Heitteletkö lonkalta, kuka menee taivaan kotiin, kuka kadotukseen?
Ihmismielipide ei sitä määrittele.
Jumalan Sanassa on selvä ilmoitus siitä kuka pääsee taivaaseen.
Jumalan Sana kehoittaa uskomaan evankeliumin ja tekemään parannuksen.
Syntiä ei voi taivaan kotiin viedä, eikä kukaan muu, eikä mikään muu voi pelastaa kuin Jeesus Kristus.
”Aika on täyttynyt, ja Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi".
Mark 1:15
”Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus.”
Apt 17:30
Kadotustuomioita lausutaan myös herkästi.
” Älkääkä tuomitko, niin ei teitäkään tuomita; älkää kadotustuomiota lausuko, niin ei teillekään kadotustuomiota lausuta. Antakaa anteeksi, niin teillekin anteeksi annetaan.”
Luuk 6:37
” Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.”
Room 8:1
Mitään yleistä armahdusta ei Raamatun mukaan kuitenkaan ole.
Sana rististä ( evankeliumi ) on armahduksen ytimessä ja perusta.
” Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.”
1 Kor 1:18
Huom! Jumalan Sana ei ole ihmisen mielipide, vaan kaikkien meidän pitää alistua sen alle.
Leikitkö Jumalaa?
27
151
Vastaukset
- Anonyymi00002UUSI
Vaikka Jeesus on armollinen tuomari, jolle on annettu kaikkivalta ihmisiä kohtaan, niin ilman katumusta ja parannuksen tekoa, ei Jeesuksen sovituksen teon hylännyt pilkkaaja ja roskana pitäjä, ole sovelias Jumalan Pyhään valtakuntaan.
- Anonyymi00003UUSI
Niinpä. Ja Jumala ei katso henkilöön. Hän katsoo sydämeen, sisimpään.
- Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00003 kirjoitti:
Niinpä. Ja Jumala ei katso henkilöön. Hän katsoo sydämeen, sisimpään.
Ne on kardiologin hommia.
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ne on kardiologin hommia.
Ei kannata sydäninfarkti potilaan jättää hommaa "herran haltuun."
- Anonyymi00013UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ne on kardiologin hommia.
Haukotus…
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
Haukotus…
Ketä luulet kiinnostavan, että SINUA nukuttaa keskellä yötä klo 02:47:51.
Painu nukkumaan, ei tämä huuhaa palsta kaipaa ympäri vuorokautista valvontaasi. - Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ketä luulet kiinnostavan, että SINUA nukuttaa keskellä yötä klo 02:47:51.
Painu nukkumaan, ei tämä huuhaa palsta kaipaa ympäri vuorokautista valvontaasi.Hautaan tai tuhkana tai savuna ilmaan menee kaikki ihmiset.
- Anonyymi00017UUSI
1.Moos. 1. luku Vanha Testamentti 1933
1. Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
2. Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
3. Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
4. Ja Jumala näki, että valkeus oli hyvä; ja Jumala erotti valkeuden pimeydestä. - Anonyymi00018UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
1.Moos. 1. luku Vanha Testamentti 1933
1. Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
2. Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
3. Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
4. Ja Jumala näki, että valkeus oli hyvä; ja Jumala erotti valkeuden pimeydestä.Milloin alkuräjähdys tapahtui?
Havaitsemamme maailmankaikkeus oli reilut kolmetoista miljardia vuotta sitten hyvin erilainen kuin tänään. Tuolloin ei ollut vielä tähtiä tai galakseja vaan kaikkeus koostui kuumasta ja tiheästä kaasusta. Tätä alkutilaa kutsutaan termillä "kuuma alkuräjähdys". - Anonyymi00021UUSI
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ketä luulet kiinnostavan, että SINUA nukuttaa keskellä yötä klo 02:47:51.
Painu nukkumaan, ei tämä huuhaa palsta kaipaa ympäri vuorokautista valvontaasi.Haukoitus kohdistui sinun kommentiisi.
En valitettavasti ota sinulta neuvoja, koska olet herjaaja, valehtelija ja jopa Jumalan pilkkaaja.
Älä siis roiku minun perässäni, kun sinulla ei ole mitään järkevää sanottavaa. - Anonyymi00026UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
1.Moos. 1. luku Vanha Testamentti 1933
1. Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
2. Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
3. Ja Jumala sanoi: "Tulkoon valkeus". Ja valkeus tuli.
4. Ja Jumala näki, että valkeus oli hyvä; ja Jumala erotti valkeuden pimeydestä.Miten Jumala loi veden?
Loiko vai toiko?
- Anonyymi00005UUSI
Kuule, sellainen ihminen joka ei millään voi uskoa antiikkiseen Jumalaan, ei joudu kumpaankaan paikkaan. Ei taivaaseen eikä helvettiin.
- Anonyymi00009UUSI
Jumala on aina sama, ennen ja nyt ja tulevaisuudessa.
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jumala on aina sama, ennen ja nyt ja tulevaisuudessa.
Kelle on, kelle ei!
- Anonyymi00014UUSI
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kelle on, kelle ei!
Jumala on, uskoit tahi et. Pieni ihmishitunen ei voi Häntä poistaa, eikä muuttaa.
- Anonyymi00020UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Jumala on, uskoit tahi et. Pieni ihmishitunen ei voi Häntä poistaa, eikä muuttaa.
Missä tämä Jumala piileskeli ennen kun vanhaan testamenttiin ilmestyi?
Minne katosi uuden testamentin lopussa? - Anonyymi00023UUSI
Anonyymi00020 kirjoitti:
Missä tämä Jumala piileskeli ennen kun vanhaan testamenttiin ilmestyi?
Minne katosi uuden testamentin lopussa?Kuulepas. Jumala on Henki. Hän on aina ollut olemassa ja tulee aina olemaan. Hän tekee yhä työtä, mutta Hän ei anna raporttia ihmisille aina, kun ne häneltä sitä kinaavat. Ihmiset eivät voi häntä pyöritellä, koska Hän on Jumala. Hän on myös tutkimaton, jota ihminen ei voi ymmärtää. Raamatusta saamme hänestä tietää osan.
- Anonyymi00027UUSI
Anonyymi00023 kirjoitti:
Kuulepas. Jumala on Henki. Hän on aina ollut olemassa ja tulee aina olemaan. Hän tekee yhä työtä, mutta Hän ei anna raporttia ihmisille aina, kun ne häneltä sitä kinaavat. Ihmiset eivät voi häntä pyöritellä, koska Hän on Jumala. Hän on myös tutkimaton, jota ihminen ei voi ymmärtää. Raamatusta saamme hänestä tietää osan.
Eikös raamattu ole paikallista tarinankerrontaa?
Sen aikuisten ihmisten, pelkoja sekä toiveita ja uskomuksia.
Näin totesi Albert Einstein viimeisissä kirjeissään. - Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00027 kirjoitti:
Eikös raamattu ole paikallista tarinankerrontaa?
Sen aikuisten ihmisten, pelkoja sekä toiveita ja uskomuksia.
Näin totesi Albert Einstein viimeisissä kirjeissään.Jos sinä pidät Einsteinia omana jumalanasi, niin siitä vaan.
- Anonyymi00019UUSI
Eikös ihminen luonut Jumalan omaksi kuvakseen?
Niin paljon tässä on ihmismäisiä piirteitä. Jumalalla on vanhan testamentin mukaan jalat, kädet, vartalo ja pää. Ja hän on urospuolinen olento. - Anonyymi00022UUSI
Juutalainen keksi Jumalan.
- Anonyymi00028UUSI
Niitä erilaisia jumalia on ollut pilvin pimein.
Tämä Luoja Jumala kehitettiin siksi, kun oli niin monia jumalhahmoja.
Näin kerrottiin aikoinaan koulun kirkkohistoriassa. - Anonyymi00031UUSI
Anonyymi00028 kirjoitti:
Niitä erilaisia jumalia on ollut pilvin pimein.
Tämä Luoja Jumala kehitettiin siksi, kun oli niin monia jumalhahmoja.
Näin kerrottiin aikoinaan koulun kirkkohistoriassa.Joo. Kyllä epäjumalia on lukuisa joukko.
- Anonyymi00024UUSI
"jumala on mustasukkainen vuorenpeikko " sanoi Albert Einstein.
- Anonyymi00025UUSI
Niinpä niin, ja Einsteinhän oli viisas mies.☺️
- Anonyymi00029UUSI
Jumalan luomistyö todistaa Jumalan olemassaolon, luonnonvoimat ja kaikki mitä on, on Jumalan luomaa.
Herran on kaikki, taivas ja maa ja mitä niissä on.
Ei itsekseen mitään synny. Tyhjästä on paha nyhjästä.- Anonyymi00032UUSI
Jumala on sama kuin Jahve ja Allah.
Sama iellikuvituspacka eri paketeissa.
Edellisen universumin romahduksesta syntyi nykyinen Universum. Universumin jälleen syntymistä joka toistuu ikuisesti.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit735860KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2744730Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202588Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881532Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro131412- 1051347
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281306seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1071248Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191201