Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.
Suomen työttömyystilastot ovat ylittäneet uuden synkän rajapyykin, kun maamme työttömyysaste on nyt virallisesti korkein koko Euroopan unionissa, 10,6 %. Työttömien määrä on kasvanut hälyttävästi.
Perussuomalainen Nuoriso penää tarkempaa keskustelua siitä, keitä Suomen uudet työttömät oikeastaan ovat. Suomessa syntyneiden työttömyysaste on nimittäin 7,8 % ja ulkomailla syntyneiden jopa 19,3 %.
– Hallitusta on haukuttu saamattomasta työllisyyspolitiikasta, mutta muistutamme, että maamme uudet työttömät ovat suureksi osaksi edellisten hallitusten löperön maahanmuuttopolitiikan tuotoksia”, huomauttaa PS-Nuorison puheenjohtaja Elias Rosengrén.
Kommentti:
Niin oikke!
"TYÖTTÖMÄT MAAHANMUUTTAJAT KOTIMAIHINSA..."
26
266
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aloittajana totean:
Uutispätkä on SU:sta, jäi epähuomiossa pois. - Anonyymi00002
Jos kotimaassa parempi, niin miksi yleensä pitää lähteä pois sieltä ja vielä jäädä Suomeen, jos ei halua elää lain ja järjestyksen mukaan?
- Anonyymi00003
Suomessa olemas hyvä sosiaaliturva ynnä leipäjonoja, jos ei ole töitä löytynyt...
- Anonyymi00004
Siksi ne tänne tulleet, sosiaalimatkalaiset. Maksaneet salakuljettajille, että pääsevät tänne maailman onnellisimman kansan elätettäviksi, sukupolvesta toiseen. Liian hyvät on heillä oltavat, kotoutua ei tarvii. Kela ja sossu maksaa kaiken duunari saanut känsät käsiin töitä rehkiessä, että saadaan nämä verorahalla elätettyä. Ja maksetaan vielä kehitysapurahaa miljoonia. Eipä ole kehitystä tapahtunut, rahaa on mennyt. Kenen lienee kyläpäällikön taskuun.
- Anonyymi00008
Äänestä PS
- Anonyymi00005
Palautus kotimaahansa mistä ovat tulleet .
- Anonyymi00006
Palstan aloittaja on oikeassa.
- Anonyymi00020
Kansa tarvii aseita.
- Anonyymi00009
Voi sitä olla työttömänä kotimaassakin,
varmaan kotoisampaa siellä,
mistä on tänne lähtenyt...- Anonyymi00010
Just
- Anonyymi00029
Tuskin on niin hyvä sosiaaliturva, mikä täällä on.
- Anonyymi00011
Persut voi lähettää siperiaan välittö.ästi
- Anonyymi00012
Laittomasti Suomessa olevat pitäisi lähettää välittömästi sinne, mistä ovat tulleet. Samoin rikoksiin, rötöksiin syyllistyneet muunmaalaiset.
- Anonyymi00013
"Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa."-- " Suomessa syntyneiden työttömyysaste on nimittäin 7,8 % ja ulkomailla syntyneiden jopa 19,3 %."
Siis riippumatta siitä, että onko kansalaisuutta vai ei ja että kauanko on ollut maassa. Me emme kyllä voi EU säädösten mukaan palauttaa edes niitä joilla ei ole kansalaisuutta täällä. Osa EU maiden kansalaisista ei ole edes ilmoittautunut työttömiksi. - Anonyymi00014
"Perussuomalainen Nuoriso penää tarkempaa keskustelua siitä, keitä Suomen uudet työttömät oikeastaan ovat. Suomessa syntyneiden työttömyysaste on nimittäin 7,8 % ja ulkomailla syntyneiden jopa 19,3 %."
Olen syntynyt länsinaapurissa vaikka äidinkieleni on suomi. Olen asunut täällä lähes koko ikäni. Pitääkö minut palauttaa sinne? Aika huono työtilanne sielläkin.
No ehkä pitäisi lähteä vaikka Saksaan niin sitten valitetaan muualla kun on täällä koulutettu.- Anonyymi00015
Siis olen aina ollut Suomen kansalainen.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Siis olen aina ollut Suomen kansalainen.
No ehkä Ruotsi voi sitten palauttaa takaisin jos ryhtyy samaan.
- Anonyymi00028
"Perussuomalainen Nuoriso penää tarkempaa keskustelua siitä, keitä Suomen uudet työttömät oikeastaan ovat. Suomessa syntyneiden työttömyysaste on nimittäin 7,8 % ja ulkomailla syntyneiden jopa 19,3 %."
Olen syntynyt länsinaapurissa vaikka äidinkieleni on suomi. Olen asunut täällä lähes koko ikäni. Pitääkö minut palauttaa sinne? Aika huono työtilanne sielläkin.
No ehkä pitäisi lähteä vaikka Saksaan niin sitten valitetaan muualla kun on täällä koulutettu.
Kyllä , lähde kotimaahas mitä täällä loisti somali.
- Anonyymi00018
Miksi ne mihinkään lähtisi, koska täällä kuitenkin juoksee hyvät työttömyyskorvaukset, tuskin niitä Afrikassa maksetaan.
- Anonyymi00027
Jos kapina tulisi, niin tietäisin mistä harvennus alkaisi.
- Anonyymi00019
Ukrainaa on hyvä tukea mutta pitää muistaa, että kun Suomi oli sodassa ryssän kanssa, niin kaikki osallistuivat. Jokainen asepalvelukseen kyvykäs oli rintamalla eikä ollut mahdollisuutta pakoilla ilman sotilaspoliisin puuttumista asiaan! Nuoret toimivat ilmavalvonnassa ja jokainen halusi puolustaa maataan! Karjalaiset asutettiin Suomeen eikä ulkomaille. Lapsia voitiin viedä Ruotsiin sotaa pakoon kaupungeista. Nyt on jotenkin erikoista, että eivät naiset toimi esim. Lottina tms rintamalla kuten Suomessa naiset ansiokkaasti toimivat! Suomi on esimerkki koko maapallon väelle isänmaan puolustamisesta! Ottakoon oppia myös EU Suomen nasnpuomustuksesta!🇫🇮
Nyt on jotenkin outoa, että sodassa olevassa maassa osa elää kuin ei sotaa olisi paisti alueilla, jotka on miehitetty?- Anonyymi00031
Jopa18-vuotiaina, asevelvollisuutta suorittamatta rintamalle suorittamaan siellä asevelvollisuutta tositoimissa, samoin jatkosotaan ennen aikojaan.
- Anonyymi00025
Kun mamut joutuivat työttömyyskortistoon alkoi työttömyys huimaan nousuun.
Ennen ei tarvinnut olla ns, TE toimistossa lainkaan.
Saivat avustukset suoraan muiden ohi.
Nyt kun joutuvat maksamaan myös opiskelunsa suomessa, kuten suomalaisetkin, kun menevät ulkomaille opiskelemaan.
Lukukausimaksu Kyproksella yliopistossa( suomenk.20.000e)
Joten ihmettelyä on miksi suomeen opiskelijoille pitäisi olla ilmaista ja vielä maksaa niiden perheetkin, kun toivat nekin tullessaan mukana.🤔🫣 - Anonyymi00032
Onneksi on Persut, että edes jotain rotia saadaan!🇫🇮
- Anonyymi00033
Kannatan
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553940Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853353Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442699Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722669Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,242411Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402342Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522225Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville392062Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121956