Ek:n kautta on eronnut 861 000 ja Ek:n DVV-linkkiä klikattu 105 000 kertaa. Yhteensä tekee siis 966 000.
Muutaman edellisen vuoden perustella voidaan olettaa, että DVV-linkkiä tullaan klikkaamaan tänä vuonna vielä noin 40 000 kertaa, joten tämän vuoden lopulla Ek.fi tulee vaikuttaneeksi yli miljoonan suomalaisen eroon kirkosta.
Ek.fi vaikuttanut pian miljoonaan eroon kirkosta
17
352
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miljoonan ylitys ajoittuu sopivasti aivan loppuvuoteen. Tämä on iso mahdollisuus, joka pitää hyödyntää. Hyvissä ajoin pitää alkaa suunnittelemaan julkaistavaa tiedotetta, joka rikkoon julkaisukynnyksen mediassa ja on riittävän räväkkä nostamaan loppuvuoden erot uudelle tasolle.
- Anonyymi00002
Tiedoite myös siitä, että 60% raja jäsenmäärässä alittuu. Nuo kaksi asiaa tulevat suurin piirtein samaan aikaan ajankohtaiseksi.
- Anonyymi00003
Miljoonabrändi!!!
Myös tuo palvelun metamorfoosi on ainutlaatuinen onnistuminen!! - Anonyymi00004
Nyt pitää viimeistään löytää aito kristinusko, koska tuomiopäivän kello lähestyy täyttymistään. Jeesus tulee takaisin kunnian kuninkaana! Ei siis ole kysymys siitä, että uskovaiset puhuvat lopunajasta, vaan tiedemiehet ovat näin ennustaneet. Tuli mieleeni eräs kohta Raamatusta, jossa Jeesus kehoitti rukoilemaan lopun ajasta, ettei se tapahtuisi talvella. Siinä kohtaa on kyllä miettimistä.
- Anonyymi00005
Tuota samaa paskaa olette jaksaneet jauhaa jo pari tuhatta vuotta.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Tuota samaa paskaa olette jaksaneet jauhaa jo pari tuhatta vuotta.
Kyllä siitä pitää puhua. Onhan se aivan päivänselvää kuinka maailma on muuttunut valtavasti varsinkin viimeisten vuosikymmenten aikana. Minunkin elinaikanani 70 vuodessa on tapahtunut valtavat muutokset.
Elämme aikojen lopulla. Nyt näkyy se tosiasia jonka tiedekin myöntää. Raamatun ennustukset täsmäävät tieteen kanssa yks yhteen! - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kyllä siitä pitää puhua. Onhan se aivan päivänselvää kuinka maailma on muuttunut valtavasti varsinkin viimeisten vuosikymmenten aikana. Minunkin elinaikanani 70 vuodessa on tapahtunut valtavat muutokset.
Elämme aikojen lopulla. Nyt näkyy se tosiasia jonka tiedekin myöntää. Raamatun ennustukset täsmäävät tieteen kanssa yks yhteen!Minä erosin kirkosta, mutta uskon Jumalaan ja Jeesukseen. Minulle kirkko on rakennus ja urkujen soitto, ei muuta. Löydän rukouspaikkani luonnon keskeltä, vaikkapa erämaasta.
En kaipaa muuta. "Ei siis ole kysymys siitä, että uskovaiset puhuvat lopunajasta, vaan tiedemiehet ovat näin ennustaneet."
Kovin valitettavasti unohdit kertoa että ketkä tiedemiehet ja missä tutkimuksissa? Vai pääsikö sittenkin käymään niin, että valitsit pikkuisen valehdella?Anonyymi00006 kirjoitti:
Kyllä siitä pitää puhua. Onhan se aivan päivänselvää kuinka maailma on muuttunut valtavasti varsinkin viimeisten vuosikymmenten aikana. Minunkin elinaikanani 70 vuodessa on tapahtunut valtavat muutokset.
Elämme aikojen lopulla. Nyt näkyy se tosiasia jonka tiedekin myöntää. Raamatun ennustukset täsmäävät tieteen kanssa yks yhteen!"Elämme aikojen lopulla. Nyt näkyy se tosiasia jonka tiedekin myöntää. Raamatun ennustukset täsmäävät tieteen kanssa yks yhteen!"
Näillekin väitteille unohdit antaa mitään näyttöä. Varmasti osaat kertoa mihin tutkimuksiin viittaat tai sitten suoraselkäisesti myöntää että sellaisia ei oikeasti ole?- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kyllä siitä pitää puhua. Onhan se aivan päivänselvää kuinka maailma on muuttunut valtavasti varsinkin viimeisten vuosikymmenten aikana. Minunkin elinaikanani 70 vuodessa on tapahtunut valtavat muutokset.
Elämme aikojen lopulla. Nyt näkyy se tosiasia jonka tiedekin myöntää. Raamatun ennustukset täsmäävät tieteen kanssa yks yhteen!Raamatun lupaukset ovat tyhjää täynnä. Lopunajatkin olivat vain aikansa hypetystä.
Jeesuksen kerrotaan sanoneen kuulijoilla "Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu."
On kadonnut jo aika monta sukupolvea sen jälkeenkin.- Anonyymi00009
siare kirjoitti:
"Ei siis ole kysymys siitä, että uskovaiset puhuvat lopunajasta, vaan tiedemiehet ovat näin ennustaneet."
Kovin valitettavasti unohdit kertoa että ketkä tiedemiehet ja missä tutkimuksissa? Vai pääsikö sittenkin käymään niin, että valitsit pikkuisen valehdella?Ei kukaan pakota ketään uskomaan yhtään mitään! Vanha sanonta, uskoo ken tahtoo.
Kukaan ei voi enää olla ymmärtämättä tätä sekasortoista maailman nykymenoa. - Anonyymi00010
siare kirjoitti:
"Ei siis ole kysymys siitä, että uskovaiset puhuvat lopunajasta, vaan tiedemiehet ovat näin ennustaneet."
Kovin valitettavasti unohdit kertoa että ketkä tiedemiehet ja missä tutkimuksissa? Vai pääsikö sittenkin käymään niin, että valitsit pikkuisen valehdella?esim. Ilta-Sanomissa 27.1.2026 artikkeli: Tutkijat: Maailmanloppu on lähempänä kuin koskaan. Mielenkiintoista on.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
esim. Ilta-Sanomissa 27.1.2026 artikkeli: Tutkijat: Maailmanloppu on lähempänä kuin koskaan. Mielenkiintoista on.
En löytänyt moista artikkelia. Viitattiinko siinä ilmastonmuutokseen vai mihin?
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ei kukaan pakota ketään uskomaan yhtään mitään! Vanha sanonta, uskoo ken tahtoo.
Kukaan ei voi enää olla ymmärtämättä tätä sekasortoista maailman nykymenoa."Vanha sanonta, uskoo ken tahtoo."
Tämä sanonta on väärässä, koska ei uskoa voi valita.Anonyymi00010 kirjoitti:
esim. Ilta-Sanomissa 27.1.2026 artikkeli: Tutkijat: Maailmanloppu on lähempänä kuin koskaan. Mielenkiintoista on.
"esim. Ilta-Sanomissa 27.1.2026 artikkeli: Tutkijat: Maailmanloppu on lähempänä kuin koskaan."
Et ilmeisesti lukenut muuta kuin otsikon: siinä puhutaan kuvainnollisesta maailmanlopusta, ennen kaikkea ydinsodasta. Ei siinä puhuta mistään sellaisista lopunajoista, joista kristityt varoittavat.
Eli ilmeisesti kyseessä ei ollut valehtelu, vaan aivan liian pitkälle menevät fantasiat väärin ymmärretyn otsikon takia.
Dvv-linkki ilman laskuria on ollut kauemmin, joten tuo lienee oikeasti ylitetty jo. Miljoona kannattaa silti jossain tiedotteessa hyödyntää.
Joskus vuoden 2007-2008 vaihteessa kai taisi sisäiseen keskusteluumme vakiintua termi "kiloero". Oli siinä jotain tapahtunut, kun perusyksiköksi vaihtui tuhat eroajaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial91666Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1301661Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2071053- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3877- 10855
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48853Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks31845