Metsälää asukkaat kehuvat Helsingin arvoalueeksi. Ei se sellainen ole. Siellä on mm. vieressä Tuusulan vilkasliikenteinen väylä ja turhan paikan hakijoiden suljettu säilöönottolaitos. Puhumattakaan logistiikka-alueen paikalle kohonneesta kivikylästä, slummialueesta.
Ja vielä pahempaa, Metsälässä sosiaalitoimi ei huolehtinut 80-vuotiaasta vanhuksesta vuokratussa kellarikopissa ! Sosiaalitoimi kyllä "vieraili" aika ajoin vanhuksen luona mutta ei ryhtynyt toimenpiteisiin ! Vai eikö "arvoalueilla" siihen ryhdytä ? Vuokraajina oli nimittäin "uskonnollisia, miellyttäviä ja pidettyjä ihmisiä",
kuitenkin rikostaustaa omaavia. Oikea "arvoalue" joo.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bbd2bf2a-b1ae-4033-9160-d1ae945219ec
Metsälä vanhusten heitteillejättö-alue
3
104
Vastaukset
- Anonyymi00001
Uskovaiset ne on pahimpia heitteille jättäjii. Vain harvalla on enää aitoa kutsumusta rakastaa lähimmäistä muuta kuin kukkaron kautta.
- Anonyymi00002
Mutta sosiaalitoimen pitäisi hoitaa virkaansa , siitä niille maksetaankin. Tuntuu vaan kummalta tämä naisvaltaisen sosiaalitoimen piittaamattomuus ja välinpitämättömyys. Kohta käy muillekin kuin pikku Erikalle.
- Anonyymi00003UUSI
Kaikilla vanhuksilla ei ole enää huolehtivia omaisia tai lapsiakaan. Pitää varmaan ryhtyä narkkariksi , niitä tässä maassa kyllä hyysätään verovaroilla , tai ryöstää vanhemmiten vaikka pankki ,että saa edes valtion hotellimajoituksen viimeisiksi päivikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers724806Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi481956Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479