Laskin että päiväraha ja asumistuki riittää vuokraan ja jää noin 180€ ja siitä maksan netin puhelimeen,on välttämätön,koska olen työnhakija eikä minulla ole tietokonetta. Sähköposti ja kaikki on puhelimessa. Ja koska en saa TT tukea,joudun maksamaan sähkölaskun. Se ei ole iso,koska minulla ei ole juuri mitään laitteita. Ei edes televisiota. Eikä pesukonetta. Laskin,että ruokaan jää ehkä 100€ tai jopa alle. 80 € kuukaudessa ruokaan on erittäin tiukka budjetti, mutta mahdollinen keskittymällä perusraaka-aineisiin (peruna, pasta, riisi, pavut, kananmunat, kauden kasvikset) ja tekemällä ruoat alusta asti itse, välttäen valmisruokia ja herkkua. Suunnittele ateriat, hyödynnä edullisimmat vaihtoehdot, kuten irtoperunat, ja valmista ruokaa isompi satsi kerralla, jotta säästät aikaa ja rahaa, vaikka se vaatiikin paljon itsehillintää ja suunnittelua. Mutta miten jaksan tätä jatkossa? Olen töitä hakenut,ei vaan natsaa.
En saa ilmeisesti enää TT tukea
15
172
Vastaukset
- Anonyymi00001
Toki jotain pientä taskurahahommaa voin tehdä tai myydä tavaraani,olen joskus niin tehnyt pahimmassa pulassa!
- Anonyymi00003
Varmasti moni joutuu lyömään perseen tiskiin. Pitää vaan olla edes siedettävän näköinen ja suht normaali painoinen. Toki jotkut miehet maksaa rumillekin.
- Anonyymi00002
Köyhyyden syitä ja haasteita:
Ylisukupolvisuus: Köyhyys voi siirtyä vanhemmilta lapsille, ja köyhissä perheissä kasvaneilla on suurempi riski köyhtyä aikuisena.
Elämän käännekohdat: Työttömyys, sairaus, vamma tai muut dramaattiset tapahtumat voivat johtaa köyhyyteen.
Yhteiskunnalliset tekijät: Yhteiskunnan rakenteet ja eriarvoisuus voivat vaikeuttaa köyhyydestä nousua, vaikka yksilö olisi ahkera. - Anonyymi00004
Hei! Jos sinulle jää vuokran jälkeen vain 180 euroa elämiseen kuukaudessa, saat varmasti toimeentulotukea. Hae sitä heti Kelasta. Saat noin 600 euroa/kk elämiseen asuntomenojen jälkeen. Kela maksaa myös paljon muita menoja. Tutki Kelan sivuja ja tee laskurilla arvio tuistasi.
https://www.kela.fi/toimeentulotuki- Anonyymi00005
Ei saa jos asuu ylikalliissa asunnossa tai on ns sanktio päällä.
- Anonyymi00009
Kun en saa! Sehän tässä on!
- Anonyymi00010
Ei ikinä ole jäänyt 600€ elämiseen!
- Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei saa jos asuu ylikalliissa asunnossa tai on ns sanktio päällä.
Saa mutta vain vähän????
- Anonyymi00006
Jos asut kalliissa asunnossa, kysy vuokranantajalta voisiko hän alentaa vuokraa. Jos olet maksanut vuokrasi ajallaan, luulisi että vuokranantaja haluaa pitää hyvän vuokralaisen ja alentaa vuokran määrää.
Jos on saanut sanktioita niin sitten on huono tilanne. Jos ne ovat määräaikaisia, niin ei varmaan auta muu kuin odottaa, että ne loppuvat. Harmillinen juttu ja vaikeuttaa todella paljon elämää.- Anonyymi00012
Ei ole sanktioita.
- Anonyymi00007
Aloittaja miettii omaa tilannettaan mutta sitten alkaa kirjoittaan neuvoja muille esim, mitä ruokia. Mielummin niin että mitä minä itse teen.
- Anonyymi00008
Temusta saa alle 4€ paksun köyden.
- Anonyymi00013
Ostan temusta teltan ja loppurahoilla olutta
eläkeläisuuno, savo. - Anonyymi00015
Monet kerrat oon homoillut enon kanssa teltassa.
- Anonyymi00016
Saako siitäkin tt-tukea ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site916079Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto545050SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1113086SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat502163Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71505