ja strategia. Ei ole salaisuus. Ks. https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/liiton-tavoitteet-ja-strategia-2023-26/
Vapaa-ajattelijain liiton tavoitteet
Anonyymi-ap
8317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osa ateisteista kiistää ateistiset yhdistykset ja niiden aatteellisen toiminnan.
Osa rajapinta raileista väittää vaikka mitä ateistiseksi ja että ateisti itsessään sisältäisi aattellista toimintaa.
Niin, eikö ole ateismin motivoimia järjestöjä ja niiden toimintaa, joissa on mukana ateisteja?
Ja ateismilla ei ole historiaa, eikä ole ateistisia filosofeja? Eikä ateismin harjoittajan asema ole ollut erilainen erilaisissa yhteiskunnissa eri aikoina?
Kun vuoden alussa pohdittiin asioiden käsittelemistä siten, että tuotettaisiin ateismista ilmiönä tietoa, jonka palstikset sitten kiistäisivät. Oli kuitenkin kovasti hiljaista. Eli ei kommentoitukaan miksi ateismista olemassaoleva ja saatavissa oleva tieto ei pitäisi paikkaansa.
Liikaa sivistyssanoja perus ateistille.
Kun teksteille palstalla sama, on toistuva evankeliumin julistus sekä hien nuuskint-. Noita tärähtäneen hihhulikin viestejä sai lukea palstalla liikaakin.
Tosin, tavan teistinä, ilmoitin moiset otos poistoon
Jeesus ei kuulu suomi24;jään evankeloitavaksi!
Lisään edellliseeni
Tämä on liberaali kristitylle melko erikoista toimintaa mutta kyllä asemalle mahtuu ja junaan myös
Täältä vissiin voi hakea jäseneksi: https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Parempi kuin kirkon uskontunnustus