Datakeskus

Paljonko nousee sähkön hinta jos tuo keskus oikeasti tulee,sehän syö sähköä saman verran kun koko kaupunki,ja näyttää se vahvasti tulevan,luvat myönnetty ja isoo tontti raivattu Itäväylän lähelle.Tarvitaanko lisää tuulimyllyjä?
5280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Irlanti on nostettu varoittavana esimerkkinä esille. Siellä on jo haasteita sähkön riittävyyden kanssa, kun niitä datakeskuksia on siellä paljon.

Äänestä

Seinäjoen energia ilmoitti ettei heillä riitä sinne lainkaan virtaa vaan toimittaisivat sinne muualle tuotettua energiaa.

Äänestä
  • Kaikki pellot on täynnä eläimiä pitäs saada ropelleja että datakeskukseen saa tuulisähköä ulkomaille ne kuskaa wärtsilästä laivanmoottoreita datakeskuksiin ei haittaa vaikkei tuule

    Äänestä

Datakeskus tuottaa muuten melko paljon lämpöenergiaa, siitä vois jollekin olla iloa.

Äänestä

Kyllä varmaan tään päivän teknologialla saadaan siirretty hyöty osittain takaisin lämmön talteenotolla.
Strategisesti tärkeitä kohteita kriisin aikana tällaiset keskukset,miksei niitä louhitaan jonnekin syvälle kallioon vaan tehdään jotku pellikuoret ympärille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Paljonko nousee sähkön hinta jos tuo keskus oikeasti tulee,sehän syö sähköä saman verran kun koko kaupunki,ja näyttää se vahvasti tulevan,luvat myönnetty ja isoo tontti raivattu Itäväylän lähelle.Tarvitaanko lisää tuulimyllyjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu