nykyään ukrainalaisia. Tuntuu että ovat lisääntyneet katukuvassa aikalailla...kuka ja mikä taho noita raavaita ihmisiä elättää ???
Paljonko Lapualla
Anonyymi-ap
50731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Me veronmaksajat.
Ja lisää lappaa.
venäjä hyökkää niin-kuin aina
Suomeen on neljän vuoden aikana tullut noita Pirkkavenäläisiä pakolaisia passattavaksi jo liki 70-tuhatta. Hallitus tietty siunaa maahanmuuton, kun tietää noiden palkkavaatimukset kantasuomalaista vaatimattomammaksi. Halpatyövoiman maahantulo lisää tappelua jo ennestään vähistä työpaikoista.
Suomalainen yhteiskunta ei käännytä oikeasti apua tarvitsevia. 450 000 karjalaista asutettiin ja kas kummaa takana oli venäjän hyökkäys ja valloitusretki. 80 000 sotalasta asutettiin Ruotsiin ja kas kummaa taas takana oli venäjä. Ukrainassa tilanne on nyt sama kuin Suomessa sotien aikana. On se kumma että joku empatiakyvytön täällä kadehtii pakolaisen osaa. Taitaa olla niin että kahinan alkaessa tuo tyyppi häipyy itse ruotsalaisten passattavaksi.
Olikos niillä jatkosodan aikoina suomesta muualle turvaan menneillä lapsilla ja äireillä äijätkin mukana? Ei!, ei puhettakaan että ukot olis päässy mukaan.
maailma on muuttunut kuule kloppi siitä ajasta,ne ketkä on noilla mukana niin sitten on ,asevelsollisuusraja on siellä ukrainassa eri.ookko muuten sivari vai suorittanut kansalaisvelvoitteen ?
såna tar vi INTE in i Sverige.
Pysyköön vain suomessa tai menköön auttamaan ukrainaan.
tuollaiset kateelliset paskoo housuun jos näkee jonkun aseen kanssa
Täällä noita karkureita on kyllä kiitettävästi. Eikä ne kävele vaan ajelevat autoilla. Hevoset on muuttunnu hevosvoimiksi.
Pirkkavenäläisten ei tartte enää kurvata tänne Raattentietä pitkin kuten joskus vuonna 1940
Kyllä saisivat olla sotimassa kotimaassaan raavaat miehet.
kaikki ei oo karkureita,asevelvollisuusrja on siellä toinen! ookko sivari itse ?
Lapuan kokoomusko heitä tänne vetää?
mun mielestäni ne on vähyntyneet katukuvasta.täällä on paljon myös varakkaita ukrainalaisia .ehkä loppuosa maksaa elämisen itse ja osa saa valtiollista tahi muuta tukea niinkuin kuuluukin.auttakaamme heitä näin hädän keskellä ei Suomen talous siihen kuole..miksi se asia sua vaivaa ,oletko kades vai muuten tyhmä ?
enemmänkin huolta saisit olaa maataolousyrrittäjien tukemisesta,yritystoiminnan /yrittäjien tukemisesta,kansanedustajien kulujen ja palkkioiden kasvamisesta ja muista epäkohdista tavallista kuluttajaa ja Suomen kansalaista kohtaan.mee kuule töihin urputtamasta siitä ja pois vetelehtimästä !
Karjalaiset pakenivat sotaa omaan maahansa, etupäässä tänne länteen, eivät menneet naapurimaihin elätettäviksi.
Oikeammin pakkoluovutettujen aluiden väestönsiirto toi karjalalaiset
tänne.Pakoon ne ei lähteneet kuin vasta siirtojen yhteydessä.keskitytään
ennemmin maajussien tukiaisten poistoihin,kansanedustajien palkkioiden
pienentämiseen,Eu-tukiaisten vähentämiseen,Ulkomaanavun pienentämiseen
Yrityksien tukemisen lopettamisiin ,traktoreiden verottomalla menovesillä ajeluun
onhan näitä tärkeämpiäkin ja epäoikeudenmukaisia kohteita joihin voisimme paneutua
kuin joku ukranalaisten oikeudellisesti oleva läsnäolo vihollisvallan mielettömän
väkivaltaisen hyökkäyssodan takia !
Suomalaiset vähävaraiset kantasuomalaiset ovat joutuneet siirtymään ruokajaoista pois ukrainalaisten tieltä, suomalaisia kävijöitä enää n. 5 %, muut 95 % etupäässä ukrainalaisia. Seinäjoella ja muualla Suomessa sama suuntaus. Suomalaisten vähävaraisten tilanne huolestuttava tällä hetkellä.
assjokisilla ei oo mitään väliä vaikka kuolisivat nälkään ei ketään kiinnosta
Oman maan kansalaisista ei enää pidetä huolta. Järkyttävässä mallissa on Suomen asiat.
ja saamme syyttää siitä ketä ?
Pakko kysyä mikä tai mistä tulee toi pirkkavenäläinen?
Puna-armeijan 44. divisioona koostui Ukrainalaisista sotilaista ja he ryssivät Suomeen johtavalla Raatteentiellä käydyn taistelun Talvisodassa.
Ukrainalaiset ryssivät myös myöhemmin Neuvostoliiton aikoihin 1986 kun Tsernobylissä tapahtui surullisenkuuluisa ydinvoima katastrofi.
mee jo hoitoon!
Kysyin tekoälyltä että; "Oliko Puna-armeijan 44. divisioonan sotilaat Raatteentiellä Ukrainalaisia?". AI vastasi seuraavasti..
"Kyllä, Puna-armeijan 44. divisioonan (ns. Sininen divisioona) sotilaat olivat pääosin ukrainalaisia. Divisioona oli koottu Ukrainassa, Žytomyrin alueella, ja se tuhoutui lähes täysin suomalaisten toimesta Raatteen tiellä talvisodassa tammikuussa 1940."
Stalinin tyyli oli tapattaa muita väestöryhmiä kuin venäläisiä. 30- luvulla Stalin yritti tappaa ukrainalaiset nälkään. Putleri yrittää palelluttaa ukrainalaiset nyt.
Päinvastoin kuin tämä Pietarista kotoisin oleva oligarkkeja viljelevä KGB-upseeri 'Putler', niin Stalin oli 100%:nen kommunisti, Stalin oli Georgiasta lähtöisin köyhälistö-perheestä, isovanhempansa maaorjuudessa eläneitä ortodokseja. Diktaattoriksi noustuaan Stalin kuvitteli että Siperia opettaa kärsimysten kautta muita ymmärtämään aatteensa.
suomalaiset on pikkusen pimeitä kun syöttää ja juottaa noita piiloryssiä...eihän sille zelelle kelpaa mikään??? kohta saa suomeenkin rakentaa ukraina kaupungin ja somalikaupungin...suomalaiset junanvaunuun nukkumaan
Haistele persettäs!
Täällä saavat kalustetut huoneet,ruuokakassijonoissa ovat ensimmäisinä,kaupoissa annettiin ostokortteja,ajavat hyvillä autoilla,asuvat missä milloinkin ,eivät ymmärrä roskien lajittelua taloissa eivätkä monen vuoden jälkeen ymmärrä suomea !
keskity ennemmin vaikka maajussien tukien poistamiseen,vouhota siitä enemmän
Zele on varsinainen kerjäläinen.
Rintama-karkureita ja asepalvelusta pakoilevia
Putler voittaa sodan ja jos tällä Suomessa on sisällä 70.000 urkkia valmiina, voi kuvitella kuinka homma menee.
Mä en ymmärrä mitä järkeä täällä on puhua jostain jatkosodan tapahtumista yms. Ne ajat on menneet, juuri ketään henkilöä siltä ajalta ei ole enää elossa, se ei vaikuta enää mitenkään nykyaikaan, se on mennyttä, mennyttä hei. Nyt eletään nykyhetkeä, ja nykysäännöillä, nykytavoilla, ja katse pitää olla suunnattuna eteenpäin ja tulevaisuuteen. Eikä verrata asioita jonnekin menneeseen, jota ei ole enää olemassa. En ole koskaan ymmärtänyt menneisyys-orientoituneita ihmisiä.
Se ettet sinä ymmärtänyt ei tarkoita sitä etteikö muut ymmärrä. Ihminen oppii virheistään ja kansakunnat toistaisi aina samoja virheitä sukupolvesta toiseen elleivät ottaisi lainkaan huomioon menneisyyttä ja historiaa, ja keskustelisi niistä.
höpö höpö puhetta .keskity ennemmin maajussien tukien poistoon !
No historiaa tottakai kannattaa tutkia historian kannalta, mutta ei sitä pidä sekoittaa nykyaikaan, ja kuvitella että nykyaikana asiat toimisi samalla tapaa kuin 40-luvulla. Kun ei ne mee sillälailla nykyään, mikään. Historia on historiaa, siitä voi oppia, mutta sitä ei pidä seata nykyaikaan. Piste.
Samoja ryssiä niin etelässä kuin pohjoisessa,dasvidaania vaan.
Venäläisten sijoitus fyffet luulisi riittävän EU NATO avustuksiin?
Suomikin leikkii isoa-rikasta. Euroopan velkaisin maa.
ei pidä paikkaansa,,se on kreikka
Suomi on Eu:n velkaantuneimpia maita, Kreikka mataa pohjalla, mutta sen talous kasvaa nopeammin kuin Suomen, Suomi junnaa likipitäen paikallaan, Talouskasvua odotellessa.
Maataloustuet pois ja kauppoihin ruoalle markkinahinta!
🤣🤣🤣🤣
Se on aivan varmaa, kun demarit nyt voittavat seuraavat eduskuntavaalit, niin he iskevät maataloustukiin, ovat ilmoittaneet sen jo tulevissa säästökohteissaan.
Ruuan laatu laskee ja hnta nousee. Hyvin menee
Pakkaukset pienenee ja silti lihoo kun siirtyy halvempaan moskaan missä on enemmän rasvaa.
Jos keskusta lähtee hallitukseen, luonnollisesti sieltä lynkataan demarien suunnitelmat.
Punamultaa pukkaa.
Sosiaaliturvan leikkaukset perutaan ja suositellaan kaikille leppoisia työttömyyspäiviä, rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Kaupasta saa varastaa ja lainoja ei tartte maksaa takaisin.