Kalevalassa olisi ainesta moneenkin omaleimaiseen tarukeskiaikatarinaan ja Kullervon tarinassa yritys on hyvä, mutta ei vaan ihan onnistu.
Positiivissen kautta: Elias Salonen näyttelee hyvin, samoin Eero Ahon suoritus Untamoma ihan ok. Kuvaus on onnistunut ja suomalainen luonto näyttäytyy jylhänä. Ehkä samaa rotkokoskea näytetään vähän liikaa erillisissä kohtauksissa, mutta ei kauheasti häiritse.
Neutraali havainto on, että tekijät ovat keksineet oman "Kalevala-estetiikan", hirvensarvikoristeisine leveine miekkoineen (joita tietenkin kannetaan selässä, kuten usein peleissä ja kuten ei koskaan keskiajalla) . Vähän jää epäselväksi että miksi nämä fantasia-aseet? Kun erikseen kerrotaan, että kyse on 1100-luvun karjalasta, niin miksei sitten tyydytty tyyliteltyihiin 1100 luvun tai viikinkiajan miekkoihin ja kirveisiin? Karjalan asukkaiden sotisovista tiedetään sen verran vähän ja kun ollaan idän ja lännen välissä, niin tilaa mielikuvitukselle olisi jäänyt tarpeeksi. Kuitenkin makuasia eikä mikään virhe.
Mutta sitten ne selkeät miinukset.
Juoni on liian polveileva ja monivaiheinen. Erityisesti kun se oli tehty minimimäärällä ihmisiä ja lavasteita. Mitään kyliä ei varsinaisesti näytetty, miehiä oli vähän ja vielä vähemmän miesten vaimoja ja lapsia ei juuri ollenkaan.
Juoni oli myös paikoin epälooginen. Kullervo aiotaan tappaa, mutta sitten taas karkottaminen riittää. Samoin kun venäläiset orjakauppiaat saavat kiinni, niin taas aiotaan tappaa mutta sitten hän muksitaan ja jätetäänkin kuolemaan. Seppo ilmarinen ja hänen vaimonsa kiveen leivottuine leipineen jää irralliseksi ja pintapuolieksi. Tarinan kannalta olissi ollut parempi, että Kullervon jakso sepän orjana olisi ollut selkeä onnistuminen ja "onnen aika" Kullervon kannalta. Tragedia olisi syvempi, kun Kullervo saisi maistaa hetken tyyntä elämää. Tähän pyrittiin, mutta onnituminen seppänä kerrottiin vuorosanoissa eikä selvästi näytetty.
Rakennetta olisi voitu tiivistää. Yli 2 tunnin tarinassa siihen oli varaa. Ja vaikka kuvauspaikat olivat hienoa erilaisset suoaukeat, hiekkasärkät kallioiset mäet eivät jättäneet mitään käsitystä siitä mikä oli missäkin.
Kaiken kaikkiaan: voi harmi!
Erinomainen ja erinomaissen käsittelyn ansaitseva aihe, Hyviä aineksia, hyviä näyttelijöitä, mutta elokuva elokuvana ei ihan pysy kasassa.
Kalevala: Kullervon tarina - ei ihan nappisuoritus
Anonyymi-ap
0
173
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989