Ihmettelen ihmettelemästä päästyäni, kuinka joku kuuluu siihen ja toinen tähän porukkaan. Sitten on väittely tai taistelu kumpi on Se oikea.
Saattaa Jeesusta hieman harmittaa moinen, enkä ihmettelisi jos näin olisi.
Aivan järkyttävää on tämä hajaannus ja nimenomaan uskominen johonkin seiniin tms uskonnolliseen politiikkaan ja Jeesus on kuin sivujuonne koko asiassa. On muotomenoja ja kokoontumisia sen "oikean" porukan kanssa.
Totuus on, että Jeesuksen uskova uskoo Jeesuksen eikä muotomenoja tms määrättyjä kaavoja tai aivan järkyttäviä ohjeistuksia joilla ei ole mitään yhteistä Kristuksen kanssa.
Sen tiedän kun Jeesus kertoi tämän, että Hän kutsuu ja hakee omansa ns maanalle kotikokoontumisiin , kotisrk.
Valmistaudu siis kun kutsu tulee sillä aikanaan kirkot kumisee tyhjyyttään ja Sana ja leipä on suusta poissa.
Silloin myös esiin tulee Totuus ja Pyhyys sillä silloin kaikki turha putoaa pois. Sinulla on vaakassa oma elämä ja Kristus.
Sinulta karsitaan pois tämä maallinen .Sinä saatat kuulla vatsanmurinan ja kuivankurkun nielaisun. Varaudu kaikkeen tähän sekä kylmään tai kuumaan.
Pahoin pelkään, että näissä seiniin rakennetuissa seurakunnissa ei Totuus tule esiin vaan vääryyden julistus joka eksyttää ihmisiä jopa ottamaan pedonmerkin ja saamaan samanosan kuin jumalaton.
Opettele kuulemaan Jumalan ääni jos vielä, et kuule.
Rukoile, kiitä, ylistä.
Rukoile, kiitä, ylistä.
Tunnusta syntisi .
Siinä on sitä peruskalliota jolta ponnistaa ja se kallio kestää.
On vain Jeesus
3
110
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kannattaako kotona kokoontujien järjestäytyä ?
- Anonyymi00002
Voi sitä kuulua mihin tahansa, mutta ei tarvitse summamutikassa herjata että ne ovat sellaisia ja toiset herjaa takaisin että nepäs vasta ovat tälläisiä ja tehneet sitä ja tätä satoja vuosia sitten.
Sellainen olisi idiotismista lähtöisin olevaa uskoa.Se ydin... miksi kuulua johonkin tiettyyn porukkaa ?
Raamatun teksti paljastaa tuon ihmisyyden heikkouden.
Kun Hengen kautta ihminen elää niin hän näkee Jeesuksen ja kuulee myös.
Kun lihan kautta uskoo Jeesuksen, mutta ei voi nähdä niin helposti turvautuu rakenteisiin..uskonnolispoliittisiin järjestelmiin ja päätelmiin, jotka etäännyttää pahimmillaan Jeesuksesta.
Siksi Raamattu antaa ohjeen mennä kammioon ja sulkea ovi ja olla yhteydessä Jumalaan toki myös seurakuntaa unohtamatta joka kuuluisi olla vain kristityt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks215238Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut303409Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si363297Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933201Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää403133Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U1152851- 682611
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1232106En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri492074Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1401906