan seuraukset eivät ole mustavalkoinen kysymys.

      Globaalisti toimiva DB on Saksan suurin pankki. Sen tämän vuoden talousennusteessa lasketaan, että Yhdysvaltojen viime vuonna päättämät tullit tarkoittavat Euroopan taloudelle ylimääräistä 0,5 prosentin kustannusta suhteessa BKT:hen. Vaikutus tuntuu suurimpana tämän vuoden alkupuoliskolla.

      Käytännössä Euroopalle koituva lasku syntyy muun muassa siitä, että yritykset joutuvat tinkimään katteistaan, kun ne ottavat kantaakseen osan tullien kustannuksesta säilyttääkseen kilpailukykynsä USA:n markkinoilla.

      Viime päivien tulliaseiden uudesta kalistelusta huolimatta Deutsche Bank ei muuta näkemystään. Vielä keskiviikkoiltana asetelma muuttui, kun Trump ilmoitti peruvansa Grönlantiin liittyvät tulliuhkauksensa eurooppalaismaille.

      Yle haastatteli Reidiä jo viime viikolla, siis ennen Yhdysvaltojen ja Euroopan tullinokittelua. Grönlanti-kiista ja välien kiristyminen ei ole muuttanut Deutsche Bankin näkemystä maailman ja Euroopan talouden tilanteesta, Ylelle täsmennettiin tällä viikolla sähköpostilla haastattelun jälkeen.

      Reid perustelee videolla näkemystään Trumpin politiikan haitoista ja hyödyistä Euroopalle.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Trumpin valinta johti tullien nostamiseen, mutta toisaalta hänen tiukka Nato-linjansa pakotti Saksan tekemään massiivisen rahoituspaketin.

      Nyt Saksa elvyttää taloutta kunnolla ensimmäistä kertaa 20–30 vuoteen.

      Tuhannen miljardin euron elvytyspaketin seuraavan viiden vuoden aikana tarkoittaa Saksan niukan talouskasvun vauhdittumista monikertaiseksi.

      Reid laskee, että Saksan talous kasvaa tänä vuonna 1,5 prosenttia. Ilman Trumpin valintaa talouden elvytystä Saksassa ei olisi aloitettu ja kasvu olisi ollut nolla tai korkeintaan puoli prosenttia.

      – Kaikkea pitää katsoa kokonaisuutena, ei vain kauppaa erikseen, Reid tiivistää.

      Miten tässä näin kävi? Trump uhosi tulleilla, sitten päädyttiin siihen, että amerikkalainen kuluttaja maksaa laskun

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Hän arvioi, että vaikka Trumpin hallintoa pidetään yhä erittäin yritysystävällisenä, hänen politiikkansa saa ehkä kansainväliset sijoittajat haluttomammaksi rahoittamaan Yhdysvaltoihin. Se voi olla Euroopan etu.

      DB odottaa, että Saksan valtionmenojen kasvu nostaa myös laajemmin koko euroalueen taloutta puolustus- ja infrastruktuuri-investointien kautta. Puolustusteollisuuden tilauksista aiemmin odotettua suurempi osuus tulee esimerkiksi Yhdysvaltojen sijasta saksalaisille, mikä hyödyttää koko euroaluetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3081
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1889
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1874
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      196
      1817
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      24
      1514
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      76
      1264
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      88
      1206
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1050
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      178
      1034
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      1012
    Aihe