Reino Helismaan Balladi villistä lännestä sisältää törkeää rasismia
"Joku neekerkin - all right -
Kuoli vahingossa kait.
Mut ihmisistä kuoli ainoastaan Brown ja Smythe."
https://www.musixmatch.com/lyrics/Reino-Helismaa/Balladi-villist%C3%A4-l%C3%A4nnest%C3%A4
"Joku neekerkin - all right -
Kuoli vahingossa kait.
Mut ihmisistä kuoli ainoastaan Brown ja Smythe."
https://www.musixmatch.com/lyrics/Reino-Helismaa/Balladi-villist%C3%A4-l%C3%A4nnest%C3%A4
Vastaukset 38
Vanhimmat
Repe on paras. Juha Vainio kakkonen. Juice kaukana takana.
Mutta kyllä Juicen Mussoliini perusdiinissä sanottiin N-sana.
Hyvä biisi!
Juha Vainio ei yllä alkuunkaan suurenmoisen poikansa Ilkan tasolle. Ile se on kaikkien aikojen sanaseppo, täysin omalla tasollaan!
🙄🤪🥴
Ilkan jaloa luonnetta kuvaa hyvin se että hän on sanoituksiinsa ottanut mukaan Risto Asikaisen, vaikka on itse sanoitustaivaan kirkkain tähti. Epäitsekkäänä haluaa jakaa kunnian vaikka mitään syytä ei ole.
Se että Ilkan suurin hitti Puhtaat munat on Jukka Virtasen sanoitus ei tarkoita ettei Ile olisi voinut sitä itsekin tehdä jos olisi halunnut!
nettisivu aloitukseen,,,
vaikea uskoa että Helismaa -Hällström olis tullaista sanonut, mutta 5060 luvuilla asia on ollut täysin eri, koska suomi oli 100 prosetnttia valkonaamoja...
toissaalya tuokin lause oli humoiristisesti kuvasi miten USAssa suhtaudutaan vähemmistöihin, eli joku USA-räppäri saattaisi sanoittaa täysin samoin sanoin lauluaan... kyynisenä huumoria...
Meksikon pikajunaa syytettäisiin varmasti tänä päivänä seksismistä
Se oli hyvää aikaa
Kun suomalaiset puhuivat neekeristä, siinä ei ollut mitään rasistista. Sana tarkoitti tummaa afrikkalaista ihmistä, se ei tarkoittanut että tämä tumma ihminen oli jotenkin huonompi kuin muut. Neekeri-sana tulee sanasta negro eli tumma.
totta. Tämä oli vileä 80-luvulla näin, mutta kun maahan alkoi tulla afrikkalaisia, yhtäkkiäö alettiin sanoa etä sanaa ei saa käyttää
Ei ollu rasismia ennen somppuja, toivat tullessaan.
Somaleja ei huvittanut työnteko kotimaassaan niin tulivat Suomeen Kelasomaleiksi.
jenkeissä somput ajelee ferrareilla, perustavat pöytälaatikkoon lasten päiväkodin, Tim Walz latoo muutaman miljoonan näppiin joka vuosi.
Minnesotassa kadonnut jo 19 miljardia matujen taskuun...pelkkiä yritystukia olemattomasn yritystoimintaan.
On se jännää sakkia. No Trump ottaa juuri autoja takavarikkoon ja laittaa huijarit lusimaan kymmenien vuosien tuomioita. Eivät päästä massta koska käyttävät näitä peloitteena muille huijareille. Kun istuu 40 vuotta linnassa nuin tietää tehneensä väörin 😭😭😭😭
Tim Walz on kommunisti
Juu, toivat rasismin tullessaan!
Eikä ennen persuja.
Vain änkyrä MAGA-väen ja änkyrä-persujen mielestä
On paljon mukavia vanhan Suomen lauluja joissa hyvät sanoitukset, sävellykset ja tarina pohjalla.
Valitettavasti et kuule niitä Ylellä oikeastaan koskaan, Ylen martat ja miesoletetut soittelee näitä UMK tyyppisiä tyhjäpäiden tekemiä ja esittämiä volinoita, eipä niitä voi viihteeksi sanoa kuin masokistit.
Itsesensuuri toimii Suomessa pitävästi ja maahamme "pyytämättä saapuneet" ,erityisesti yhden uskonnollisen ryhmittymän ihmiset sanelevat mitä suomalaisten on sopivaa kuulla ja mitä sanoa.
Vihervasemmisto komppaa heitä ja demarit ja rkp samoin, kas kun nuo puolueet oivaltaneet, että saavat lisää äänestäjiä valtansa pöngittämiseksi kätevästi mamuista.
"Silmien välliin" on hieno kappale
Matut äänestää paljon harvemmin kuin suomalaiset, eihän ne kotonaankaan ole äänestäneet.
Ei pidä paikkaansa. Matut äänestävät SDP: tä tosi ahkerasti.
Kaikki virret ja hengelliset laulut tai hengellisyyteen edes jotenkin viittaavat iskelmät ja viisut on ehdottomasti kiellettävä, koska ne voivat aiheuttaa ahdistusta joissakin.
Jopa aiempin arkkipiispa joutui lopettamaan Kirkolliskokouksessa sellaisen papin puheen, joka reppana yritti raamatulla perustella, että kristillinen avioliitto on vain miehen ja naisen välinen, muut ovat pariliittoja.
Arkkipiispa keskeytti puheen, koska se saattoi loukata jonkun mieltä.
Tästä on hyvä jatkaa jumalattomaan yhteiskuntaan, koska bolsevikkisten vasemmistolaisten ja pask.nruskeiden vihreiden (Paloheimon tulkinta nykyvihreistä) lisäksi kirkon tuki on takana.
Jumalaton yhteiskunta sopii minulle. Koulussa tuli suut silmät täyteen kristinuskontoa ja vielä vanhoillista. Ei tuu ikävä. Uskonnot olkoot ihmisten omia asioita joita keskuudessaan touhuaa ne jotka haluaa.
Se joka loukkaantuu ensimmäisenä on aina oikeassa.
Tätä mölinää taas vaihteeksi.
Juntti musaa tuo on!
Hyvää musiikkia. Perinteistä suomalaista!
Inkkari on inkkari miun sanastossa.
Buumeriukkeleilla on torikahvilassa oma sanastonsa.
Hieno mies ja muusikko
Tuohon aikaan Suomessa ei ollut homoja eikä matuja. Hyvää aikaa.
Ennen oli kaikki paremmin
Rasismia kaikkialla näkevät wokettajat ovat mielisairaita
Hyvijä kappaleita myös: "Bimbambulla" sekä Innasen "Ne ekeriäiteen kumipanaani".
Ei ollut rasismia. Itse asiassa Helismaa ironisoi laulussa amerikkalaista rasismia.
Hienoa, että persuillakin on ilon aiheita. Sen lisäksi että iloitsevat työttömien köyhyydestä.
Eihän me enää sillai puhuta. Aikoinaanhan noi ei oltu tehty tahalteen loukkaaviks.
Me vaan elettiin niin syrjässä ja erillään maailmasta.
Helsimaa ei ollut rasisti. Hän ironisoi kappaleessa amerikkalaisten rasismia.