Autokauppojen systeemi

Anonyymi-ap

Jo useampi autokauppa nostanut käyntini jälkeen hinnan jopa useammalla tonnilla, sitten jonkun viikon kuluttua palauttanut hinnan siihen samaan mikä oli autokaupassa käydessä.

Mikä ihme järki tuossa on, pilkkaavatko jotku Espoolaiset autokaupat asiakkaiden muistia? Jatkossa pyrkii välttään noiden kauppoihin käyntiä.

Ainaki yhdellä kaupalla oli lisäksi käytetyssä Volvossa kaksi ajankohtaista, miten joku voi sutia nastarenkaat lähes sakorenkaiksi alle viidessä vuodessa + tuleva 2000euron jakohnanvaihto? Olisi sama kun ostaisi jostain muualta paremman Volvon jossa vähemmän tekemättä jätettyjä tekijöitä.

Ilmeisesti nykyisin autoja joissa kilometrejä hyvinki 100000euroa, myydään niitä kuin olisivat uusia. Mitä tutkinut asiaa ei sittenkään ole itsestään selvää että kaikki Volvot olisi edes alle 100000ajettuna nykyisin hyviä. Ostaja ei voi tietää miten hyvin hoidettu?
Miten sitten on muiden arvokkaiden autojen tulevat ongelmat? Eräässä hetki sitten olevassa auto-ohjelmassa korostuvat Mersun kalliita varaosia, he tietysti osasivat löytää kolariautofirmasta paljon halvemmat, heidän maassa autot muutenki halpoja.

Auton vaihto on mielessä, pakettiauton ostaisi mieluiten mutta niitä kun ei enää ole juuri mitään bensiinikoneella, sähköautot liian kalliita jossa toimintasäde lyhty. Kuten Rovaniemellä haastattelivat paikallisia kovien pakkasten aikana kertoivat etteivät naapurit saanet diesel-autoja käyntiin. Totesivat vielä vain bensiini-auton olevan varmasti käynnistyvä kovillakin pakkasilla. Sähkö-autosta totesivat että pakkasella lyheneet ajo huomattavasti.

Bensiini henkilö-autoissa viime aikoina ajatellut mieluummin pieni tai pienemmäpää uusi, kuin arvaamaton vanha. Uudessa on sekin hyvä kun ei tarvitse katsastaa neljään vuoteen ja monet viat jos niitä tulee autokaupan takuu ne maksaa?

0

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        76
        7636
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        129
        3049
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        153
        1894
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        71
        1718
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        129
        1557
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        172
        1492
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        132
        1212
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        79
        887
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        50
        834
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        53
        784
      Aihe