Kiinalaisista autoista tuli ongelma

Anonyymi-ap

Kuten uutisoitiin linja-autot voi tarvittaessa pysäyttää, vaikka sitten väittävät että ne etäpysättimet olisi mahdollista poistaa.
Suomessa otevat muut sähkö-autot Kiinasta ja hypridi- autot on myös muokattavissa etäältä.
Muokattavissa on myös eurooppalaiset bensiini autot mutta ei niin pahasti kuin Kiinalaiset oletettavasti on. Mahdollisesti jopa kilpailevat yritykset Kiinasta voivat vikaannuttaa autoja niin että täällä Suomessa käytttäjät voivat joutua pistään auton huoltoon eli pitkään huoltojonoon?
Hermottoman hauskalta kuulostaa kun poliittisesti lähdettiin vawtiin ilmasto syistä autoja valmistään sähkökäyttöisesti, siitä kun käytännössä ei ole taloudellistakawn hyötyä. Nyt autot painaa akkujen vuoksi paljon joten asfalttiaki kuluu 2-3kertaa nopeammin kuin oli vain polttomoottori aikana.
Samaa kökkö ajattelua oli aikoinaan kun väitettiin uusien diesel-autojen vähemmän saastuttavan, miten kävikään Helsingin Sörkän ilmaston laadun tarkkailumittarit näyttivät suurta saastemäärään. Vasta näytön jäkeen tutkivat diesel-autojen päästöt / kaikki autotehtawt olivat valehdelleet???
Nyt samaa paskaa, sähkö-autot eivät käytännössä ole omistajan hallittavissa vaan valmistajien, kukaan ei voi todistaa jos väittäisit ettet ohjanut netsään?

Hyvää matkaa,...

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuten uutisoitiin linja-autot voi tarvittaessa pysäyttää, vaikka sitten väittävät että ne etäpysättimet olisi mahdollista poistaa.
      Suomessa olevat muut sähkö-autot Kiinasta ja hypridi- autot on myös muokattavissa etäältä.
      Muokattavissa on myös eurooppalaiset bensiini autot mutta ei niin pahasti kuin Kiinalaiset oletettavasti on. Mahdollisesti jopa kilpailevat yritykset Kiinasta voivat vikaannuttaa autoja niin että täällä Suomessa käyttäjät voivat joutua pistään auton huoltoon eli pitkään huoltojonoon?
      Hermottoman hauskalta kuulostaa kun poliittisesti lähdettiin vaatiin ilmasto syistä autoja valmistaan sähkökäyttöisesti, siitä kun käytännössä ei ole taloudellistakaan hyötyä. Nyt autot painaa akkujen vuoksi paljon joten asfalttiaki kuluu 2-3kertaa nopeammin kuin oli vain polttomoottori aikana, tiet tehdään edelleen öljystä, kevät pölyt lisääntyneet.
      Samaa kökkö ajattelua oli aikoinaan kun väitettiin uusien diesel-autojen vähemmän saastuttavan, miten kävikään Helsingin Sörkän ilmaston laadun tarkkailumittarit näyttivät suurta saastemäärää. Vasta näytön jäkeen tutkivat diesel-autojen päästöt / kaikki autotehtaat olivat valehdelleet???
      Nyt samaa paskaa, sähkö-autot eivät käytännössä ole omistajan hallittavissa vaan valmistajien, kukaan ei voi todistaa jos väittäisit ettet ohjanut metsään?

      Parhaimillaan autosi numerosarjaa voi muuttaa etäältä, huomaat ettei autosi enää olekkaan sinun, se lähteeki vaikka laillisesti Iraniin käytettynä.

      Minunki auto uutena myyjä väitti jos tulee vika soita autossa olevaan numeroon josta voivat etänä korjata auton.

    • Anonyymi00002

      Miksettä osta kotimaista. Ei siihen eeuukaan pakota.

    • Anonyymi00003

      BMV on kiinalainen nykyään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    Aihe