Olisiko se kovin erilaista kuin Ukrainassa meinaan vaan että Ukrainan aukeat arot ovat kuin luotuja droonisotaan mutta entäs Suomen jyhkeän ja tiiviit korpimetsät siellä ei droonit taitaisi oksistoissa juurikaan mahtua lentelemään ja vaanimaan metsissä tiheän puuston seassa liikkuvia joukkoja
Mites tuo drooni sota Suomessa
21
200
Vastaukset
- Anonyymi00001
Droneongelma on se, että sitä voi lennättää kuka hyvänsä siihen kykenevä. Ja sitä tyyppiä tuskin kiinnostaa onko vastapuoli A vai B luokkaa, koska "valtio..."
- Anonyymi00002
Ei passaa enää sotilaan nuotiolla lämmitellä, tai teltassa kamiinan lämmössä yöpyä, sillä silloin paljastuu heti lämpökameralla varustetulle droonille.
Maakuopassa on vaan maattava pakkasessa, niinkuin ukrainalaiset Raatteentiellä.- Anonyymi00003
Mites drooni pääsee maaliinsa jos ympärillä' tosiaan on vain helvetin tiivistä korpimetsää sehän räjähtää jo ensimmäisiin oksistoihin joihin törmää.
- Anonyymi00004
Kaikkeen löytyy ratkaisu!
- Anonyymi00005
Doonerit rakennetaan ja kehitellään vain viekaimiksi.
Ja venäjän pitää tuhota näitten lähtökuopiisa ja kaikki kulut näiltä katkoen. - Anonyymi00006
Droonien puolustamiseen kannattaa hankkia monenlaisia järjestelmiä. Britit ovat kehittäneet laaser-aseen tarkoitusta varten.
- Anonyymi00007
Ei metsäpalot suomessakaan niin kovin harvinaisia ole.
- Anonyymi00009
No onhan se hieman vaikeata kun huomaa joukon metsässä niin yritetään ensin polttaa metsä ja sitten lähettään droni .. 🤣
- Anonyymi00008
Poltetun taktiikan maaa?
- Anonyymi00010
Suomalaiset osaa droonisodan erinomaisesti, meidän maasto on aivan erityinen. Siinä saa avomaaston örkit tulta persiilleen. Voi tulla testaamaan. Ai niin, ne on siellä Ukrainassa "erikoisoperaatiossa".
- Anonyymi00011
Ryzän droonit räjähtelee koivujen, mäntyjen ja kuusien oksistoon.
Suomella on erinomaiset keinot torjua kaikki tunkeutujat.
- Anonyymi00012
Nyt kun tiedetään että kuinka kalliiksi droonisota tulee niin miksi käyttää pikkupaukkuja kun ballistisilla ohjuksilla ja ydinkärjillä homma tulee halvemmaksi ja voittaja saadaan selville nopeammin?
- Anonyymi00014
Ei ole tiltuloisella mitään järkevää sanottavaa, aina on ydinaseet mielessä.
- Anonyymi00013
Suomalainen metsä erityisesti kuusimetsä suojaa myös lämpökameroilta optisten kameroiden lisäksi. Metsässä oleva kalusto ja miehistö voidaan helposti verkottaa tehokkaasti suojaan drooneilta, kuten myös metsätiet. Droonit eivät siis täällä ole läheskään yhtä tehokkaita kuin Ukrainan aroilla joita reunustavat ohuen metsäkaistaleet. Näin Suomen Euroopan suurin tykistö (Ukrainaa lukuunottamatta) pystyy toimimaan paljon turvallisemmin ja tehokkaammin. Vastatykistötutkien takia Suomen tykistöä ollaan kovaa vauhtia muuttamassa itseliikkuvaksi mm. kranaatinheittimet Tremos, Nemo, Amos -järjestelmät ja 155 mm tykit Arve-järjestelmä.
- Anonyymi00017
"Suomalainen metsä erityisesti kuusimetsä suojaa myös lämpökameroilta optisten kameroiden lisäksi."
Nimenomaan, ja sadeviitta suojaa tehokkaasti ydinpommilta😂 - Anonyymi00020
Anonyymi00017 kirjoitti:
"Suomalainen metsä erityisesti kuusimetsä suojaa myös lämpökameroilta optisten kameroiden lisäksi."
Nimenomaan, ja sadeviitta suojaa tehokkaasti ydinpommilta😂Noin se oli ainakin intin aikaan vielä.
- Anonyymi00015
Tiltuille voin kertoa että jos sota syttyy niin laittakaa foliohattu päähän.
Tai pullo viinaa ja naula päähän on myös hyvä idea. - Anonyymi00016
Väyrynen " On muistettava, että Eurooppa ja Venäjä ovat historiansa aikana kuuluneet samaan uskonnolliseen ja kulttuuripiiriin.”
Taatusti ei ole näin. V on seonnut kekkosajan alapuolelle. Historiaa hän ei tunne
V ei koskaan ollutkaan oikeasti ulkoministeri vaan Kreml- ministeri - Anonyymi00018
Ei nuo huoltokolonnat mettissä ajele.
Teknistynyt sotiminen vaatii paljon logistiikkaa ja niitähän sitten napsitaan. Ei ne mettissä piileskelevät kauan sielä ilman huoltoa hheilu ja mettät voi polttaa. 🤔 - Anonyymi00019
Metsä palamaan tai sen voi myrkyttää niinku USA teki Vietnamissa.
Sielä on vittumainen olla myrkyn keskellä köhimässä.- Anonyymi00021
Hyvää se vaan tekee Nato Tiltulle. Kaunis on kuolla...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218696Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307947Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115533Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825179Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill295009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373507- 1253214
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853109Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353106Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252710