Näin naapurissa kuluttajaa autetaan

"Norja on ottanut käyttöön 1. lokakuuta 2025 alkaen kuluttajille suunnatun, pitkäaikaisen kiinteän sähkönhinnan, joka on 50 øreä/kWh eli noin 4,3 senttiä/kWh (sisältäen alv:n). Tämä hinnanlukitus on voimassa vuoden 2026 loppuun asti, ja sen tarkoituksena on vähentää kuluttajien "sähköstressiä" ja poistaa suuret hintapiikit. Näin naapurissa."

Meillä oikeistohallitus ei ole edes laskenut ALVia 25,5 % kuten Marinin hallitus teki kriisiaikana 2022-2023/4 asti laski sähköveron 24 %:sta 10 %:iin.
22215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Norja onkin sosialismi.

Äänestä
  • Mikä sosialismi Norja on?😅🤣😂

    Äänestä

  • Jos Norja on sosialismi, vaikuttaa sosialismi oikein loistavalta ajatukselta. Keskiverto norjalainen tienaakin n. 2 kertaa sen mitä Suomessa. Valtio maksaa uudesta autosta valtaosan ja sähkökin puoli-ilmaista. Ei tuollainen sosialismi niin hirvän pahaltakaan kuulosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jos Norja on sosialismi, vaikuttaa sosialismi oikein loistavalta ajatukselta. Keskiverto norjalainen tienaakin n. 2 kertaa sen mitä Suomessa. Valtio maksaa uudesta autosta valtaosan ja sähkökin puoli-ilmaista. Ei tuollainen sosialismi niin hirvän pahaltakaan kuulosta.

    Niin mutta kun kokoomuslaisten mukaan sosialistit eivät osaa hoitaa taloutta, niin Norjan täytyy olla vielä Suomeakin velkaisempi. Ei kun...

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mikä sosialismi Norja on?😅🤣😂

    Sellainen sosialismi missä valtio esimerkiksi omistaa öljylähteet.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niin mutta kun kokoomuslaisten mukaan sosialistit eivät osaa hoitaa taloutta, niin Norjan täytyy olla vielä Suomeakin velkaisempi. Ei kun...

    "Norjan öljyrahaston (valtion eläkerahasto) arvo oli vuoden 2024 lopussa noin 19 740 miljardia Norjan kruunua, mikä on yli 1,7 biljoonaa euroa. Tämä tarkoittaa, että rahastossa on varoja yli 300 000 euroa jokaista Norjan asukasta kohden, tehden jokaisesta norjalaisesta periaatteessa miljonäärin. Rahasto sijoittaa pääasiassa osakkeisiin, kiinteistöihin ja korkosijoituksiin.
    Arvo: n. 1 700 miljardia euroa (2024 loppu).
    Asukasluku: n. 5,5 miljoonaa.
    Per asukas: Yli 300 000 euroa."

    Halutaan ehdottomadti Norjan sosialismi meillekin. Tuohan on loistava ja menestyvä maa.

    Ei mitään Orpon ja Purran porvarihallitusta haluta.

    Äänestä

Orpo ja Purra molemmat vaativat hallitusta kriisikokoukseen 2022 kun sähkön hinta oli n. 40 c/kWh. Nyt kumpikaan ei puhu mitään kun hinta on 80 c/kWh.

Äänestä
  • Puhuihan Riikka tänään. Halusi leikata eläkkeistä lisää. Kuulemma vain "oma mielipide".

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Puhuihan Riikka tänään. Halusi leikata eläkkeistä lisää. Kuulemma vain "oma mielipide".

    Ai, että tuoko nyt pelastaa Suomen, jos eläkekertymää rukataan kurjemnaksi. Onko Riikka Purralla "kaikki muumit veneessä"?

    "Puhuihan Riikka tänään. Halusi leikata eläkkeistä lisää. Kuulemma vain "oma mielipide".

    Yrittäisitte hallituksessa vaan muuttaa listaamattomien pörssiyhtiöiden osingon verotusta. 150 000 asti vero 7,5 %. Voisi hyvin nostaa vaikka aluksi 15 %: iin ja myöhemmin 20 %:iin. Listattujen pörsdiyhtiöiden osinkojen vero 30-34 %.

    Myös yhdistysten ja säätiöiden myyntivoittojen verotus ja osingot verolle. Fyrken finns, sanoi Soinikin säätiöistä.

    Äänestä

  • Ei ole näkynyt otsikoita, että "markkinat ovat rikki". Eikä ole ruotsinkielinen proffa tullut sanomaan, että korkea hinta johtuu liiasta sosialismista.

    Niin ne nuo ajat ja mielipiteet muuttuvat. Timo Haapalallakin.

    Äänestä

Nyt hallitus oikeisiin asioihin keskittymään.Tuo on nyt ajankohtainen hätätila koko maassa.

Äänestä
  • Haha, Purraa naurattaa matkalla pankkiin.

    Äänestä

Norja on rikas. Eläkerahastossa 1700 miljardia euroa. Muutaman euron jelppi tänä vuonna näkyy rahastossa "pikkupikkupikku lovena".

Äänestä
  • Norjan öljyrahaston (valtion eläkerahasto) arvo oli vuoden 2024 lopussa noin 19 740 miljardia Norjan kruunua, mikä on yli 1,7 biljoonaa euroa

    Äänestä

Marinin marinat ja sähläykset. Ällöttävä henkilö. Hyi hemmetti.

Äänestä
  • Dorkapersu se jaksaa toitottaa tyhmyyttään. Kun ei tajua itse, että tyhmyys paistaa julkean kirkkaana.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Dorkapersu se jaksaa toitottaa tyhmyyttään. Kun ei tajua itse, että tyhmyys paistaa julkean kirkkaana.

    https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011789888.html

    Se on tuo RKP haalimassa osakesijoittajille veroetua varainsoirtoveron poistolla, tuskimpa 400 000 työtöntä on vaihtamassa asuntoa tai irtisanomisuhan alaiset ostamassa uudesta kerrostalosta uutta asuntoa ja ottamassa sikapaljon velkaa.

    Vain hyvätuloiset ja rikkast voi sijoittaa ja laittaa vuokralle ja niillekö nyt varainsiirtovero poistettaisi. Ei prkele, tämähän on lhan hullu hallitis, kun muutenkin verotulot laskeneet.
    Autoverokin laskenut ja suurituloisten verotus.

    Että kaikkia nuo hömelöt keksii.

    Äänestä

Ja sinä laskit housuihin.

Äänestä

Sähköverkkoyhtiöt tulee vaan lakkauttaa. Laittomia firmoja. ME OLEMME JO MAKsaneet ne johdot ihan itse.

Äänestä
  • Muuntajalta tuleva kolme tolpanväliä riippukierrekaapelia AMKAa, maksaa 20 € /kk, 240€ vuodessa per kuluttaja + siirtomaksu.
    Se on siellä riippunut yli 50 vuotta mutta koko ajan siitä maksetaan lisää.
    Uutena sen maksuksi riitti perusmaksu ja sähköstä maksettiin vain kulutetusta määrästä.
    Tällä pätkällä oli kolme sähköliittymää, nyttemmin kaksi.
    Todellisuudessa siis kaapelin pätkän kustannus nykyhinnoilla 720€ tai 480€ vuodessa + siirtomaksut.
    Saadaankohan se koskaan maksetuksi ja onko aikaisemmin maksettu liian vähän?
    Ehkä se on nyt huomattu ja tulossa on korjauslasku kolmen- neljänkymmenen vuoden ajalta liian vähän laskutetusta.

    Äänestä

On kaikenlaista naapuria ja "auttajaa". Kerroin tällä palstalla pari päivää sitten taloyhtiön "saunan kiukaan ongelmista" ja siitä miten asuntoni lukko oli pyytämättä huollettu äänettömäksi...kun palasin äsken kaupalta leijonamerkkinen kullanvärinen naisten rannekello oli varastettu. Kellossa oli dublee ranneke. Simmottista. Oikein hyvää päivän jatkoa rosvoille!

Äänestä

Oikein hyvää jatkoa kotikadun kello ja kultasormus varkaille!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Norja on ottanut käyttöön 1. lokakuuta 2025 alkaen kuluttajille suunnatun, pitkäaikaisen kiinteän sähkönhinnan, joka on 50 øreä/kWh eli noin 4,3 senttiä/kWh (sisältäen alv:n). Tämä hinnanlukitus on voimassa vuoden 2026 loppuun asti, ja sen tarkoituksena on vähentää kuluttajien "sähköstressiä" ja poistaa suuret hintapiikit. Näin naapurissa."

Meillä oikeistohallitus ei ole edes laskenut ALVia 25,5 % kuten Marinin hallitus teki kriisiaikana 2022-2023/4 asti laski sähköveron 24 %:sta 10 %:iin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu