Pysäköintikiekon käytöstä on ohjeita ja määräyksiä.
Esim. kahden kiekon käyttämisestä saa virhemaksun. Jopa se, että auton tuulilasissa on ollut yksi ja toinenläpyskä on ollut kartanlukijan penkillä on aiheuttanut virhemaksun. Se on historiaa, että sentin verran liian lyhyt kiekko aiheutti maksun, samoin kuin väärän värinen kiekko.
Pysäköinnin tarkastajat lienevät saaneet lähteä Willan halleista. Olisko nyt aika keksiä sääntö, jotta voisi sakottaa jos kolmen tunnin ilmaisen pysäköinnin aikana on jättänyt auton tuulilasiin pysäköintikiekon tai siinä on automaattinen pysäköintiajan mittari, kuten omassa autosani on? Silloinhan on tavallaan päällekkäisyys, kuten kahden kiekon käytössä?
Kolmen tunnin mittainen auton sulattelu ja lämmittely on siis ilmaista, vajaan neljän tunnin jakso maksaa 7 euroa, jos ei ole käyttänyt hajamielisyydessään Aimo- tai jonkin muun -parkin sovellusta.
Ulosajorampeille voisi asentaa kuitinlukulaitteita joilla selvitettäisiin onko Willassa käynyt autoilija maksanut pankkikortti- mobiili- tai millä tahansa hiton vilautusmaksulla palveluista tai ostoksista Willan liikkeissä tai palvelupisteissä ja näin ollen myös rahoittanut koko kolhoosin taloutta. Ja jos kuittia ei löydy niin lasku lämmittelystä tulisi kotiin.
Willan pysäköinti
2
177
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aapon lehtijutun mukaan jokin laite kameroineen lukee sisään tulevan auton rekkarin ja siitä lähtee "laskuri" päälle ja sallii ilmanmaksua 3 tunnin pysäköinnin. Kiekoilla keplotelleet ja autoa hiukan siirrelleet olivat henkilökuntaan kuuluvia. Miten ihmeessä joku ei ehdi asioitaan esim. kaupassa hoitamaan 3 tunnissa? Tosi hidasta toimintaa ja huonoa päätöksentekokykyä.
- Anonyymi00002
Aloittaja hölmöilee. Eivät kaikki villaan tulevat ole maksajia, vaan palveluja käyttäviä. HUS labra palveluineen on yksi "kuitittomista" ja käyttäjiä tulee useasta kunnasta. Vieraspaikkakuntalaiset joskus etsivät kohdetta ja opastaessa huomaa jokainen että HUS Laboratorio on kapisen pienellä kyltillä piilossa yhden syvennyksen katossa. Kun kohteen kaikki seinät suorastaan "kirkuvat" firmojen mainoskylttejä, niin luulisi tärkeälle terveyspalvelulle löytyvän kunnon kyltti ym. selvästi näkyville kyseisen oven päälle ym.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03790- 433392
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv563117Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342978- 162958
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452770- 442410
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h392321- 422175
- 451949