Hävis kuin tuhnu Saharaan?

Anonyymi-ap

💥
Sensuuri taisi iskeä vesimaksukeskusteluun. Jos on 'väärin' ja sääntöjen vastasesti kommentoitu niin voi poistaa yksittäisen kommentin. Kyllä huolta kannetaan härskistä maksun nostosta joka ei ole vesihuoltolain mukainen eikä edes kohtuullinen.

6

227

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      jos käytät vettä niin maksat, onko jotain epäselvää?

      • Anonyymi00003

        Eihän se nyt ihan niinkän mene!
        Ei näitä hintoja nyt korotella yhden muoviputken ja pumpaamon takia 106%.
        Se nyt on ihan paskapuhetta.
        Tämähän osoittaa että vesilaitoksen/kunnan taloudellisen tilan ja arvioinnin tarve on pettänyt pahasti jo vuosia sitten ja puskurirahastoa olisi pitänyt kerryttää hankkeisiin maltilla jo vuosia.
        Nyt on paska housussa kaikessa kunnan hoitamissa hankkeissa ja rahaa pitää repiä keinolla millä tahansa.
        Voisimme aloittaa rahan tekemisen esim. myymällä saarikentän sijoittajille jos tuo maa tupsu ketään kiinostaa tuossa kusirännissä, myymällä nämä kunnan homeiset kiinteistöt kuluttamasta kunnan varoja eniten tarjoavalle kiireellä, teetämällä yhden uuden ison koulun/tarhan mahdollisesti 6 uudelle syntyvälle lapselle ja 900000 vuodessa vuokraa maksettavasta kolhoosista olisi heti päästävä eroo, muuttamalla kunnantalon mielisairaalaan. Kunnantalon lottokuponkin täyttäjistä voisi laittaa puolet pakkolomalle puoleksi vuotta ja kaikki helvetin pesäpallon ja festivaalien tukemiset peruuttaa välittömästi. Täällä on makseltu milloin mitäkin geopark reissuja matkamessuille, kokkolaan ja japaniin asti viemässsä tätä paskaa mikä ei tuo kuntaa yhtään euroa. Vai onko niitä euroja tai matkailijoita näkynyt.
        Koko kunnanvaltuusto vaihtoon kunnanjohtajaa myöden!
        Tämä on niin saatanan tyhmä kunta että hävettää!


    • Anonyymi00002

      Missä oli perustelut noin korkealle nostolle, missä pahoittelut että joudutaan näin tekemään? Ai niin, tapana ei taida olla täällä semmoinen...

    • Anonyymi00004

      Lue Järviseudun Sanomista vesimaksuaiheesta lisää.

      • Anonyymi00005

        Joku Savola siellä patsastelee kun huoltoja/uusimisia ei ole tehty ajoissa, hartiat on niin että itse ei jaksa vesihanaa avata keittiössä.
        Ei se Vimpelin kunta ole mikään suojatyöpaikka!
        Uskotko sinä kaiken mitä kunta sinulle tiedottaa tai yle? olet varmasti joku keskustalainen joka uskoo että oman työnsä kannattaa vaan vuodesta toiseen ,vaikka elät pelkällä valtion tuella 100% niin kuin koko kunta.
        Kaikki vaan pakkolomalle koko kunnasta! Aloitetaan ne vesimaksun pienentämiset siitä.


      • Anonyymi00006

        En lue, kotiin tulleessa kirjeessä olisi pitänyt olla mukana edes perustelut ja pahoittelut,ut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe