"Hyvä esimerkki vaikka siitä [epäasiallisesta käytöksestä]: minä olen ollut työmatkalla kokoomuksen kansanedustajan kanssa. Tämä kokoomuslainen kansanedustaja todella törkeästi ehdotteli, että ”mitäs jos uima-altaalle mennään, kun minä tykkään esteettisistä muodoistasi” ja tällaista. Ei se ole asiallista käytöstä."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4ea3091f-e87d-41fe-8798-7280e3f10840
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4ea3091f-e87d-41fe-8798-7280e3f10840
Vastaukset 88
Vanhimmat
Fatima keksii mitä kummallisimpia juttuja. Sanoihin se , että ”Ainut syy muuttaa metsään on insesti”.
Muslimille nämä ovat sallittuja, vääräuskoisia saa huijata.
Sanokaa mitä fatima on saanut aikaan eduskunnassa??? EI MITÄÄN
Tämänkin opportunistisen emännän tarinat kannattaa jättää ihan omaan arvoonsa, näki taas omissa tarinoissaan itseään "hyviksenä" pitävä tilaisuuden päästä esille.
Eikös Fatimin pitäisi olla burkassa, muuten rikkoo musujen lakia!
Fatim Diharrea on tunnettu aivopierijä.
No ei kyllä , haisee itse keksityltä
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja myönsi tapahtuneen ja kertoi. että asia sovittu Diarran ja tekijän kesken.
Mitään ei ole myönnetty. Tämä on Fatiman oma väite ja ei pidä paikkaansa. Tapansa mukaan husuttelee taas.
Lue tuo Iltalehden juttu ja siinä oleva Kopran haastattelu
Tai ehdotteli alla todella huono maku🤮
Siinähän nimenomaan kerrotaan että ko. henkilöä ei ole Koprallekkaan paljastettu, eli kertojaa kun miettii niin totuuden arvo on fifty-sixty, näillä taronoillahan pääsee aina kivasti esillevaikka ne olisi keksinytkin.
Enää jää pohdittavaksi onko tuo kykenevä keksimään mitään itse, vai onko esim. jossain naisten eroottisessa novellissa samanlainen kohtaus ja se on sieltä omittu omiin tarkoituksiin.
Pidin kyllä aika pahana tuota "tykkään esteettisistä muodoistasi"-lausumaa, ihan heti ei tule mieleen että missä tilanteessa ko. henkilöstä kukaan noin voisi loihtia menemään.
Kukahan se sika oli? Taatusti joko naimisissa oleva mies.
Törky-Tere?
Ei sikakaan niin paljon kohteesta erehdy että Fatimaan sekaantuisi.
Leevi and the Leavings ja Sopivasti Lihava soimaan.
No nyt on ihan gauheeta, että, jos ihan uima-altaalle mentäisiin, on kyllä niin gauheeta
Ja mitä hyödyttäisi, kaapu päällä olisi sielläkin.
Miten niin ei ole asiallista? Siis tuohan nimenomaan ON asialista: Kehaista toisen ulkonäköä ja ehdottaa mukavaa yhteistä tekemistä. Jos meistä ei koskaan ehtottaisi toiselle ihmiselle/ihmisille mitään, niin aika yksinäiseksi menisi elämä täällä.
Toki jos toinen ei suostu, ja ehdottaja jatkaa jankkaamista, niin jossain vaiheessa tilanne menee epämukavan puolelle. Nyt ei ilmeisesti kuitenkaan ollut kyse tästä.
Hyi. Ei todella ole asiallista eikä mukavaa.
Tässä ehdotettiin, että toinen suostuisi vähentämään vaatteitaan ehdottelijan silmäniloksia ja viettämään tämän kanssa aikaa vähäpukeisena lähekkäin.
Ei ehdotettu, että pelattaisiinko golfia tai käytäisiinkö kävelyllä.
Heti oli sullakin maila ja putti mielessä.
Miksi jotkut on niin pönttöjä etteivät ymmärrä "peliä". Jos jonkun kanssa lähdetään hommiin, niin kyllä silloin on päällänsä se oikea väreily ja ennen kaikkea yhteinen ymmärrys.
Ei tämmöiset ehdottelijat, ja vielä vähemmän lääppijät pääse koskaan tavoitteeseensa. Ja eikö elämä opeta sitä.
Oliko se ehdottelija nainen?
Siis järkyttävän loukkaavaa. jos pyytää naista uima-altaalle ja kehuu naisen esteettisiä muotoja! Onneksi ei sentään pyytänyt pulleaa tyttöstä uimaan ilman uimapukua!
Kyllä on niin vaikeaa ja jopa rasistista olla nainen!
Yrität puolustella ahdistelua, kuten moni ahdiselija, rinnastamalla ahdistelun kehumiseen. Näin voit taivastella sitä, että onpa kehuminen loukkaavaa yhyy ja tehdä ahdistelun uhrista, jopa kaikista naisista, mielikuvissasi turhasta uhriutuvia.
Ahdistelu on ahdistelua, vaikka sen miten tekisi kehuihin käärittynä. Se on iljettävää. Miksi se olisi naiselle kehu, että vaikkapa sinä kiihotut häntä katsoessasi? Miksi hän sitä haluaisi ja miksi hän haluaisi kuulla asiasta?
keksittyä husua liikenteessä kaikki
Alkoholilla oli varmaan osuutta n 4 promillen verran.
Miten jotkut kansanedustajat ovat ylipäätään valmiita ottamaan tuollaisia riskejä?
Miksi juuri toiselle kansanedustajalle ja vielä toisen puolueen?
Jospa kiima voitti järjen.
Jokainenhan sen käsittää että oikeistossa on ne suurimmat ahdistelijat ja kiusaajat.
Juuh, kuten on viiem päivinä saatu mediasta lueskella. Minkä oikeistolehden /-porukan kanssa pyörikään se vasemmsiotn suitsuttama toimittelija joka paljastuikin liki sarjaraiskaajaksi, kuoli sitten berliinissä ettei ihan päässyt tuomiolle saakka?
Ehkäpä sun käsityskykyäsi ei sovi yleistää "jokaisen" näkemykseksi, niin hatarat väitteesi ovat.
Alkaako media nyt kovan ajojahdin ja tuomaan nimettömiä todistajia kertomaan kokoomuksesta?
Enpä pidättäisi hengitystä sitä odotellessa.
Olisi vaan sanonnut reilusti tykkäävänsä laskeistä.
Kokoomuksen edustaja pitänyt vain hauskaa ja heittänyt sitten jutut ihan läpällä ja Fatima alkanut sitten käymään kuumana huomiosta.
Onko kokoomuksessa sokeita edustajia?
Kas, kokoomuksen omassa selvityksessä ei löytynyt. Miten ne nyt oli tuonkin unohtaneet?
Hyshys,,,,
Kopran mukaan asia on jo sovittu, joten siitä on turha enää jauhaa
Selvitteleekö kukaan eri puolueiden välillä tapahtuvia häirintäasioita? Taitaa olla menossa vain sisäiset selvittelyt?
Oliko Fatima antanu ymmärtää muttei ymmärtäny antaa?
Vai oliko sillä kokkareella ymmärryksen puutetta?
Ei ollut ainakaan yhtään esteettistä silmää.
On miehiä jotka pitävät muhkeista muodoista
Fatiman puheista tulee mieleen Fingerporin Rivo- Riitta
Hän on eduskunnan rääväsuisin nainen
Joka toinen sana on "v_ttu"
Tuppura ja Virta hyvinä kakkosena ja kolmosena perässä.
Kaatuko hallitus?
Jos olisi ehdottanut kuntosalilla käymistä tai maratonille osallistumista, niin Fat olisi varmaan jo soittanut virkavallan paikalle.
Miten työkavereiden kesken voi syntyä suhteita jos ei kukaan mitään ehdottelisi? Jos ei kiinnosta niin sit sanoo sen. Jos ehdottelu jatkuu suoran ”ei” jälkeen, niin se on eri asia.
Nämä mitä Diarra mainitsi, mitä noi tarkoittaa? Monia täysin epämääräisiä esimerkkejä jotka voivat olla täysin viattomia tilanteita mutta nyt kun halutaan mukaan tähän, niin pitää ottaa random tilanteita puheeksi.
Miksi työkavereiden kesken pitäisi syntyä suhteita? Töissä ollaan tekemässä töitä.
Vartalon muotojen kehumisella ja pyrkimyksellä päästä uima-altaaseen vähäpukeisen työkaverin kanssa on silläkin valtavan pitkä matka pyrkimykseen muodostaa suhde tämän kanssa. Kyse on vain ahdistelusta, eikä se puolustelemalla parane.
Tuo juttu tarvitsisi hieman enemmän tietoa, missä kontekstissa tuo tapahtui, jos se oli kokouksen yhteydessä, kun papereita kasaavat lähtöä tehden ja toinen tuollaista nykypäivien mittapuiden mukaan ilmaisee seksististyylisesti toiselle ko.tavalla, onhan se epäasiallista, jos taas ovat olleet esim. afterwork tilanteessa, missä vapaamuotoisempi tilanne, niin jäljelle jää vain se, että hlö on seksistityylinen asennoituja, eli ei kovin mukavaa seuraa, mutta mistä ei sinänsä pitäisi seurata mitään työselkkaus, epäasiallinen käsittelyä, vaan sitä, että hlö omaa seksistisen asennemaailma suhtautumisen.
Toinen asia on, että haluaako puolue ylläpitää tuollaisten hlöiden asennemaailmaa, ja on varmaan oikein keskustella siitä, että millä tavalla edustaa itseään ja välillisesti puoluettaan. Muutenhan menee liialliseksi.
Voihan se olla että tämä kokoomuslainen (siis väitteen mukaan) koitti rohkaista fatimaa altaalle. Itse pidän päivänselvänä että fatiman kaltainen superlihava ihminen häpeää itseään, ja esim. lolan tavoin vierittää syyn lihavuudestaan ja häpeästään muiden niskaan, joten muutama rohkaiseva sana tuollaiselle voi toimia hyvän indikaattorina.
Itsekkään en tässä ihan suoraan ahdistelun tunnusmerkkejä näe, ammattiloukkaantujat tietenkin näkevät heti kun joku muu on ensin loukkaantunut asiasta jolloin on hyvä ja perusteltu syy alkaa nettikiljunta.
Olkoon siis opiksi sinullekin, että toisten pyytäminen uima-altaalle, kun heidän vartalonsa niin sinua miellyttää, ei ole kehu eikä kannustus. Ettet hyvää hyvyytäsi oletustesi kanssa itsekin sitten käyttäydy ahdistelijan tavoin vain, koska et tunnista ahdistelun piirteitä.
Tyttimäinen moraaliposeeraus näemmä hyppäsi heti pöydälle. Sitten varmaan on ok pyytää saunaan tai vaikka lenkille, siis kun et niitä poislistannut, ainoastaan uima-altaalle pyytäminen on ahdistelua siis. Tuota juuri tarkoitin ammattiluokkaantujilla, kun joku muu on keksinyt jotain niin papukaijan lailla meuhkataan siitä miettimättä kehän ulkopuolella olevia asioita laisinkaan.
Saattaa elämä olla aika kurjaa kun joutuu päivystämään muiden elämää päästäkseen poseeraamaan muiden siivellä kun omasta mielestään on oikeassa, toki uskon että näet kaikenlaista asiaa kokoajan ympärilläsi joista pääset moralisoimaan muita ihmisiä, näkemättä kuitenkaan koskaan omassa toiminnassasi mitään kyseenalaisuuksia, kuten tyypillä joka loihti sanomaan "raskas on pää joka kruunua kantaa"
Tulipa voimakas tunnekuohu ja melkoista mielikuvituksen lentoa.
Ei sekään ole uutta. Kun ahdistelua kritisoi, mieli joillakin pahoittuu. Aiheesta on silti ja siksikin hyvä puhua.
Toimiiko sama ajattelumalli esim työpaikkakiusaamisessa, entä jos tämä edelleenkin mysteeriksi (darran mielikuvitusolento?) henkilö löytyisi ja hän kertoisi että tällaiset väittämät ja tarinat ovat järjettömiä ja vailla todellisuusperää kun hän näin sanoo?, toki samalla voisi nopeasti heittäytyä marttyyriksi ja kertoa olevansa vainon kohde vaikka kohteliaisuuttaan ihmisille kommentoinut?
Jännä miten toisella puolen avea kaikki on itselle sallittu mutta muilta kielletty.
Ahdistelusta on toki hyvä puhua, mutta vasta kun se on oikeaa eikä jotkut koita siitä meuhkaamalla nostaa itseään esille. Tämäkin juttu on juuri samaa tasoa että kaupassa pyytää jotakutaa väistymään että mahtuu ohi niin tietyn aatteen uskonsisaret kokevat sen heti ahdisteluna, vain siksi että pääsevät asiaa kauhistelemaan eivätkä siksi että siinä olisi mitään mikä poikkeaa ihmisten normaaleista käytänteistä.
Tuo viimeinen on juurikin se asia mikä tässä on ongelma, mikä oikeasti on ahdistelua, tässäkin pieni mutta niin kovin äänekäs tärähtäneistö huutaa ulvoo ja meuhkaa asiasta mikä ei todennäköisesti ollut sen arvoista. Puolestaloukkaantujat ovat aina askeleen perässä mutta onneksi kun kovaa huutaa niin saa sen oikean asian kiinni.
Jos sitä, tätä ja tuota.
Sinä tässä nyt meuhkaat asian vierestä. Et varmaan ole väitetty Kokoomusedustaja, joten ties kenen puolesta pahastuit.
Ihan taatusti keksitty juttu, mutta tietyn suojakertoimen takia menee täydestä kuin väärä raha.
Mutta jos joku on häntä kehunut, kehottaisin vastaisuudessa olemaan rehellinen ja sanomaan että olet kyllä melkoinen läskitynnyri. Äläkä mene tuonne uima-altaaseen, sinun turvonnut ruhosi ja vesi eivät mahdu sinne yhtäaikaa.
Yleisesti ottaen nykyään ei miesten kannata olla huomaavinaankaan esimerkiksi työkaverteita tai välimallin julkkiksia, ei sanaakaan kahden kesken ilman todistajia, ei samaan hissiin, taksiin tai yleensäkään mihinkään. Jos jostakin syystä on pakko olla kahdestaan, kannattaa hankkia samanlainen huomaamaton haalarikamera kuin poliiseilla.
Sanaakaan työasioitten ulkopuolelta ei kannata sanoa missään tilanteessa ja työasioissakin kannattaa pysyä kyllä/ei linjalla, mitään omaa mielipidettä ei kannata tuoda julki. Tervehtimiseen riittä lähes huomaamaton pään nytkähdys, sanoja ei kannata käyttä ettei synnyttäjäoletetut tunne itseään häirityksi.
Muuten voi suhtautua niin kuin maalattuun seinään: Ei minkäänlaista mielenkiintoa tai kontatktia.
Näillä ohjeilla pärjää jo aika pitkälle.
Kokoomuksen Kopra jo myönsi jutun olevan totta,
Hyvät ohjeet ahdisteluun taipuvaisille. Siinä voittavat kaikki.
Muut elävät ja toimivat ja vuorovaikuttavat kuten ennenkin.
Eli vanha juttu kyseessä.
Fatimia kiihoittaa edelleen.
Antaa ymmärtää muttei ymmärrä antaa = kiusaaja
kukaan normaali ihminen ei ainakaan selvinpäin mene kahta metriä lähemmäksi tuota ihmisoletettua, kovat on luulot hänellä, kuten muillakin "himmeillä".
tähän on tultu
Fatima on iso nainen, tosi ISO.
Jotkut miehet tykkää naisista, joilla on muotoja
Minäkin tykkään isotissisistä naisista, mutta vain sellaisista, jotka eivät ole läskejä
Sikoja.rosvoja ja valehtelijoita ovat oikeisto kaikki tyyni.eivät tee töitä.eivät maksa veroja.pyörittävät vaan pääomabisnestä ja elävät toisten kustannuksella ja nostavat tukia.
Mites Sannan verosuunnittelu? 8 % palkkavero miljoonien tuloista...
Sitä saa mitä tilaa
Kuka nyt tuollaista? Saisi olla tyytyväinen jos joku ehdotteli!
Olisko pitänyt ehdottelijan olla Lesbo ?
Ei ahdistelu ole mikään tyytyväisyyttä herättävä asia.
Ahdistelijoiden asennne on erikoinen. Ikään kuin heidän kiihottumisensa olisi joku lahja, josta pitää ilahtua, kun he sen uhrilleen ilmi tuovat.
Hyi.
Sitten 10-15 vuoden päästä valitetaan, että miehet katselevat nuorempia eivätkä arvosta naisessa kuin ulkonäköä. Mikään ei ole hyvä.
Koko ikäni olen kuullut ahdistelua puolustavien miesten hokevan tätä. Koskaan en sellaiseen naiseen ole törmännyt, joka haikailisi, että ahdistelisipa joku.
Liekö miehillä virhekäsityksessä kyse siitä, että naiset vetävät yhtä köyttä ja puolustavat nuoria naisia ja teini-ikäisiä lapsia, joita eniten ahdistellaan. Itsekeskeinen mieshän siitä voi ehtiä luulemaan, että kyse on kateudesta eikä inhosta. Ahdistelijoilla kun on yleensä vankka usko siihen, että heidän kiinnostuksensa on naiselle hirmuisen tärkeä.
Pojat on poikia, on sitten demari tai kokoomuslainen.
Ne mitään poikia ole vaan aikuisia miehiä
Liian paksu perhoseksi 🐖🦋
Tässähän kokoomuksen edustaja todella törkeästi ehdotteli ”mitäs jos uima-altaalle mennään, kun minä tykkään esteettisistä muodoistasi” mikä on todella kauhea asia. Mutta jos demari hyvällä tavalla ehdottaisi ”mitäs jos uima-altaalle mennään, kun minä tykkään esteettisistä muodoistasi” niin se voisikin olla ihan suotavaa.
Ehdotelkaa miehet vaikka toisillenne, jos on pakko ehdotella. Jos se ei ole ahdistelua vaan tavallista vuorovaikutusta, niin sopii sellainen kaverillekin sanoa.
Seksuaalinen häirintä on persuille tuttua jo aikojen takaa https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000928910.html.
Kenen mielestä fatimin muodot on esteettiset? Fatima on varmaan pettynyt kun ei ole päässyt julkisuuteen viime aikoina? Eihän hänellä mitään järkevää ollut ikinä sanottavana?
Mustan Fatiman,vihr,punainen iltapuku rietas kuvaten mielestäni naisen ulkoisia sukuelimiä.
Tarkennuksena ei siis silvottua.
Polkeeko jo salaamaansa Helkama-lahjuspyöräänsä?