Haluaisin nähdä mielipiteitä ja perusteluita siitä, mikä on hyväosainen eläkeläinen jonka eläkkeestä voisi osan "leikata" kymmeniä vuosia tyhmän kansan tahdosta (tyhmän eduskunnan päättämänä) yli varojensa eläneen Suomen tarpeisiin.
Onko 2100 euron nettoeläke leikattavissa? Se on ansaittu keskeytymätttömällä 47 vuoden seka- ja tehdastyöllä. Ja menee nykyään välttämättömien elämismenojen lisäksi poliklinikka- päivystyskäynti- ja yksityislääkärimaksuihin, koska hyvinvointialueen lääkäri- ja tutkimusjonot ovat yli puolen vuoden mittaisia jollon sairauksiin ehtii kuolla ennen julkisen sairaanhoidon toteutumista.
Vai onko se Suomen talousnousun alussa 60-luvulla syntynyt ja 80-luvun lopulla valtion rahoittamasta korkekoulusta tai yliopistosta valmistunut ja heti työllistynyt 65 -vuotias jäädessään 4000 euron nettoeläkkeelle?
On huomattava, että hän on maksanut työssä saamistaan rahoista ja myös eläkkeellä ollessaan veroja enemmään, kuin sen mitä on yhteiskunnassa kuluttanut.
Hyväosainen eläkeläinen
13
360
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eläkettä ei ole ansainnut kukaan. No ehkä yrittäjät ovat koska ovat omalla työllään tienanneet rahat ja IHAN ITSE MYÖS MAKSANEET NE KUITTIA/maksutositetta vastaan. Muut eivät. Heillä ei ole yhtään tilisiirtoa palkkaansa liitettävistä missä olisivat maksaneet eläkemaksuja.
Kun tämän ymmärtää niin ymmärtää myös että eläke on pelkkä sosiaaliturva raha. Sossu avustus.
Mikä on oikea summa SUOMALAISELLE ELÄKETTÄ? (Ei ulkomaalaisille ollenkaan).
Se voisi olla 2000€. Ei enempää eikä vähempää. Se olisi jonkinlainen turva vanhuuden päiville kun on tehnyt vuosikymmeniä töitä Suomessa ja Suomelle.
Tätä ei tulisi saada ne jotka eivät ole kymmeniä vuosia töitä tehnyt.
Ihan selkeää. Työnsä lopettaneet ja eläkkeelle siirtyneet ovat keränneet omaisuutta vuosikymmenien aikana. Nyt on aika hissukseen myydä niitä ja realisoida rahaksi itselleen.- Anonyymi00006
Älä nyt viitsi olla noin surkea trolli ja riidanhaastaja. Menisit töihin, niin saisit sinäkin itsesi ja työnantajasi maksamia työeläkkeitä.
- Anonyymi00009
Jokainen, joka tekee laillista työtä, ei siis pimeiä töitä, on ansainnut työeläkkeensä. Ja ihan etnisestä taustakin riippumatta. Ja sehän menee niin, että mitä enemmän työeläkevakuutusmaksua palkasta on maksettu, niin sitä suurempi on työeläke.
Kun tämän ymmärtää eli että työeläke on vakuutus ja sen suuruus määräytyy työelämäaikana kerrytetystä eläkeoikeudesta, niin ymmärtää myöskin, ettei kyse on valtiovallan veroilla maksetusta sosiaaliturvasta, vaan itse kerrytetystä ja ansaitusta eläkkeestä.
Palkansaajien työeläkkeitä ei tueta verorahoilla, mutta yrittäjien työeläkkeisiin tarvitaan verorahaa useita satoja miljoonia vuosittain.
- Anonyymi00002
Työssä käyvät maksavat joka tilistä eläkevakuutusmaksun.
- Anonyymi00003
AI-yhteenveto
3 500 euron kuukausittainen työeläke on korkea, ja siitä maksetaan merkittävästi veroa. Tällä tulotasolla veroprosentti nousee tyypillisesti yli 20–25 prosenttiin. Käteen jäävä nettoeläke on arviolta noin 2 500–2 700 euroa kuukaudessa, riippuen muista vähennyksistä, asuinpaikasta ja mahdollisesta lisäverosta.
Avainasioita 3 500 euron eläkkeestä:
Verotus: Yli 2 500 euron eläkkeellä veroprosentti ylittää 20 %. Yli 4 000 euron eläkkeellä vero on jo yli 29 %.
Marginaalivero: Jos eläketulo nousee, lisätulosta menee veroja korkealla marginaalilla, mikä on huomioitava esimerkiksi työntekoa harkitessa.
Kansaneläke: 3 500 euron työeläke on niin suuri, ettei kansaneläkettä tai takuueläkettä makseta, sillä ne on tarkoitettu pienituloisille.
Tarkka määrä: Tarkimman arvion nettoeläkkeestä saat tekemällä verokortin.- Anonyymi00004
https://www.etk.fi/suomen-elakejarjestelma/elaketurva/elaketurva-kokonaisuutena/ajankohtaista-elakkeesta-ja-verotuksesta/#:~:text=Kolmanneksella eläkeläisistä eläke jää alle,veroja maksetaan yli 29 prosenttia.
- Anonyymi00005
Vaikuta veroihisi eläkeläinen ja muuta toiseen kuntaan.
https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/paatokset/47465/kuntien-ja-seurakuntien-tuloveroprosentit-vuonna-2026/- Anonyymi00012
Jos ei halua muuttaa kotoaan ja tutusta elinympäristöstään tuttavineen minnekään, jossa ei tunne ketään eikä mitään, niin helpoin tapa on erota kirkosta. Ja lähes poikkeuksetra jo muuttokustannukset kaikkinen oheiskuluineen syövät mahdollisen edullisemman kuntaverojen hyödyt vuosikausien usein jopa vuosikymmenien ajalta.
Kirkosta eroaminen parantaa nettotulojaan 1-2% heti ilman mitään muutoksia elämässään.
- Anonyymi00010
Uusjärjestelyä salataan erilaisilla sanakikkailuilla. Vrt esim toimeentulotuki kun sanatkin erotetaan tarkoituksistaan.
- Anonyymi00011
Sotainvalidin lapsen osa ei ole ollut helppo. Sota ei loppunut rauhansopimukseen. Sota jatkui isäni päässä. Äiti raatoi aamusta iltaan.
Lapset sysättiin työhön heti kun pystyimme jotenkin jotakin tekemään. Koulunkäynnissä maksoi kaikki: kirjat, kirjoitustarvikkeet, matkat, vuokra-asunto ja ruuat. Ei mitään rahallisia tukia. Yliopistoon. Opintolainaa ja kesätöitä. Opiskelusta ei kertynyt eläkettä. Eläkettä ei kertynyt kesätöistä.
Kun valmistuin, jatkoin työllisyyskurssilla, kun ei työpaikkaa. Sitten kun oli, työ maistui. Eäkemaksut olivat käytännössä samaa luokkaa kuin nyt, sillä toimin myös yrittäjänä. Kun noille omille ja työnantajan eläkemaksuille laskee korkoa koron päälle ja maksaa vielä yli 30 % veroja eläkkeestä, niin kysyn nuorisolta, kuka on elätti ja kuka elättäjä?- Anonyymi00013
Just joo, elämän pitäis myös sun jälkipolville olla yhtä kurjuutta, kun sinullakin oli, eikö ole hyvä että on menty eteenpäin ja kaikki on nyt parempaa, en tajuu tuota katkeruutta.
- Anonyymi00014
Työeläkkeellään toimeentuleva ei varmasti ole yhteiskunnan elätti. Hänhän on itse työnteollaan kerryttänyt oman työeläkkeensä työvuosiensa aikana.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Työeläkkeellään toimeentuleva ei varmasti ole yhteiskunnan elätti. Hänhän on itse työnteollaan kerryttänyt oman työeläkkeensä työvuosiensa aikana.
No ei tietenkään. Eihän yhteiskunta maksa työeläkeläisen eläkkeitä. Eläkkeethän maksaa yksityissektorin työeläkevakuutusyhtiöt, työeläkekassat tai eläkesäätiöt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1207081Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1194847L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa634116TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a143414Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7072171Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2501567- 671415
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581398Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j561354Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221196