Donut Lab Sijoitushuijaus (Aki Pyysing) Puheenaihe

Anonyymi-ap

Suomalainen sarjayrittäjä Marko Lehtimäki julkaisi tällä viikolla Las Vegasissa keksinnön, joka voi muuttaa maailman ja tehdä hänestä satumaisen rikkaan. Lehtimäen, 43, mukaan hänen yrityksensä Donut Lab aloittaa ensimmäisenä maailmassa kiinteän olomuodon akkujen valmistamisen.

Maailman suurimmat akkujen valmistajat ovat yrittäneet kehittää samaa teknologiaa vuosien ajan, sillä se ratkaisee monta sähköistymiseen liittyvää ongelmaa samaan aikaan.

Kiinteän olomuodon akut eivät kulu käytössä eikä niihin tarvita ympäristölle haitallisia metalleja. Kaiken lisäksi akun pitäisi latautua täyteen tehoon vain muutamassa minuutissa.

Vain kahdeksan kuukautta sitten Lehtimäki kertoi toisen yrityksensä kehittäneen ”maailman ensimmäisen aidon tekoälyn”.

Kuka on tämä entinen hengellinen räppäri, joka ansaitsi ensimmäiset miljoonansa Pikku G:n kanssa? Ja miksi monet asiantuntijat epäilevät häntä?

Donut Lab: "Sijoitushuijaus" (Aki Pyysing) | Puheenaihe

https://www.youtube.com/watch?v=8teSrDdjT9s

11

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Seinäjoen ammattikorkeakoulussa opettava akkuasiantuntija Juho Heiska sanoo, että mikäli Lehtimäen Las Vegasissa kertomat tiedot uudesta ihmeakusta pitävät paikkansa, kemian Nobel voidaan suoraan myöntää akun keksijälle.

      Samoilla linjoilla on Itä-Suomen yliopiston materiaalifysiikan professori Vesa-Pekka Lehto.

      – Jos nuo speksit ovat oikeita ja tuotanto skaalattavissa, minkä takia muita akkuja pitäisi käyttää? Lehto sanoo.

      Paljastus on herättänyt myös paljon epäilyjä. Useat akkualan asiantuntijat, ovat tuominneet Lehtimäen esittämät teknisen suorituskyvyn lukemat mahdottomina. Esimerkiksi maailman suurimman akkuvalmistajan CATL:n Kiinan ulkopuolisten toimintojen johtaja Ulderico Ulissi kutsui Linkedinissä Donut Labin keksintöä ”selvästi valheelliseksi”.

    • Anonyymi00002
    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00004
    • Anonyymi00007
      • Anonyymi00008

        Kiinalaiset sen todistavat. Tuollainen maailmaa mullistava ihme akku on mahdollista valmistaa. Se on jo tuotannossa ja tulee myyntiin jo tänä vuonna.

        Onko idea varastettu Suomesta?

        Suomessa on Imatralla tyhjä tehdaskiinteistö, jossa ihme akkujen tuotanto pitäisi alkaa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Kiinalaiset sen todistavat. Tuollainen maailmaa mullistava ihme akku on mahdollista valmistaa. Se on jo tuotannossa ja tulee myyntiin jo tänä vuonna.

        Onko idea varastettu Suomesta?

        Suomessa on Imatralla tyhjä tehdaskiinteistö, jossa ihme akkujen tuotanto pitäisi alkaa.

        Jospa suomalainen keksijä myi idean kiinalaisille. Sai ilmaisen hampurilaisaterian palkkioksi!


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Jospa suomalainen keksijä myi idean kiinalaisille. Sai ilmaisen hampurilaisaterian palkkioksi!

        Voi olla niinkin että suomalainen patenttivirkailija on myynyt suunnitelmat eteenpäin.

        On tapahtunut ennenkin. Lukuisia kertoja.

        Siksi suomessa on vaikeaa luoda keksinnöillä merkittävää bisnestä.


    • Anonyymi00011

      Siellä akun sisällä on sähköankeriaita sullottu pieneen tilaan ja kytketty rinnan kytkennällä, vai oliks se sarjaan kytkennällä, but anyway. Ja virtaa riittää.

    • Anonyymi00013

      Olen kehittänyt autotallissani uuden akun. Kestää miljoona lataussykliä ja ei pala eikä räjähdä ja yhden litran kokoiseen akkuun saadaan sähköä 100 kw/h. Latauskapasiteetti ei riipu lainkaan lämpötilasta ja sitä voidaan ladata jopa 1000 kw teholla. Lopullinen tuotantoon tulevan akun hinta voisi liikkua jossain 500-1000 euron paikkeilla. Tässä on tilinumero johon voi lähettää rahaa jotta saan tuotannon pystyyn: FX 900 12345 364545

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      628
      2888
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1522
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    7. 104
      1125
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      960
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      929
    Aihe