Ymmärtämättömät amerikkalaiset äänestivät narsistisen Trumpin Amerikan presidentiksi, ikävä kyllä. Trump on saanut aikaan kaaosta omassa hienossa Amerikassaan ja myöskin ulkopoliittisissa suhteissaan erityisesti Euroopan johtajien kanssa.
Kaiken huippu on tämä demokraattisen kuvernöörin hallitseman Minneapolisin kaupunki, johon Trump lähetti ilman mitään syytä kansalaiskaartin joukkoja jahtaamaan ja vangitsemaan ulkomaalaistaustaisia maahanmuuttajia. Maahanmuuttajat ovat yleensä kovia tekemään töitä ja he tekevät sellaisia töitä, mitä amerikkalaiset eivät itse halua tehdä. Mutta nämä ICE:n ihmiset ovat täysin kouluttamattomia eivätkä he osaa hallita mielenosoittajia, jotka vain osoittavat mieltään ilman mitään väkivaltaa, eivätkä nämä ICE:n eivät pysty toimimaan kuten kunnon poliisit tai sotilaat toimisivat.
Nyt on tapahtunut jo kaksi täysin viattoman tavallisen ihmisen murhaa: Ensin ammuttiin autoon 37-vuotias 3 lapsen äiti, joka vain ajoi mielenosoitus alueella ja oli kääntämässä autoaan lähteäkseen pois alueelta. Sitten ammuttiin kuoliaaksi 37-vuotias sairaanhoitaja mies, jolla ei ollut asetta, vaan kännykkä kädessään. Vaikka mies oli laitettu maahan makaamaan niin hänet ammuttiin kuoliaaksi monella laukauksella ihan kylmäverisesti eli teloitettiin kuin mikäkin suurrikollinen.
Mielestäni Trump on vastuussa näistä kuolemista koska hän lähetti nämä ICE:n joukot sinne Minneapolisiin.
Trumpin toimintaa leimaa viha, syyttely ja uhkailua paitsi tiettyjä kansanryhmiä kohtaan niin myös Euroopan johtajia kohtaan, vaikka hänet on otettu vastaan aina Euroopassa ihan arvostavasti ja kunnioittavasti, on oltu kohteliailta Trumpille ja häntä on mielistelty ja imarreltu, vaikkei siihen olisi ollut mitään syytä.
Trumpin edessä ei kannata madella, sillä Trump ei voi määrätä kaikista maailman asioista ja hänen kuuluisi kunnioittaa Amerikan lakeja ja tuomioistuimia ja myös kaikkia kansainvälisiä lakeja ja osata käyttäytyä kunnioittavasti muiden maiden johtajia kohtaan.
Tapaus Donald Trump
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3423994Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283610Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52332- 1121714
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181668Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241359Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit102999Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j148990Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79885- 86801