Venäjä levittää väitteitä Suomen revanssihaaveista ja Nato-uhasta – Näin se perustelee sotilastukikohtia Karjalaan
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/85d4a597-1abb-470a-b8ef-c5b86ebd55b6
Jälleen kerrotaan venäjällä valheita omalle kansalleen. Ei kukaan halua tuohon roistovaltioon koskea edes pitkällä kepillä. Puolustaudutaan toki, jos rosvovaltio yrittää tulla väkisin kylään.
Kuka paskavaltioon haluaisi hyökätä omasta aloitteesta?!
28
225
Vastaukset
- Anonyymi00001
Juri Knutov on ilmeisesti pöljääkin pöljempi kun esittää Suomen rakentavan lentokenttiä lähelle venäjän rajaa. Ei Suomalaiset ole niin pöljiä kuin venäläiset.
- Anonyymi00002
Venäläiset elää jossain mielikuvitusmaailmassa jonka maan johto on luonut.
- Anonyymi00006
Kun kerran naton eurooppalaiset lisäävät aseistustaan, miten sen muuten voisi käsittää kuin uhkana Venäjälle?
- Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kun kerran naton eurooppalaiset lisäävät aseistustaan, miten sen muuten voisi käsittää kuin uhkana Venäjälle?
Se pitää käsittää niin että sillä turvataan oman alueen koskemattomuutta, mitään muuta tarvetta sille ei ole eikä tule.
- Anonyymi00015
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kun kerran naton eurooppalaiset lisäävät aseistustaan, miten sen muuten voisi käsittää kuin uhkana Venäjälle?
Euroopan maat haluavat suojautua venäjän uhkaa vastaan. Tämän tajuavat kaikki järkevät. Kun venäjä ei pitkän aikaa aiheuttanut pahemmin uhkaa Euroopan maille, niin eihän kukaan aseistustaan lisännyt. Täysin loogista.
- Anonyymi00018
Anonyymi00006 kirjoitti:
Kun kerran naton eurooppalaiset lisäävät aseistustaan, miten sen muuten voisi käsittää kuin uhkana Venäjälle?
Se pitää käsittää tietenkin niin että eurooppalaiset lisäävät aseistustaan koska Venäjä hyökkäsi naapuriinsa Ukrainaan.
- Anonyymi00019
Venäjän valtionjohto kuitenkin päätökset tekevät, eikä kansa. Toki se valtionjohto pyrkii oikeuttamaan ensiksi kaikki toimet valheella ja disinformaatiolla, kuten esim. että jokin valtio on täynnä natseja ja kansa pitää siellä pelastaa.
- Anonyymi00024
Anonyymi00008 kirjoitti:
Se pitää käsittää niin että sillä turvataan oman alueen koskemattomuutta, mitään muuta tarvetta sille ei ole eikä tule.
Eurooppalaiset haluaisi antaa pitkän kantaman ohjuksia ukrolan hulluillu mutta trumppi torppaa hankkeet,valtonen raivoissaan
- Anonyymi00003
Ne on lukeneet Nato tiItun kirjoituksia.
- Anonyymi00004
Kremlinlutkat puhuu aina totta?
- Anonyymi00005
” Ne on lukeneet Nato tiItun kirjoituksia.”
Joissa tosin kukaan ei puhu mistään hyökkäämisestä! Natoon liityttiin, koska se estää sodat! Sitä myös sotakiimainen Venäjä pelkää!- Anonyymi00029
Estääkö??? Sodan pelko tuntuu olevan nyt aivan käsillä. Naton piti tuoda rauha, mutta tulikin uhka. Nato tiltut eivät tätä tajua koska panikoivan hiiren aivot
- Anonyymi00007
Amerikka järjestää jonkun flase flag homman,kun Stub meni keulii miljoonalla reserviläisellä ja Suomen aseilla.
Ideana "heikentää Venäjää".
Suomen tulisi purkaa dca ja Nato sopimukset rosvo valtion kanssa.- Anonyymi00025
Koska tulee taas estonia kakkonen esim. Wiking /eckerö line? Ukrainan iskujoukot valmiina jo suomessa suunnittelemassa terrori iskuja siviilejä kohti
- Anonyymi00011
Usan paskavaltiopn varmaan kovin moni. Koko Väli- ja Etelä-Amerikka ainakin.
- Anonyymi00014
ei niiden tartte mitään nyt perustella kun jo 2016 sanoivat mitä tekee jos suomi liittyy natoon. Putte oli paikallismedian haastattelemana suomessa ja antoi tähän vastauksen, eikö ihmiset osaa hakea tietoa ? noh nato niilolta ei voi olettaa muutakaan
- Anonyymi00016
Kun Putler sai kuulla, että Suomi ja Ruotsi liittyvät Natoon, niin lausui, että ei välitä eikä kiinnosta.
- Anonyymi00020
Se nyt ei kuulu Putlerille pätkääkään mitään Suomi tekee, hukkukoot omaan paskaansa.
- Anonyymi00021
Ahneet ja kiimaiset lännen globalistit. Kokaiinipäissään haaveilevat ja näkevät märkiä unia Venäjän korruptoitumisesta ja hajottamisesta pieniin osasiin ja niiden täydellisestä ja ehdottomasta hallinnasta.
- Anonyymi00022
Salaliittouskovaisten horinoita tuollaiset jutut.
- Anonyymi00023
Lännellä siinä ei ole paljon sanan valtaa, Venäjä tuhoaa itsensä ihan vapaaehtoisesti ja me katsomme vierestä ja ihmettelemme.
- Anonyymi00026
Onhan osalla suomalaisista vielä Suur-Suomi haaveita, tai ainakin Karjalan palautuksesta unelmia.
- Anonyymi00027
Tietysti on. Kaikesta vain ei puhuta julkisilla foorumeilla. Kiltti on päällä.
Muistakaa aina, että DIKTAATTORI tarvitsee UHKIA ja VIHOLLISIA pysyäkseen vallassa. Sama koskee jopa Pohjois-Korean Kimiä, vaikka luulisi hänen valtansa olevan ehdoton ja rikkomaton. Ei, hänkin tarvitsee ulkoisen uhan saadakseen perälaudan asemalleen.
Putinin oli viisi vuotta sitten pakko saada "actionia", koska muuten venäläinen yhteiskunta olisi saattanut alkaa liikehtiä samalla kun Putinin senaikaista propagandakoneistoa ei enää ottanut kukaan vakavasti.
Lopulta Putinkin huomaa - kouriintuntuvasti ("kaulaan" tuntuvasti?) - että tämäkin "action" soi hänen elämälleen vain lyhyen aikalisän ...- Anonyymi00028
Suomi on suojellut paskavaltio Venäjää ilmaiseksi 10.02. 1947 - 02.04.3023 välisen ajan lännen laajenemisuhalta. Venäjä ei ole tältä ajalta vielä suojelukorvauksia maksanut.
"Kun kerran naton eurooppalaiset lisäävät aseistustaan, miten sen muuten voisi käsittää kuin uhkana Venäjälle?"
Tämä oli kovin naiivi kommentti. Mahtaako kirjoittaja muistaa, että NATOa oltiin jo kuoppaamassa 2000-luvun alussa tarpeettomana. Euroopan valtiot ajoivat puolustusmenojaan alas kovalla kädellä. Suomikin lähti mukaan maamiinojen kiletämiseen yms. jne.
Voin kuvitella, että kirjoittajalla riittää kommenttia mutku ja niinku jne. yms. minkä vuoksi Venäjän on ollut pakko suojautua ja puolustautua (aivan kuten A.Hitler teki 1930-luvulla). Mutta siitä huolimatta KYSE ON VENÄJÄN KASVANEESTA AGGRESSIIVISUUDESTA.
Toisaalta tiedämme ja ymmärrämme, että diktaattori tarvitsee uhkia pysyäkseen vallassa, joten diktaattori on LUONUT niitä uhkia.
Putin on tehnyt NATOsta taas tarpeellisen, ja vain pysyäkseen itse vallassa.- Anonyymi00030
Putinistien vuosikausien trollaus ja valehtelu Suomessa ei ole tuottanut toivottua vaikutusta.
"Raportti paljastaa: Venäjän vaikuttamisyritykset epäonnistuvat surkeasti - Kremlin tuputtama viesti ei pure suomalaisiin"
https://www.suomenuutiset.fi/raportti-paljastaa-venajan-vaikuttamisyritykset-epaonnistuvat-surkeasti-kremlin-tuputtama-viesti-ei-pure-suomalaisiin/
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p486137Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3135085Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604854Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1374666Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203890Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202416Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32188Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241815- 731782
- 2201512