Kuinkas nuo nefilit ne demonien ja ihmisten jälkeläiset jotka kuolivat vedenpaisumuksessa? Oletettavasti näitä nefileja eli siis jossain lähi-idän alueella. Mutta niitähän on tai on löytynyt jättilläisten luurankoja ympäri maailmaa, ehkä nuo nefilien jäännökst ajautuivat veden mukana kauemmaksikin lähi-idästä. Entäs eikö nänä demonit saaneet naisten kanssa muuta kuin jättiläispoikia? eikä jättiläistyttäriä lainkaan?
Vastaukset 8
- Anonyymi00001
Vaikea tietää kuinka isoja "jättiläisiä" muinaisen Lähi-Idän alueella on asunut, kun raamatussa tietysti liioitellaan kokoa.
- Anonyymi00002
4. Moos 13:33
Näimmepä siellä jättiläisiäkin, Anakin jättiläisheimon jälkeläisiä, ja me olimme mielestämme kuin heinäsirkkoja; sellaisia me heistäkin olimme."
We saw the Nephilim there (the descendants of Anak come from the Nephilim). We seemed like grasshoppers in our own eyes, and we looked the same to them.”
1. Moos. 6:4
Siihen aikaan eli maan päällä jättiläisiä, ja myöhemminkin, kun Jumalan pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia; nämä olivat noita muinaisajan kuuluisia sankareita
Tarkoittaako tuo, että jättiläisiä oli ennen kuin jumalten pojat tekivät lapsia ihmisten kanssa?- Anonyymi00006
"Tarkoittaako tuo, että jättiläisiä oli ennen kuin jumalten pojat tekivät lapsia ihmisten kanssa?"
Voisi ymmärtää kai kummin vain.
- Siihen aikaan oli jättiläisiä (muista syistä), ja lisäksi myöhemminkin sitten, kun jumalten pojat tekivät lapsia
- tai siihen aikaan ja myöhemminkin, jotka molemmat johtuivat jumalten pojista
Olettaisin, että tuossa tarkoitetaan jälkimmäistä.
Nefileitä on edelleen Tyrnävällä. Ne tulivat sinne soutamalla karkuun vedenpaisumusta. Todisteena, että niitä on ollut siitä lähtien Tyrnävällä, on palokunnantalon huussin takaa löytynyt nefilin fossiloitunut suhnu sekä jättiläismäinen seetripuusta taidokkaasti veistetty veneentappi. Myös seudun väestön suvereeni Peräilma-osaaminen on peräisin nefilien muinaisesta opastuksesta. Tuo suurenmoinen taito on kulkeutunut muuttumattomana perimätietona sukupolvesta toiseen.
- Anonyymi00004
Väärä teoria!!!
He olivat langenneita enkeleitä, joilla oli kyky muuttaa itsensä ihmiseksi, heillä oli myös kyky muuttaa takaisin enkeleiksi!- Anonyymi00005
Nyt taitaa mennä fakta ja fiktio sekaisin.
- Anonyymi00007
Vartiotorni opettaa, että vedenpaisumuksen yhteydessä pahoilta enkeleiltä vietiin kyky ottaa ihmishahmo. Raamatun kertomukset eivät kuitenkaan sisällä tällaista elementtiä.
- Anonyymi00010
Nefilejä löydetty jopa Amerikan mantereelta. Olivat punahiuksisia ja omasivat kaksiriviset raateluhampaat.
https://www.youtube.com/watch?v=9pyqJqGh0gg
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 74451
- 37426
- 33425