Tämän palstan paras kirjoittaja?

Anonyymi-ap

Suomi24 Luterilaisuus -palstalla on vuosien saatossa noussut esiin useita vakiohahmoja ja nimimerkkejä, mutta "parhauden" määrittely on subjektiivista:

Aktiivisuus: Tietyt nimimerkit pitävät keskustelua yllä päivittäin, mutta heidän tyylinsä saattaa jakaa mielipiteitä.

Asiantuntemus: Joillakin kirjoittajilla on selkeästi vahva teologinen tausta, ja he perustelevat näkemyksensä Raamatulla ja tunnustuskirjoilla.

Vaikuttavuus: Palstalla käydään usein kovaakin debattia kirkon suunnasta ja luterilaisesta identiteetistä, jolloin parhaana saatetaan pitää sitä, joka osaa argumentoida kirkkaimmin omasta viiteryhmästään käsin.

32

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Mummomuori on paras. Kiihkoton, asiallinen ja tasapuolinen.

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Mummomuori ei kirjoita itse kuin vittuilut uskoville, kaikki muu on copypastea.


      • Anonyymi00008
        UUSI
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Mummomuori ei kirjoita itse kuin vittuilut uskoville, kaikki muu on copypastea.

        Ei pidä paikkaansa.


      • Anonyymi00022
        UUSI

        Mummomuori on kyllä asiallinen mutta ei tasapuolinen. Selvästi huomaa hänen asenteellisuutensa perinteisesti kristinuskoon suhtautuvia vastaan.


    • Anonyymi00002
      UUSI

      Minun mielestä kaikkein paras kirjoittaja on nimimerkki aito_lainen. Hän kirjoittaa rohkeasti ja ennakkoluulottomasti, on vähän kapinallinen ja se ärsyttää joitain tiukkapipoisia liberaaleja.

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Sama.


      • Anonyymi00006
        UUSI

        Minustakin hän on ehdottomasti paras. Hänen sanoistaan kuultaa ihanan kauniisti ja miehekkään rehellisesti, miten hän noudattaa tinkimättömästi Raamatun Kirjoituksia kaikessa elämässään.
        Hänen kaltaisiaan vilpittömiä kirjoittajia palstalla todella tarvitaan.


      • Anonyymi00007
        UUSI
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Minustakin hän on ehdottomasti paras. Hänen sanoistaan kuultaa ihanan kauniisti ja miehekkään rehellisesti, miten hän noudattaa tinkimättömästi Raamatun Kirjoituksia kaikessa elämässään.
        Hänen kaltaisiaan vilpittömiä kirjoittajia palstalla todella tarvitaan.

        Sama


      • Anonyymi00009
        UUSI

        Aitolaisen ei juuri kirjoita. Suurin osa on copypastea got questions sivustolta.


      • UUSI
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Sama

        Et sitten tajunnut että kyseinen "kehu" oli ironista vit.tuilua....


      • Anonyymi00028
        UUSI

        Onko hän samanlainen hullu kuin sinä?


    • Anonyymi00003
      UUSI

      Paavalin herjaaja pistää parastaan.

      Siinä on raamatullinen näkemys kohdilleen ja sana tietää paikkansa.

      Unohtamatta sotakiihkoilijoita. Joilla tosin perustelut ontuu kun kaikki johtuu vasemmistolaisuudesta.

      • Anonyymi00018
        UUSI

        Tämä 'raamatunlinen näkemys' ontuu nyt tosi pahasti katolisuuden ja luterilaisuuden välillä - olen liki shokissa tajuttuani tämän.


    • Anonyymi00010
      UUSI

      Rekatuista: inti ja mummomuori2.
      Jotka eivät ole rekattuja, mutta allekirjoittavat kirjoituksensa: -a-teisti ja k_v.

    • Anonyymi00011
      UUSI

      aatunen 2

    • Anonyymi00012
      UUSI

      Kun annamme yhden äänen jokaiselle https://pastebin.com/raw/1sf4cJag

      niin voittajaksi selviytyy heimo vesan vihikoiran omistaja eli aito räyhis alias uskopisteväinen!

      • Anonyymi00014
        UUSI

        MrMorden siinä jälleen suoraan Niuvasta käsin.


    • Anonyymi00015
      UUSI

      On vain yksi kristinusko ja luterilaisuus - se mikä vastaa yksi yhteen Raamatun tekstiä.

      Olin täysin hämmästynyt Tuomas Akvinolaisen wikipedialinkistä, mihin katolisuus perustuu - eihän sillä ole edes alkeellisella tasolla mitään tekemistä sen kanssa, että mitä Raamatussa lukee.

      Olen aina luullut, että kristinusko perustuu Raamattuun, mutta ehkä olen ollut väärässä.

      • Anonyymi00016
        UUSI

        Sen tiedän aukottomasti miten luterilaisuus perustuu Raamattuun, mutta oliko Luther väärässä?!


      • Anonyymi00017
        UUSI
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Sen tiedän aukottomasti miten luterilaisuus perustuu Raamattuun, mutta oliko Luther väärässä?!

        Ja jos Luther oli väärässä kristinuskon suhteen, olen myös minä ollut väärässä laitettuani sanomani todosteeksi ne sadat ja tuhannet jakeet Raamatun tekstiin.


      • Anonyymi00019
        UUSI
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Ja jos Luther oli väärässä kristinuskon suhteen, olen myös minä ollut väärässä laitettuani sanomani todosteeksi ne sadat ja tuhannet jakeet Raamatun tekstiin.

        Katolisuutta ei pysty perustelemaan Raamatun tekstein, mutta lukematon määrä luterilaisia pappeja on kääntynyt katolisuuteen - olisiko myös Seppo A. Teinonen yksi heistä?!


      • Anonyymi00020
        UUSI
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Katolisuutta ei pysty perustelemaan Raamatun tekstein, mutta lukematon määrä luterilaisia pappeja on kääntynyt katolisuuteen - olisiko myös Seppo A. Teinonen yksi heistä?!

        Seppo A. Teinonen kirjoitti lukemattomia teoksia katolisesta mystiikasta, hänellä on ollut Helgingin yliopiston teologisen tiedekunnan profesuuri. Kuka on ollut oikeassa ja kuka väärässä?! Onko perusta Raamatussa vai ei?!


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Seppo A. Teinonen kirjoitti lukemattomia teoksia katolisesta mystiikasta, hänellä on ollut Helgingin yliopiston teologisen tiedekunnan profesuuri. Kuka on ollut oikeassa ja kuka väärässä?! Onko perusta Raamatussa vai ei?!

        On totta, että luterilaisuus ja katolisuus ovat liki toistensa vastakohtia, ja kuten hyvin tiedämme, niin kauan kuin Luther eli, hän päästeli suolikaasunsakin Vatikaanin suuntaan.


    • Anonyymi00023
      UUSI

      Mitä hullumpia asioita ihminen kannattaa, sitä parempi kirjoittaja hänen täytyy olla, että pystyy esittämään hullut ajatukset edes jollakin tavalla uskottavasti. Ei aivan tyhmä voi esittää hullua uskovaa, koska hyytyy jo heti lähtökuoppiin, jos ei osaa perustella miksi ihmisiä tulee tappaa silmittömästi eikä heittää syytteitä muita vastaan, jotka eivät yhdy yhtä hulluihin ideoihin. Siihenon vähän vaikea heittää vain Raamatun jakeita, että näin meillä, joten on pakko vähän säveltää miten homma hoidetaan oikein.

    • Anonyymi00024
      UUSI

      Tietenkin Pyhä Henki ja Jumala antaa ylenmäärin ihmiselle viisautta ja tietoa kirjoittaa asioista siten että niissä edes on järjen hiven, mutta ei paholainen ole pekkaa pahempi, vaan kyllä silläkin on sana hallussa ja osaa säveltää oman asiansa puolesta. Ei paholainen jää sanattomaksi kun puolustaa omia asioitaan ja pahan tekemistä.

      Ero vain on tyylissä ja tavassa. Paholaisen viisaus on riivaajien viisautta, kiihkoista, herjaavaa, syyttävää eikä siinä ole tarjolla kuin huonoja vaihtoehtoja. Siinä vain puolustetaan pahan tekemistä, vääristellään asioita syytetään muita eikä uhrata pienintäkään ajatusta sille mikä on oikein ja totuus.

      • Anonyymi00029
        UUSI

        Et sitten vastannut aloituksen kysymykseen vaan höpöttelit ihan muuta.

        Paras kirjoittaja: mummomuori


      • Anonyymi00032
        UUSI
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Et sitten vastannut aloituksen kysymykseen vaan höpöttelit ihan muuta.

        Paras kirjoittaja: mummomuori

        Mummomuori on ehdottomasti palstan paras cooypastaja.
        Omaa tuotosta on vain uskivien solvaus.


    • Anonyymi00027
      UUSI

      Mummmomuori, dikduk, yks_uskis, a-teisti ja tolkun.ihminen..
      Lyhyemmin kirjoittajista Repe, Inti ja Tipale.

      • Anonyymi00031
        UUSI

        Hyvin listasit palstan ikuiset ja entiset räyhikset.


    • Anonyymi00030
      UUSI

      Ei tarvitse edes olla mikään henkien erottamisen spesialsisti kun erottaa sen milloin kyse on Jumalan antamasta ja sallimasta viisaudesta ja milloin riivaajien viisaus panee parastaan.

      Riivaaja voi puolustella kyllä pahuutta, mutta myös käyttää Raamattua keppihevosena kuten käytti Jeesusta kiusatessaan. Silloin sen paljastaa se, että siinä sanaa ei käytetä hyvään tarkoitukseen, vaan toisten herjaamiseen ja mollaamiseen lisäten siihen omat selitykset, jotka usein vääristävät täysin sen mitä sanassa sanotaan.

      Siksi onkin oikein hyvä että näin paljastaa itsensä sekä saadaan oppikirjaminen opetus miten riivaajat toimivat, miten pyrkivät saamaan ihmisiä valtaansa.

    • Anonyymi00033
      UUSI

      Palstalla aikoinaan kirjoitti nimimerkki "netpunk", joka oli minusta paras kirjoittaja. Harmi, ettei ole enää vuosiin kirjoitellut.

    • Anonyymi00034
      UUSI

      minut valittiin 10v sitten eräällä palstalla , silloin ei osattu googlettaa 🤣
      eräs väitti minua trolliksi 🤣🤣🤣

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      155
      2910
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2193
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2168
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      242
      1998
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      43
      1382
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      127
      1198
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      905
    Aihe