Kolme vuotta sitten suunnittelin luopuvani öljy lämmityksestä mutta ihan hyvä kun en toteuttanut suunnitelmani. Nyt kun sähkön hinta puhutaan ja jopa kuohuttaa niin päätin että säilytän öljy lämmityksen. Lämmitin osaksi sähköllä mutta silloin kun on sähkö kallista niin lämmitin öljyllä.
En luovu öljylämmityksestä
Anonyymi-ap
3188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lämmitätkö kattilan vastuksella
Öljypoltin toimii dieselilläkin. Myös rypsiöljy sopinee.
Uudellamaalla asuva kaverini on kanssa lämmittänyt itse rakentamaansa isokokoista OK-taloa öljyllä jo yli 30 vuotta. Koko ajan se on ollut hintansa puolesta kilpailukyklyinen vaikka sähkölämmitykseen verrattuna, ja olisi jatkunut edelleenkin.
Vaimo alkoi kuitenkin ehdotella maalämpöön siirtymistä. Sitä puolsi se, että isäntä alkoi olla jo 70-vuoden isommalla puolella, eikä kuntokaan enää sataprosenttinen. Vaimo ei ymmärrä öljypolttimesta mitään. Jos isäntä menee huonoon kuntoon, on vaimo pulassa.
Siksi nuo vaihtoivat viime kesänä maalämpöön. Yksi talvi onnistunutta maalämmitystä on nyt takana. Vaimo on tyytyväinen ja sitä kautta tietenkin isännänkin on ollut helpompaa luopua rakkaasta öljykattilastaan.