Venäjän armeija etenee Ukrainassa hitaammin kuin mikään merkittävä armeija viimeisen vuosisadan aikana, kertoo Center for Strategic and International Studiesin (CSIS)
CSIS:n raportissa todetaan, että vuoden 2024 alusta lähtien Venäjän joukot ovat edenneet keskimäärin 15–70 metriä päivässä. Tämä on poikkeuksellisen hidasta vauhtia jatkuvasti käynnissä olevalle sotilaalliselle hyökkäykselle.
Hitaus on ilmeisintä Itä-Ukrainassa. Tšasiv Jarin ympäristössä Donetskin alueella, jossa Venäjä aloitti hyökkäyksen helmikuussa 2024, joukot ovat edenneet noin 15 metriä päivässä. Kaikkiaan ne ovat saavuttaneet noin 10 kilometriä lähes kahden vuoden aikana. Ja kaupuni on yhä valtaamatta.
Näin surkea on "suurvalta" venäjä. Toki se pystyy pommittamaan kerrostaloja ja muita siviilikohteita.
Venäjän eteneminen Ukrainassa hitainta kuin minkään suuren armeijan vuosisataan
15
124
Vastaukset
- Anonyymi00001
Pikkumiestä ottaa pattiin, kun suuri ja mahtava neuvostoarmeija ei pysty kykenemään.
- Anonyymi00009
Näin on.
- Anonyymi00002
Hevoset ja moottoripyörätkin jo loppu. Kävellen ei pitkälle pääse ennen kuin...
- Anonyymi00003
No hidasta se olisi millä maalla vaan, sodan käynti on muuttunut täysin
- Anonyymi00006
Niinpä, vastustajan kaikki liikkeet näkyvät kuten shakissa nappulat.
- Anonyymi00004
Olipa typerä loppukommentti.
- Anonyymi00012
Ei, vaan asiaa.
- Anonyymi00005
Venäjä onkin keskittynyt enemmän siviilikohteiden pommittamiseen ja siviilien murhaamiseen, mikä on barbaariryzzille niin ominaista.
- Anonyymi00013
Jep.
- Anonyymi00007
Mattopommituksilla kaikki maan tasalle ensin? Siviiliuhreja?
- Anonyymi00008
No niin, mutta taistellan sitä muuallakin:
Voitatko uuden Ylen hyvän ja hienon urheilupipon vai hiihtokilpailun?
Kyllähän se taas nähtiin.
Tänään miesten 15 km hiihtokilpailussa nähtiin miten kova laji perinteisen lajin maastohiihto on. Miesten hiukset pysyivät pääosin nuoren miehen väreissä. Parrat sen sijaan harmaantuivat hiihtomatkan aikana jäätävän paljon. Jos et usko, niin katso tuo hiihto. On se julmaa ja kylmää.
Tasatyöntö ratkaisi, vaikka tasa-arvoon työnnöissä ei pyrittykään. Tahallaan heillä oli sama politiikka kuin Putinilla ja Trumpilla. Kovimmat ja vahvimmat voittivat.
Naiset eivät päässeet maaliin läheskään yhtä nopeasti. Häviävät tuntitolkulla. Tuskin ovat edes päässeet liikkeelle kun viimeisetkin miehet ovat maalissa. Nyt kello 14.00.
Mutta kyllä naisetkin vielä pärjäävät. Kello 14.30 jälkeen tänään. Ovat varmaan ”tulta ja tuppuraa”…, tai no, ei nyt sentään. Korkeintaan tulta ja tappuraa. Sillä menetelmällä ruuti on palanut sankkipannussa ennenkin. Rasvaprosentit sen sijaan palavat vain hetkellisesti ja palaavat ennen kesälomia. Villingenissä Saksassa meno on villiä ja nopeaa. - Anonyymi00011
Mahtava puna-armeija.
- Anonyymi00014
Venäjä on pazka maa.
- Anonyymi00015
Vilkaisepas esim. jenkkien Vietnamin sotaa.
Heiluivat siellä yli 25vuotta,eli yli neljännes vuosisadan, eivätkä päässeet mihinkään siinä pilku maassa, ja lopulta hävisivät koko show:n
😂😂😂😂😂😂 - Anonyymi00016
Joku teki laskelmia että nykyisellä tahdilla Venäjällä menisi satoja vuosia vallata koko Ukraina.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931494
- 741344
- 501267
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041168- 511145
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9945- 36807
- 60751
- 49744
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41715