Tällaista pohdin, mutta sitä on vaikea ajatella. Uskikset sanovat, että Jumala on ollut aina olemassa, mutta jostainhan henkiolennotkin ovat syntyneet. Miten ne voivat tyhjästä syntyä?
Maailmankaikkeus syntyi alkuräjähdyksestä, mutta jos mennään pitkälle taaksepäin ennen alkuräjähdystä, niin mikä synnytti sen pisteen, jossa tapahtui äkillinen reaktio äärimmäisestä kuumuuden paineesta tai atomien törmäyksestä? Miten atomit ja kuumuus voivat syntyä tyhjästä? Onko ollut aikaisemminkin maailmankaikkeus, mutta se on luhistunut ja räjähtänyt uudelleen, eli se on ollut olemassa, mutta elää syklissä?
Jos on muitakin maailmankaikkeuksia (multiuniversumi), niin onko kaikilla oma Jumalansa ja heillä yhteinen joku suurempi valtias (kantajumala)? Jotenkin uskon, että avaruustiede, elämä ja ihmistä suurempi voima liittyvät toisiinsa. Raamattuun ja muihin uskonnollisiin pyhiin kirjoihin en usko, ne ovat kyllä liioiteltuja ja ihmisten kirjoittamia satujuttuja.
Maailmankaikkeus syntyi alkuräjähdyksestä, mutta jos mennään pitkälle taaksepäin ennen alkuräjähdystä, niin mikä synnytti sen pisteen, jossa tapahtui äkillinen reaktio äärimmäisestä kuumuuden paineesta tai atomien törmäyksestä? Miten atomit ja kuumuus voivat syntyä tyhjästä? Onko ollut aikaisemminkin maailmankaikkeus, mutta se on luhistunut ja räjähtänyt uudelleen, eli se on ollut olemassa, mutta elää syklissä?
Jos on muitakin maailmankaikkeuksia (multiuniversumi), niin onko kaikilla oma Jumalansa ja heillä yhteinen joku suurempi valtias (kantajumala)? Jotenkin uskon, että avaruustiede, elämä ja ihmistä suurempi voima liittyvät toisiinsa. Raamattuun ja muihin uskonnollisiin pyhiin kirjoihin en usko, ne ovat kyllä liioiteltuja ja ihmisten kirjoittamia satujuttuja.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Jumala syntyi munasta eli muna oli eka sit tuli vasta jumala.
Ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen,
Juuri näin se on selfie jumala.
Tätä minäkin epäilen.
Ihmisen vilkkaasta mielikuvituksesta on jumalat aina syntyneet ja sinne myös sammuvat joku päivä vielä...
Jonkunhan on pitänyt sitten luoda sen "kantajumalan" ja niin edelleen.
Tarkennus keskustelun aloitukseen, että uskon kyllä ihmistä suurempaan voimaan, eli johonkin hengelliseen, mutta en itse Raamattuun.
-Aloittaja-
The flying spaghetti monster ramen!
Maailmankaikkeus syntyi alkuräjähdyksestä, mutta jos mennään pitkälle taaksepäin ennen alkuräjähdystä, .........
Mikä räjähti?
Tyhjä ei räjähdä.
Täytyy olla jotain räjähtävää.
Edellinen kaikkeus meni kasaan 13,8 miljardia vuotta sitten ja posahti uudestaan sama on edessäpäin tulee koko homma lyhistymään taas kasaan.
Liittyy jotenkin avaruuden lämpötilaan ja paineeseen ,muutahan ei tyhjässä avaruudessa edes ole..ei ymmärretä vielä oikein sen logiikkaa...avaruus on lähellä absoluuttista nollapistettä ,ja paine nolla...olisiko että on joskus jostain syystä lipsahtanut absoluuttisen pisteen tuolle puolelle ja koko maailmankaikkeus vain yksinkertaisesti räjähti alkuun sen seurauksena joku aika ,kauan sitten..?
Mistä se edellinen kaikkeus tuli, ja sitä edeltävä kaikkeus, ja sitä edeltävä kaikkeu?
Mistä tuli Universumin ensimmäinen kaikkeus?
Noin pitkälle ei ole päästy vielä tutkimuksissa eli ei ole tietoa.
Vielä muutama tuhat vuotta sitten ihmiset eivät tienneet elävänsä pallon päällä.Parasta myöntää, että KUKAAN EI TIEDÄ
Tuskin monikaan edes mietti koko asiaa elämänsä aikan tuolloin että minkä muotonen on maapallo.
Isä on Zeus?
Se on kylläkin Hesus.
Vaarallista pohdintaa, tuosta voi tulla syyte jumala pilkka ja samantien helvetti paikka varattu jo.
Ei ateille,kun eivät usko kumpaakaan ,ei taivaisiin eikä helvetteihinkään ,eikä mihinkään jumal -yliluonnollisiin olentoihin..
Jos ne Raamatun kertomukset ovatkin suhteutettuna Jumalan aikaan. miljardi vuotta voisi olla vaikka päivä Jumalan ja muiden henkiolentojen ajassa. Jos se Jumala on välillä vetänyt herneet nenään ihmisten syntien takia ja sitten hävittänyt maailmankaikkeuden ja luonut uudelleen kaiken, mikä tuntuu ihmisen ajassa pitkältä. Jos niin sanottu taivas onkin rajatun maailmankaikkeuden takana, johon sielu siirtyy kuoleman jälkeen.
Tuosta kysymyksestä ei pääse yli ateisti eikä uskovainen. Tiede löytää yhä monimutkaisempia selityksiä loputtomine maailmankaikkeuksineen, ulottuvuuksineen ja kvanttimaailman lakeineen ja taustalta paljastuu yhä monimutkaisempia rakenteita ja luonnonlakeja joita ihminen ei edes teoriassa pysty ikinä selvittämään. Näkyvistä ilmiöistä mennään kohti tarkempia luonnonlakeja ja ilmiöitä. On järkevää olettaa, että kaiken takaa löytyy äärimmäinen tietoisuuden taso, kun tällä näkyvälläkin tasolla tyhjyydessä kelluvilla kivijärkäleillä asuu tällaisia kävelevä liha- ja luukasoja joilla on tietoisuus. Toki vaatii nöyryyttä hyväksyä se.
Yksinkertainen ihmismieli sen on luonut.
Tämä maailmankaikkeus on vielä nuori ja niitä on lisää tietenkin, paljon vanhempia.
Luin hiljattain, että alkuräjähdykselle on nyt esitetty vaihtoehto tieteellisessä maailmassakin. Ja se on, että alkuräjähdystä universaalissa mittakaavassa ei ole koskaan tapahtunutkaan. Siis koko kosmoksen ja kaikkeuden osalta. Uskon tuohon.
Elämme kuulemma kvanttikentässä ja suuressa yhtenäiskentässä, jolla on potentiaalia synnyttää mitä tahansa. Jumalolentojen evoluutio voikin olla seurausta siitä, eikä niin, että jokin Jumala loi koko kaikkeuden ja oli olemassa jo ennen kaikkeutta. Tämä on kuitenkin vain teoreettista pohdintaa, eikä varma totuus.
..ja jäähän siinä se kysymys avoimeksi, että mistä se äärimmäisen hyvin tarkoitustaan palveleva yhtenäiskenttä sitten on tullut olevaksi ilmentämään kaiken(kakki aineelliset ulottuvuudet ym).
MOI
Ihminen on luonnut JUMALAN se kaikkein paras liike idea ollut maailmassa.
Niin, ainakin mielessään. 🤔
Jumala on ihmisen luoma filosofinen konsepti.
Tää on pelkkä simulaatio mitä me "eletään"
ELÄMMEKÖ SIMULAATIOSSA?
https://www.youtube.com/watch?v=bizGRP6nMTA
Alkuräjähdyksessä ja Jumalassa on yhteistä se, että ihminen rakentaa aina käsitetasolla jonkin entiteetin tai ilmiön, jolla se voi täyttää piinaavia tietoaukkoja. Perusajatuksena, tai pakkoajatuksena, on käsitys, että aina on oltava jotan/jokin, joka luo tai synnyttää jotain, koska ilman niitä ei voi olla mitään olemassa.
Ihminen on oman luovuutensa ja käsiteviidakkonsa vanki, jossa se elää itsensä luoman tiedon ja itsensä luomien uskomusten kuplassa, kehittäen tieteellistä ajattelua ja metodeja, filosofista ajattelua jne., jonka tavoitteena on tyydyttää raastavaa tiedonjanoa; "mikä on totuus?" On menossa loppumaton metsästys, jossa etsitään oikeita vastauksia kysymyksiin 'mikä', 'miten', 'milloin', 'missä', 'miksi' ja tietenkin 'kuka'. Silti yksi on varmaa; totuutta ei koskaan löydy, mutta sitäkin enemmän selityksiä, eli tieteellisiä ja uskonnollisia korvikkeita. Nämä kysymykset on saaneet aikaan monin eri tavoin paljon pahuutta, paljon tuhoa ja uhreja.
Alkuräjähdys
Jumala
Gaia
Sotkan muna
Alkumuna: (Egyptin historia)
Kosminen käärme
Kaikille näille yhteistä on se, että ne on ihmisten luomia selityksiä, joiden "olemassaoloa" ei voi havaita mitenkään muuten kuin lukemalla kirjoituksia, katselemalla kuvia ja kuuntelemalla tarinankerrontaa. Miksi kukaan haluaa sukeltaa elämään ihmisen itsensä luomaan totuuskuplaan? Miksi et voisi vain vapauttaa itsesi uskomuksien ja tieteen kahleista ja hyväksyä se, että kaikkeus on ja elämä on, syystä tai toisesta, tai ihan vain sattumalta.
☝️😉
Ihmisen logiikka on vajaa. Me toimimme ja ajattelemme vain omien kokemustemme ohjaamina, koska emme tiedä muusta.
Esim. 500 vuotta sitten elänyt ihminen toimi sen ajan kokemuksen ja ajatusten mukaan, koska hän ei tiennyt muusta.
On tarkoitus mennä eteenpäin ja oppia virheistään. Se kaikki paska täytyy vain taistella läpi, koska se on ainoa tie. Sen jälkeen helpottaa.
Jumala on ollut aina olemassa.
Tuohon Jumala on ollut aina olemassa -teoriaan haluaisin uskoa, mutta jokin toisaalta siinä arveluttaa kuitenkin. Onhan ihmisillä ollut kuoleman vaarassa ollessaan, eli esimerkiksi koomassa rajakokemuksia valosta tunnelin päässä ja euforiaa siihen liittyen ja muitakin yliluonnollisia ilmiöitä kummituksineen. Ihminen on nähnyt itsensä yläpuolelta leikkaussalissa tajuttomana jne. Mutta se on uskomatonta, että vaikka puhutaan myös evoluutiosta, niin ihmiselle on rakennettu elimistö, jolle on jokaisella tehtävänsä ja kaikki ne elimet ovat riippuvaisia toisistaan. Maailma ja avaruus on muutenkin kuin palapeli. Aivan kuin jonkin älyllisen olennon tekemä. 😯
Niin se onkin sä elät simulaatiosssa joka on luotu.
Kun jo ennen alkuräjähdystä oli vaikka ja mitä.' Alkurähähdys' oli ovi tänne virtuaalielämään,jossa nyt seikkailemme. Meidän maallinen ymmärrys/ aivot ei kykene käsittämään käsittämätöntä. Tyytkäämme siihen ja hyväksykäämme se. Olemme pieniä mitättömiä haituvia maailmankaikkeudessa oik
Jatkan oikeassa olemisistamme huolimatta. Olemme pelkkiä hyttysiä missään oikassaolemaan. Kun sen hyväksyy,se tekee nöyrän ja opettaa kunniottaamaan jotain itseään suurempaa alkulähdettä ,josta täällä kipinä,ja oikeassaolemisesta kakesta itseriittoisuudesta huolimatta on.🤷♀️
Älä kysy noin vaikeita asioita, jotain helpompaa.