Joensuun seurakuntia esitetään yhteen vuoden 2028 alusta.
Joensuun seurakuntien yhdistyminen
23
264
Vastaukset
- Anonyymi00001
EVVK...
- Anonyymi00002
Tästäpä samasta aiheesta tuolla alempana keskusteluketju 4.2 aloitettu.
- Anonyymi00003
Eipä voisi vähempää kiinnostaa sekään... Ihan turhia kerhoja koko seurakunnat.
- Anonyymi00004
Kiitos tiedosta. 😀
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Eipä voisi vähempää kiinnostaa sekään... Ihan turhia kerhoja koko seurakunnat.
Erittäin tärkeitä ovat seurakunnat.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Erittäin tärkeitä ovat seurakunnat.
Minkä vuoksi? Mitä sieltä saa sellaista mitä ilman ei pärjää?
- Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Erittäin tärkeitä ovat seurakunnat.
Näin on.
- Anonyymi00008
Miten olisi kansanäänestys asiasta.
- Anonyymi00009
Kyllä kansa tietää....
- Anonyymi00010
Kirkko pitää olla kylän keskellä.
- Anonyymi00011
Niin miksi seurakunnat on niin tärkeitä, etteikö ilman niitä pärjäisi?!
- Anonyymi00013
Ei tahdo pärjätä ilman kristinuskoa.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Ei tahdo pärjätä ilman kristinuskoa.
Helposti. Ilman muutakaan uskoa.
- Anonyymi00012
Nykyseurakunnissa on niin paljon joutavaa hömppää, että säästöjä olisi saatavissa helposti, kun työntekijät pantaisiin oikeisiin töihin pois puhelimilta ja tietokoneiden äärestä. Suurimman osan työajasta vievät palaverit ja "työnohjaukset" pois. Jos ihminen on saanut pitkän koulutuksen työhönsä, silloin ei tarvitse mitään ylimääräisiä lässytyspalavereja. Tämä nykylässytys alkoi 90-luvulla joka alalla, kun yhteiskuntaa alettiin nopeasti tuhota. Pitäisi palata järjen aikakaudelle, joka loppui 1980-luvun puolivälissä.
- Anonyymi00014
"Jos ihminen on saanut pitkän koulutuksen työhönsä, silloin ei tarvitse mitään ylimääräisiä lässytyspalavereja." Varmasti totta, mutta tämähän on tuttua lähes jokaisessa muussakin työpaikassa.
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
"Jos ihminen on saanut pitkän koulutuksen työhönsä, silloin ei tarvitse mitään ylimääräisiä lässytyspalavereja." Varmasti totta, mutta tämähän on tuttua lähes jokaisessa muussakin työpaikassa.
Nyt on tämä vain tapeetilla, eräänlainen muotiasia.
- Anonyymi00017
Nuo lässytyspalaverit tulivat jo 90-luvulla työpaikoille. Sitä ennen jokainen osasi tehdä työnsä, vaikka koulutukset olivat järjen aikakaudella paljon lyhyempiä. Moniin keskitason työpaikkoihin valmistuttiin 2-3 vuodessa, kansakoulupohjainen ammattikoulu kesti 2 vuotta ja ihmisten osaamistaso oli toista luokkaa kuin nykyajan maistereilla ja tohtoreilla.
- Anonyymi00018
Ovatkohan heränneet siihen, että se yhtymämalli onkin aika kallis ylläpitää, ja muutosta olisi saatava jotenkin?
- Anonyymi00019
Seurakunnissa, niin kuin kaikissa verovaroin ylläpidetyissä "työpaikoissa" on valtavasti tarpeetonta ajanviettoa. Valtio on suurin humppatyöpaikkojen ylläpitäjä (esim. ns. tutkijat, sotakiimapropagandistit UPI)
Seurakuntien pitäisi keskittyä vain kirkollisiin toimituksiin ja konkreettiseen vanhusten ja sairaiden auttamistyöhön. Puhelin- ym. etäpelleilystä ei ole hyötyä muille kuin sille, joka saa palkkaa ja tietysti digioperaattoreille. Kaikki pelleily pois ja diakonit kylille auttamaan huonokuntoisia vanhuksia ja oikeasti köyhiä perheitä. Pappien määrää rajusti vähemmäksi ja työhön voi hakea mallia 1960-luvulta. Sateenkaaripapit Setalle "töihin".- Anonyymi00020
Mitäs jos miettisit kaksi kertaa viestisi sisältöä, ja sitä, että olisiko tuo enää mahdollista? Sanoisin, että ei olisi. Missään työssä ei voida työn tekemisen tyylin osalta palata kymmeniä vuosia taaksepäin. Osalla ihmisistä vaan tuntuu olevan käsitys, että, kun tekee asiat vaikeimman ja raskaimman kautta, niin sit tulee hyvä.
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Mitäs jos miettisit kaksi kertaa viestisi sisältöä, ja sitä, että olisiko tuo enää mahdollista? Sanoisin, että ei olisi. Missään työssä ei voida työn tekemisen tyylin osalta palata kymmeniä vuosia taaksepäin. Osalla ihmisistä vaan tuntuu olevan käsitys, että, kun tekee asiat vaikeimman ja raskaimman kautta, niin sit tulee hyvä.
Nyt on nähty, miten on käynyt, kun on tehty viimeiset 30 vuotta helpoimman kautta.
- Anonyymi00022
Jaksavat jauhaa jostakin seurakunnista, ihan sama onko niitä vai ei.
- Anonyymi00023
Toivotaan Joensuun seurakuntien yhdistymisen johtavan seuraavanlaiseen, varsin onnistuneeseen lopputulokseen.
(itse päähenkilön kohtaloa lukuun ottamatta laulun kahdessa viimeisessä säkeessä) https://www.youtube.com/watch?v=RQglaHs0ymo&list=RDRQglaHs0ymo&start_radio=1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2862963Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1151751
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661327
- 611283
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781213