Vaan kehoittakaa toisianne joka päivä, niin kauan kuin sanotaan: "tänä päivänä", ettei teistä kukaan synnin pettämänä paatuisi;
Roomalaiskirje 12:8
Jos kehoittaa, niin kehoittamisessaan; joka antaa, antakoon vakaasta sydämestä; joka on johtaja, johtakoon toimellisesti; joka laupeutta harjoittaa, tehköön sen iloiten.
Älä kehoita helluja (ei ne kestä sitä)
11
114
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos srk:n johtaja laiminlyö kehoittamisen se on paha synti.
- Anonyymi00002
Kehota luterilaisia olemaan tappamatta. Tänään 6.2. tapoitte nuoren naisen Kokkolassa. Kyllä kehottamista sinulla riittää. Milloin tapot loppuvat ?
- Anonyymi00003
Viekää laittomuutta harjoittavan lahkonne sinne Amerikkaan.
- Anonyymi00012
Vainoja pakoon lähteneitä päätyi tosi paljon amerikkaan, sinne ei lutterin vainokäsi yltänyt!
- Anonyymi00004
Eihän helluntaipastorit edes usko Raamattuun.
- Anonyymi00005
Kehoitus pastoreiile ja muille eksyttäjille.
Saarnaa sanaa,
- astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, NUHTELE,
varoita,
KEHOITA - Anonyymi00006
Suomeen kun tuli ensimmäisiä helluntailaisia 1920-luvulla, niin täällä asuneet hartaat uskovaiset sanoivat heti, että helluntailaisten kokouksiin ja telttoihin ei pidä mennä, koska siellä on kristinuskolle vieras henki.
- Anonyymi00008
Miksi ei kehoiteta herjaamaan?
- Anonyymi00010
Paljolti siitä syystä, että se on sisäsyntyinen ominaisuus.
Joskin vatipäät eivät tajua että eivät luterilaiset herjaa laittomuuden tekemisestä.
Tai heidän puoleltaan sellainen herja olisi sama kuin ampuisi itseään jalkaan. - Anonyymi00013
Evoluutio ei tosinbole vielä päättänyt kumpaan jalkaan pitää ampua!
- Anonyymi00011
Luterilaisuus on uskonnollispoliittinen systeemu jolla kansa pidettiin kirkollisesza piikkilankaleirissä, mutään tekemistä sillä ei ole yksilön jumalasuhteen kanssa.
Että kansa kootaan viikon välein korkeaan rakennukseen ja heille uskotellaan että he ovat jeesuksen opetuslapsia ja taivaaseen matkalla !
Joitain jooa haudattiin kirkon lattian alle, mitä varakkaampi sen lähemmäks alttaria !
Voiko taikausko tulla enää tämän suuremmaksi !
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p264943Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133650Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241454- 1861202