Kolme vuotta sitten suunnittelin luopuvani öljy lämmityksestä mutta ihan hyvä kun en toteuttanut suunnitelmani. Nyt kun sähkön hinta puhutaan ja jopa kuohuttaa niin päätin että säilytän öljy lämmityksen. Lämmitin osaksi sähköllä mutta silloin kun on sähkö kallista niin lämmitin öljyllä.
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
lämmitätkö kattilan vastuksella
- Anonyymi00002
Öljypoltin toimii dieselilläkin. Myös rypsiöljy sopinee.
- Anonyymi00003
Uudellamaalla asuva kaverini on kanssa lämmittänyt itse rakentamaansa isokokoista OK-taloa öljyllä jo yli 30 vuotta. Koko ajan se on ollut hintansa puolesta kilpailukyklyinen vaikka sähkölämmitykseen verrattuna, ja olisi jatkunut edelleenkin.
Vaimo alkoi kuitenkin ehdotella maalämpöön siirtymistä. Sitä puolsi se, että isäntä alkoi olla jo 70-vuoden isommalla puolella, eikä kuntokaan enää sataprosenttinen. Vaimo ei ymmärrä öljypolttimesta mitään. Jos isäntä menee huonoon kuntoon, on vaimo pulassa.
Siksi nuo vaihtoivat viime kesänä maalämpöön. Yksi talvi onnistunutta maalämmitystä on nyt takana. Vaimo on tyytyväinen ja sitä kautta tietenkin isännänkin on ollut helpompaa luopua rakkaasta öljykattilastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1561441Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 41617
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552