Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia

Anonyymi-ap

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
PolitiikkaTalous
31.01.2026 |12:13

Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Tampereen kaupunki pulitti pormestari Ilmari Nurmisen uusista virallisista edustuskuvista hulppeat 3 575 euroa ilman arvonlisäveroa, Iltalehti kertoo.

Summaan sisältyi 3 000 euroa itse kuvauksesta, joka kattoi ammattivalokuvaaja Konsta Leppäsen (Fancy Pants Production Oy) palvelut: studion, assistentin, tuotannon, kuvankäsittelyn ja rajattomat käyttöoikeudet. Lisänä tuli 575 euroa peruuntuneesta kuvauspäivästä. Leppänen on kuvannut Nurmista ennenkin, ja monet pitävät häntä Nurmisen pitkäaikaisena tuttavana.

suomen uutiset ote

30

381

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Nurminen työntäisi veronmaksajien rahoja Gazaan

      Leikkausten ja irtisanomisten rinnalla demaripormestari Nurmiselle on samaan aikaan tärkeää, että Tampere osoittaa tiukassakin paikassa kansainvälistä solidaarisuutta.

      Joulun alla kaupunginhallitus hyväksyi 50 000 euron avustuksen maksamisen Gazaan pormestari Nurmisen harkinnanvaraisesta määrärahasta. Tampereen kaupunginvaltuusto kävi pitkän keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

      Perussuomalaiset eivät kannattaneet Gazan avustamista, koska rahalle on tarvetta Tampereellakin.

      Joulun alla Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella, sillä perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu ja valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Marika Puolimatka jätti oikaisuvaatimuksen pormestari Nurmisen tekemästä päätöksestä lähettää tamperelaisten verorahoja Gazaan.

      • Anonyymi00002

        Matka taittuu virka-autolla

        Osana Tampereen kaupungin virallista kuljetus- ja turvallisuuspolitiikkaa pormestarin virkatehtävissä Nurminen on saanut käyttöönsä virka-auton, joka on Volvo XC90 plug-in-hybridi -leasingauto. Tämä tuli julkisuuteen tammikuussa 2026, kun Aamulehti raportoi Tampereen kaupungin johdon turvallisuusyksikön uudelleenjärjestelyistä.

        Keskustelua herätti äskettäin myös Nurmisen päätös vaihtaa työhuonettaan kaupungintalon peruskorjauksen jälkeen. Alun perin hänelle kaavailtu tila kolmannessa kerroksessa hylättiin, koska se tuntui liian pieneltä ja ikkunasta avautui näkymä Kelan jätekatokseen, mikä koettiin epäedustavaksi. Sen sijaan Nurminen muutti vanhaan peruskorjattuun osaan viidenteen kerrokseen, entiseen pormestarin tilaan.

        Suomen Uutiset


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Matka taittuu virka-autolla

        Osana Tampereen kaupungin virallista kuljetus- ja turvallisuuspolitiikkaa pormestarin virkatehtävissä Nurminen on saanut käyttöönsä virka-auton, joka on Volvo XC90 plug-in-hybridi -leasingauto. Tämä tuli julkisuuteen tammikuussa 2026, kun Aamulehti raportoi Tampereen kaupungin johdon turvallisuusyksikön uudelleenjärjestelyistä.

        Keskustelua herätti äskettäin myös Nurmisen päätös vaihtaa työhuonettaan kaupungintalon peruskorjauksen jälkeen. Alun perin hänelle kaavailtu tila kolmannessa kerroksessa hylättiin, koska se tuntui liian pieneltä ja ikkunasta avautui näkymä Kelan jätekatokseen, mikä koettiin epäedustavaksi. Sen sijaan Nurminen muutti vanhaan peruskorjattuun osaan viidenteen kerrokseen, entiseen pormestarin tilaan.

        Suomen Uutiset

        Virka-auto lienee ollut Kummolankin käytösdä.


      • Anonyymi00015

        Veronmaksajille hyöty?


      • Anonyymi00028
        Anonyymi00015 kirjoitti:

        Veronmaksajille hyöty?

        Miinusmerkkinen.


      • Anonyymi00033

        Tampereella työnnetään rahaa Ham assille.


    • Anonyymi00003

      miksi se ei ottanut kännykällään itsestään kuvaa ?

      • Anonyymi00004

        Ei ole varaa


      • Anonyymi00016

        Olis tullut liian halvat ja hyvät, eikä näkyis sitä varjoa joka on kalliissa kuvussa poskella.


    • Anonyymi00006

      Luitteko tämän päivän pääkirjoituksen Aamulehdestä?
      Mitenkä tulkitsette sen sijoittuvan poliittisessa kentässä?

      • Anonyymi00008

        Kävin lukasemassa.
        Yleinen oikeuskäsitys on: Ei paha tapa ketään pelasta.
        Ilmarin ilmeisesti pelastaa tässä valokuvaamisasiassa.


    • Anonyymi00009

      Siinä oikein malli esimerkki vasurista joka laittaa toisten maksamat verorahat taivahan tuuliin kun eivät muuta osaa.

    • Anonyymi00010
    • Anonyymi00012

      Poliitikoita varsinkaan ei kiinnosta sitten alkuunkaan.

    • Anonyymi00013

      Prinsessanna manipuloi tamperelaiset valikoimaan bilekaverinsa rahvasta johtamaan. Kyllä tamperelaiset on johtajansa ansainneet, itse "valinneet"

    • Anonyymi00014

      Järkyttävää tuhlausta. Muissa kaupungeissa kuvaukset 1000/ koko porukan kuvat!!!!

    • Anonyymi00017

      Mihin niitä kuvia edes Tarvitaan?
      Kaikkihan on nähny sen jo.
      Siittähän on jo kuvia, ihan kyllästymiseen asti.

      • Anonyymi00019

        Hmh aika hyvä !


    • Anonyymi00018

      Narri kun tanssii, ei katsojat ymmärrä, että lasku tulee heidän maksettavakseen.

    • Anonyymi00020

      Saako lapsen

      • Anonyymi00034

        Synnyttääkö kohta?


    • Anonyymi00021

      dfdf

    • Anonyymi00022

      Toi Ilmarin tapa toimia on ihan normaalia sosialistille kun pääsee käsiksi ns. vallan kukkarolle. Minulle kaikkea nyt ja heti maksakoot mitä maksaa, sitä samaa nähtiin Marin hallituskaudella.

    • Anonyymi00023

      dds

    • Anonyymi00024

      painestt

    • Anonyymi00027

      666

      • Anonyymi00030

        Täällä taitaakin olla trollipersuliinien kokoontumiset menossa.


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00030 kirjoitti:

        Täällä taitaakin olla trollipersuliinien kokoontumiset menossa.

        Täällä pidetään pärreslelyn sm- kisat.


    • Anonyymi00031

      666

    • Anonyymi00032

      Pride hömpötykseen Ilmari syytää rahaa avokätisesti.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      758
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      732
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      459
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    14. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      64
      381
    15. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    16. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    18. 32
      361
    19. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      357
    Aihe