Hallituksen toimeentulotuen leikkaukselle raju vastaanotto - "Järjettömyyden huippu", "hävytön"

Anonyymi-ap

Petteri Orpon (kok.) hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset syventävät kasvavaa köyhyyttä

Nyt helmikuun alusta voimaan astuneet toimeentulotuen heikennykset ovat pelkkää köyhien kiusaamista. Jos pitäisi kuvailla leikkauksia kolmella sanalla, ne olisivat: julma, kylmä ja hävytön.

Toimeentulotuki on viimesijainen taloudellinen tuki, joka on tarkoitettu kattamaan ruuan, vuokran ja vaatteiden kaltaiset välttämättömät menot. Oikeistohallitus on omalla politiikallaan lisännyt merkittävästi toimeentulotuen tarvetta. Ensisijaisia etuuksia on heikennetty ja työttömyys on kasvanut EU:n korkeimmaksi.

Orpon hallitus aloitti tekemällä politiikkaa, joka kasvatti toimeentulotuen menoja (2024 15% ja 2025 21%) ja pudotti ennätysmäärän ihmisiä toimeentulotuen varaan. Luulisi, että hallitus keskittyisi köyhien kiusaamisen sijaan tekemään töitä työllisyystilanteen parantamiseksi.

Orpon oikeistohallitus heikentää toimeentulotuen ehtoja ja tasoa tilanteessa, jossa työttömyys lähestyy lama-ajan huippulukemia ja sosiaaliturvasta on jo tehty aiemmin merkittäviä heikennyksiä. Leikkaukset siis syventävät köyhyyttä sen sijaan, että ne lisäisivät työllisyyttä.

Sosiaaliturvan heikentäminen nykyisessä työllisyystilanteessa on järjettömyyden huippu, joka tulee vain syventämään köyhyyttä.

Eurostatin tuoreimpien lukujen mukaan Suomella on nyt EU-maiden korkein työttömyysaste. Forsgrénin mukaan toimeentulotuen kiristäminen ei tässä tilanteessa paranna työllisyyttä.

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      On paljon ihmisiä joita ei työnteko kiinnosta.
      Aamupäivällä asioilla liikkuessa kaupungilla näkee juovuksissa "hilluvia " työikäisiä ihmisiä, nuoria ja keski-ikäisiä.
      Työkykyisiä varmaankin olisivat, jos vaan työnteko kiinnostaisi.
      Lisään vielä että itse neljäkymmentäkuusi vuotta työtä tehneenä olen ansaitulla eläkkeellä.Ei työttömyyspäiviä ollenkaan.

    • Anonyymi00003

      Eihän nuo leikkaukset koske kuin kantasuomalaisia, joten vihervasemmisto ei ole huolissaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      369
      12370
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      257
      5414
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2655
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe