Missään koskaan USA ei tule sallimaan F35 infrastruktuuriin verkostoituneen valtion joutumista Venäjän vaikutusvallan alle.
Tämä "tuvatakuun" kehittyminen alkoi jo Hornettien hankinnalla. Suomi kuuluu alueeseen, johon Venäjällä ei enää ole asiaa örkkilaumoilla yrittää tunkeutua. Suomen vahva oma maanpuolustustahto on ollut perusta luoda tämä asetelma, sillä ilman sitä maanpuolustushistoriaa mikä Suomella on, USA ei olisi tähän lähtenyt pitkällä pohjoisella rajalla.
Näin on nyt näppylät, tiltun vinkuna ei muuta asetelmaa
Tämä "tuvatakuun" kehittyminen alkoi jo Hornettien hankinnalla. Suomi kuuluu alueeseen, johon Venäjällä ei enää ole asiaa örkkilaumoilla yrittää tunkeutua. Suomen vahva oma maanpuolustustahto on ollut perusta luoda tämä asetelma, sillä ilman sitä maanpuolustushistoriaa mikä Suomella on, USA ei olisi tähän lähtenyt pitkällä pohjoisella rajalla.
Näin on nyt näppylät, tiltun vinkuna ei muuta asetelmaa
Vastaukset 60
Vanhimmat
Juuri siksi F-35 saa heillä aikaiseksi itkupotkuraivo 😩😭😡😵 kohtauksen.
Venäläisillä on jo aasintuntija hankittu tätä varten.
Ano on opetellut F-35 koneen salaisuuksia.
Siinä on moottori, kertoi Ano salaperäisesti.
Ja Suomipoika ei tee Belelenkoja paitsi veisi ehkä ydinaseen punaiselle torille...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viktor_Belenko
Lista ostajista jotka ovat idiootteja ...ainakin jos uskomme vihtoria ja muita tovereita...
UK, Italy, Netherlands, Australia, Norway, Denmark, Canada, Israel, Japan, South Korea, Belgium, Poland, Finland, Switzerland, and Greece, with potential future sales to Singapore and Saudi Arabia.
Kaikki valtioita, joihin ryssän näpeillä ei ole asiaa, ja jos yrittää, niin sormet poikki.
Se satojen ja tuhansien aloitusten ja kommenttien massa, joka tälläkin palstalla on kirjoitettu haukkuen F35 -hävittäjiä, enimmäkseen hatarilla perusteilla tai puolikeksityillä vioilla, osoittaa kuinka kovasti tiltutrollit on opetettu hävittäjää vihaamaan.
Suomi teki oikean valinnan.
Niin. Ja sitten todettiin, että Suomen F35 tarvitsee kalliit päivitykset Block-4 ja uudet motit heti kättelyssä. Suomi joutuu maksamaan ne näihin uusiin koneisiin joita ei ole vielä edes saatu. Nykyinen malli on tyypitetty harjoituslentoihin sopivaksi ja sillä ei voi edes käydä ilmataisteluita.
Suomen ilmavoimat eivät kerro julkisuuteen kuinka paljon joudumme maksamaan lisää ja kyse on miljardiluokan kuluerästä.
Päättäjämme huijasivat kansaa taas kerran.
Olemme saaneet ostettua koneen, jonka kappalehinta on 90 miljoonan luokkaa. Hornetien hintaa salailtiin koska sen hinta nousi tolkuttomasti. Suomi maksoi niistä nykyrahassa oli 80 miljardia.
1963 Suomi hankki ilmavoimiemme kautta aikain nopeimman koneen MiG-21 F13. Se ylsi yli kahden machin nopeuteen ja sillä konetyypillä pudotettiin satoja USAn hävittäjiä lähinnä F4- Phantomeita. Koneen hankintahinta nykyrahassa oli 1,6 - 1,9 miljoonaa euroa per kappale.
Vuonna 1975 Suomi hankki Saab J35 Drakeneita joiden hankintahinta nykyrahassa oli 28 miljoonaa euroa.
Koneiden lentotuntien hinnoissa on myös tapahtunut melkoinen loikka. MiG-21 F13 koneen lentotunnin hinta nykyrahassa oli 4500 euroa. Belgian ilmavoimien mukaan F35:n lentotunnin hinta on 50000 euroa.
Hyvin turvattiin Migeillä Suomen itsenäisyyttä ja turvallisuutta. Natoon liityttyämme saamme lukea joka päivä mediasta yhä uusista Nato-Suomea kohtaavista uhkista. Siinä sivussa elintasomme, turvallisuutemme ja demokratiamme laskee kuin lehmän häntä.
Olemmeko oikeilla jäljillä? Mikä on voinut mennä niin pahasti pieleen, että tuhoamme demokratiamme ja hyvinvointimme?
Hornetien ostohinta Googlen AIn mukaan nykyrahaksi muutettuna oli 75-90 miljoonaa euroa per kone riippuen siitä onko kyse pelkästä koneesta vaiko aseistuksen kanssa.
F35:n kokonaishinta Suomelle per kone ei ole se ”fly away”-hinta 75 miljoonaa dollaria per kone vaan kun siihen lasketaan lisäksi päivitykset, uusi moottori ja aseistus koneen hinta asettuu 150 miljoonan euron tietämille per kone. Tätä mieltä on Googlen keinoäly.
Koneista joudumme maksamaan karkeasti 10 000 miljoonaa euroa.
Lentotunnin hintahaitari on 25 - 50 tEUR.
Järjetöntä puuhastelua.
Aivo turtiainen on jo paljastanut F35 salaisuudet ryssille joten olemme tosi pulassa!
Ano suosittelee Putinille F35 -hävittäjiä, niitä voi tilata Temusta.
Mielummin putelle kolmipyöräinen polkupyörä.
katso mitä suomen taloudelle on käynyt, luo uhka, käytä uhkaa hyväksi myyntien edistämiseen profit. Miksi nato fanien puntit tutisee aina kun kuulee sanan venäjä. Pelko on syy miksi huonoja päätöksiä tehdään, joten tarvitaan eduskuntaan vähemmän pelkureita jotka voivat ajatella järjellä ja nato kannattajat eivät ole niitä
Tiltuloinen kai luulee oikeasti, että Suomessa pelätään Venäjää. Miksi ihmeessä pitäisi, tiltu on itse kertonut, ettei Venäjä hyökkää. Eikä se voi hyökätä, sillä Suomi on nyt NATO:n jäsen.
M.O.T.
>Miksi nato fanien puntit tutisee aina kun kuulee sanan venäjä.
No vähän voi tutista siksi että se sana tarkoittaa Euroopan ja melkeinpä maailmankin ainoaa valtiota jonka nykyjohto haluaa vain sotia, sotia ja sotia. Ja sodissa kuolee aina muitakin kuin venäläisiä, ovatpa Z-sankarit miten kurjasti koulutettuja tahansa.
Avaapa silmäsi, jos se kohdallasi auttaa.
Sotijat ja uhkailijat ovat muualla, Putin on ollut ja on diplomaatti.
Vitsiniekka. 😅
Maasi lienee 6000 vuotta vanha?
F35 valmistus: USA, Japani, Italia... ja kohta Suomi
Näihin maihin ryzällä ei ole asiaa hyökkäillä, se on päätetty.
Mutta käyttääkö näillä koneilla operoivat maat näitä koneita rikollisissa hyökkäyssodissaan?
Trumppi voi napin painalluksella tehdä koko kaluston toimimattomaksi.
Huono ostos ja aivan liian kallis
Trumppi voi painaa vaikka Putinia mutta ei se saa f-35 hävittäjää maadoitettua,
Tiltujen naurettavaa trollausta.
Sehän meni viraaliksi jo, tuo F-35 maadoitus. 😁
https://www.youtube.com/shorts/0KKBn9ZVg_4
F35 hävittäjien hankinta on turvatakuu Suomelle.
Nyt kun ollaan turvallisesti Tarkkiksella, niin Nato-MIELISET eivät saa, eikä voi Natopäissään ottaa enää lisää ulkomaista "pikavippi" velkaa. Eivätkä voida tehdä enää mitään F-35 kaltaisia typeriä ja harkitsemattomia impulssi hankintoja.
👉👌👍✌
Norja-Suomi-Puola ...
F35 pitää huolen ettei rysäpöksyn lentävät ruumisarkut "eksy reitiltä" Itämeren alueella.
Ammutaan alas tavattaessa.
Suomella ei ole varaa F-35 hyökkäyskalustolle.
Asia, joka ei tunnu menevän tajuntaan.
Nimenomaan juuri se noihin laitettava vastahyökkäyskalusto on erinomainen juttu. Z-hyökkääjä ei edes näe, mistä set tukikohdat ja keskitykset tuhottiin.
F35 hävittäjien hankinta on turvatakuu Suomelle, tarkoittaa että F-35 tulee TURVALLEEN tonttiin takuuvarmasti. 😉👍
https://www.youtube.com/shorts/0KKBn9ZVg_4
Tiltuloinen vihaa F35 hävittäjiä, niin pitääkin.
Erinomainen hankinta.
Puola osti 35 kpl KAI FA-50PL koneita h. 35milj€/kpl. F-35 maksaa yli 100milj€/kpl. Eli yli 3 kertaa kalliimpia koneita
F35 on edullisin hankinta ja edullisin huoltaa hävittäjä, lisäksi muutenkin paras.
Hyvä kauppa Suomelle !
Tuo jää nähtäväksi. KAIKKI NAURAA SULLE kun se ei olekaan paras.
Lentotunnin hinta on noin 50000 euroa Belgian ilmavoimien mukaan.
Ei Euroopan valtiot pysty tuottamaan muuta kuin patarautaa😄
Puheet eurooppalaisesta puolustusliitosta ilman amerikkalaisia ovat tiltun vinkunaa🤪
Näin se tuli nähdyksi. 5. artikla katosi kuin pieru saharaan Grönlanti keissin yhteydessä.
Hanki hei silmälasit, niin näkisit muutakin kuin harhoja.
Tuolta F-35 istuimelta ei vahingossa lipsahda pois?
Suomen poliitikkoja ja asiantuntijana toimineita kapiaisia on istutettu F-35 simulaattorin istuimessa ja kaikki tykkäsivät.
Kyllä! Nato-suomen hävittäjähankinnoista päättävät saivat simulaattorissa hyvän lähes aidon pers' tuntuman - pääesikunnan hankintaosastolla kuiskitaan.
https://i.pinimg.com/564x/e4/60/7c/e4607c6ffe0008364524bd74114542aa.jpg
tuo F-35:n sivuttaisluistonesto (ESC/ESP) Kestää varmaan ainaki 10 GAY:n kiihtyvyyden?
Tiltuloisten kommentit on hauskoja !
Ne todistavat vastaansanomattomasti, että ostos oli oikea. Mikä voisi olla parempi näyttö siitä kuin 0,3 prosentin jatkuva mossotus!
F-35 koneita tulossa 3500, mahdollisesti jopa 4000.
MAHTAVAA YLIVOIMAA!
USA tekee myös seuraavaa F-22 Raptorin korvaajaa.
Key Aspects of the NGAD Platform (F-47):
Manufacturer & Development: Boeing was selected for the Engineering and Manufacturing Development (EMD) contract in March 2025, beating Lockheed Martin.
Ja miltä se näyttää?
https://encrypted-vtbn3.gstatic.com/video?q=tbn:ANd9GcRUE0R-4pTZO7c9V3rGYxlGw-j2ovZ94CiqE7qgu-lhLCo9cdik
F-35 koneita ohjataan usa:ta joka lentoon täytyy sieltä saada lupa.
Tiltuja ohjataan Pietarista, joka viesti täytyy olla putlerin mieleen.
Venäjän Su-57 kuvia ei näy kuin Putinin miestenlehden kannessa.
Taitaa puuttua osat?
F-35 heittoistuin Nato Magazinen kannessa.
https://encrypted-vtbn3.gstatic.com/video?q=tbn:ANd9GcRUE0R-4pTZO7c9V3rGYxlGw-j2ovZ94CiqE7qgu-lhLCo9cdik
Yhteenkään F35 -maahan ei voi hyökätä, siinä kävisi hyökkääjälle huonosti.
Vai kenelle siinä kävis huonosti?
Ei ollut vielä tässä on Suomen ensimmäinen F-35 hävittäjä!
Vasta ensimmäisen F-35 kalkkunan näyttävän maahansyöksyn komeasti alkuun pannut PILOTTI on ensimmäinen Nato-suomen F-35:n hävittäjä!
Kas näin:
https://www.youtube.com/shorts/JQKNRc6Gkr8
Mutta näillä koneilla operoivat maat käyttävät niitä rikollisissa hyökkäyssodissaan.
Euroopan ei pitäisi ostaa ainuttakaan asetta, eikä minkäänlaista sotatarviketta Yhdysvalloista. Euroopassa osataan tehdä kaikkea mitä puolustukseen tarvitaan. Olisi viimeinen aika lopettaa USA n nuoleskelu.
F-35 hävittäjien hankinta on SAATAANALLISEN kallis ja turha hankinta, HELVETIN paljon kalliimpi TUNAROINTI kuin UMTS-toimiluvan osto, joka sekin oli pelkkä arvoton ja kallis, mutta toki kaunis ajatus hyvästä busines diilistä.
Nyt F-35 hankintaan osallistuneet ja kaamean virheensä huomanneet, ovat TURVAT TAKUSSA paskan diilinsä kanssa ja selittelevät tuon helvetillisen kalliin hankintapäätös-KATASTROFINsa olevan muka taturvatakuu Suomelle.
Objektiiviset argumentit turvan lisääntymisestä ovat vaihtuneet subjektiiviseksi selittelyksi ja soperteluksi. Faktoista tuli jo ennen ensilentoa Fiktioita.
Hienoa että tiltu jälleen varmistaa että Suomella on maailman parhaat hävittäjät.
Ja helvetin paljon paremmat kuin Venäjällä.
Ja olivat edullisimmat.
Sekin syö tiltua kuin Australian pussiahma.
Suomi vaihtoi hyvinvointivaltionsa Nato-jäsenyyteen.
Helevetin huono kauppa.
Suomi on täysin riippuvainen Yhdysvalloista mikä on huono asia. Saadaanko tarpeeksi edes ammuksia ja ohjuksia?
Suomí on asemoinut itsensä tulevaisuuden taistelukentäksi ja olemme nykyisin USAn vasallivaltio. USA omaa rajattoman päätäntävallan Suomen ulkopoliittisiin linjauksiin ja päättää sodasta ja rauhasta Suomelle. Meiltä ei USAn tarvitse kysyä mitään.
Päättäjämme ovat perseestä ja epäisänmaallista orgaanista jätettä
Tällä viikolla Iltapäivälehdissä oli suuri artikkeli SAAB Finlandin Tamperen teknologiakeskuksessa kehitetystä Sirius Compact L24R sensorista, jossa mainittiin, että tämä laite havaitsee mm. F-35 häivehävittäjäksi mainostettua konetta, noin 400 km päästä. Laitetta on jo myyty 10 maahan.
Tästä oli myös Tekniikka& Talous lehdessä 27.5.-26.
Tämäkin todistaa jälleen kerran että F-35 on jo menneen talven teknologiaan perustuva kone, joka ei tätä nykyään alkuperäisessä muodossaan kelpaa edes USAn Ilmavoimille. Toisin sanoen Suomen päättäjien tukeutuminen häiveteknologiaan yhdessä sen kalleuden ja koneiden muiden huonouksien kanssa, eivät pysty takaamaan Suomelle minkäänmuotoista "uskottavaa" iskuvoimaa F-35:n taholta.
Hanke oli vain Suurta rahojen tuhlausta.
jostain syystä Suomi on hankkinut yli-kallista, vanhentunutta sota-teknologiaa,
jonka huolto ja ylläpito on mielettömän kallista......
Samaan aikaan omat asiat Duomessa ovat hoitamatta ...
Suomi on nykyään nato eu siirtomaa, rahat imetään ulos Suiomesta....
Sehän on ollut jo vuosikymmenien projekti, toi Suomen kaikkinainen alasajo.
Ja muuttaminen vähitellen turvattomaksi kehitysmaaksi, Pohjolan Kongoksi.
Tätä alasajo muutosta ajavat vas.vihreät, ja markkina liberalisti oikeisto.
- Siis nämä populistiset ääriryhmät . trendikkäät populistit vas vihreät ja oikeiston markkina liberalistit .
"F35 hävittäjien hankinta on turvatakuu Suomelle?"
Turvallisuuteen panostetut rahat menivät takuulla kuin mopen perseeseen F-35 hankinnan yhteydessä.
No minkä takia Nato tiltu sitten vinkuu joka käänteessä, että Venäjän hyökkää Suomeen, jos sen annetaan voittaa Ukrainassa?
1. Ukraina ei häviä
2. Venäjä uhkaa aina naapureitaan
3. Hyökkäys natomaahan olisi kohtalokas virhe.
Rahareikä hankinta on, eikä mikään turvatakuu.
Idän barbaareja vastaan on puolustauduttava.
Se maksaa, mutta on hyvinvointimme edellytys.