Tarpeeksi, aina vaan kylmä tai kylmempi?
Miksei ilmasto lämpene
Anonyymi-ap
51291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Etkö tiedä, että kylmyys johtuu lämpenemisestä.
Et kai ole tiedevastainen?
Noin sen täytyy mennä. Ilmansaasteet puhdistavat luontoa jne jne. Tärkeintä että meidän rahat viedään sen varjolla.
Mitä enemmän lämpenee - sitä enemmän kylmenee
Et sie uso :D
Syytä vihreitä.
Ilmastonmuutos on fakta, johon myös Mestari uskoo.
Mutta ei sille voi tehdä mitään, koska on absurdia edes kuvitella, että autokratiat ja diktatuurit, joita on enemmistö kansoista, tekisi sen eteen yhtään mitään.
Toisaalta, paskaako siitä, kun se tulee silmille vasta 50-100 vuoden kuluttua.
maapallon liikakansoitushan ei voi olla syy.
vai mitä?
kokkareillehan liikakansoitus kelpaa, koska heillä jää silloin viivan alle enemmän.
kommarit on liian yksinkertaisia ymmätääkseen, tai sitten heitä kiinnostaa vain alkoholi
Hiilidioksidipäästöt johtuu pääosin kivihiilen, öljyn ja kaasun polttamisesta.
Kivihiiltä palaa maailmassa noin 8,5 miljardia tonnia ja öljyä 6 miljardia kuutiometriä vuodessa.
Afrikkalaisilla CO2-päästöt on keskimäärin noin 1-2 tonnia per henkilö ja meillä Suomessa noin 8 tonnia per henkilö. Eli elintason noustessa nousee myös päästöt.
Tuohon päälle lihakarjan kasvatuksen metaanipäästöt, joka on todella paljon hiilidioksidia ärhäkämpi aine lämmittämään ilmastoa.
Mutta turha huolehtia, lasku lankeaa vasta seuraavalle sukupolvelle ja toiseksi, ei sille käytännössä mitään voi.
Nyt kun jokaisen pitäisi tehdä asialle paljon, on lopputulos, että osa alkaa näpertelemään (lue vihersiirtymä, josta siitäkin jo lipsutaan ;-) ja valtaosa ei tee yhtään mitään.
Esim. Intiassa riemuittiin pääministeriä myöten uusista kivihiilen tuotantoennätyksistä.
Veroja ja muuta ilmastomaksua pästökaupasta puhumattakaan on maksettu, mutta ei vaan saada katetta. Vihreet virheet ovat huijanneet. Pelkkää hysteriaa. Kaduilla ei ole ilmastoaktivisteja.
Jos vihreä siirtymä olisi vain Vihreiden idea, mutta kun kokoomuksesta vasemmistoon ja kepusta demareihin plus muut pelkää kakkoset housussa ilmastonmuutosta, niin puoliksi paniikissa yrittävät sitä estää, monesti ihan absurdein tavoin.
Mutta aivan turhaa ne touhuaa, ilmakehän CO2-pitoisuus nousee ja nousee tappavan varmasti.
Kun sitten viljavat vainiot alkaa vähitellen muuttua autiomaiksi ja meren pintakin nousee, niin siinä on vahvimmilla kansoilla hyvää aikaa etsiä uusi kontu, missä vielä voi elää ja asua.
Suuri osa ei kykene ja ne Luonto korjaa pois. Mutta jokainen kuolee kuitenkin.
Jos ihminen olisi edes simpanssia fiksumpi, niin näin ei kävisi, mutta kun ihminen on mikä on eli keskimäärin itsekäs, typerä, lyhytnäköinen ja yltiöoptimistinen (itsensä suhteen) ja taikauskoinen, niin lopputulos on se mikä se luonnonlakien mukaan pitää ollakin eli lopulta yksi laji (eli ihminen) poistuu ja joku toinen tai toiset lajit ottaa sen elintilan käyttöönsä.
Kun ilmasto lämpenee, kelit kylmenee. Ilmastohumppa on yhtä uskottavaa litteän maan hörhöjen "faktat".
Fakta: ilmastorahat ei mene ilmaston hyväksi. Ottakaa selvää.
sähköautot
Ilmastonmuutos aiheuttaa äärimmäisiä ilmiöitä. Kovempiakin pakkasia on luvassa.
Ilmastonmuutos aiheuttaa ilmaston kylmenemistä.
Tutkijat ovat varoittaneet tästä jo vuosikymmeniä.
No mutta sehän lupasi viikonlopuksi lämpenevää.
-30 luvattu eteläsuomeen, ei se vielä hirveesti / tarpeeksi lämmitä.
Onhan se toki lämmintä jos verrataan absoluuttiseen kylmyyteen.
""...-30 luvattu eteläsuomeen"
- Lapsi pieni, ilmastoa ei tarkastelle edellisen yön pakkaslukeman perusteella.
Hölmöintä tässä asiassa on se että öljyä poltetaan ennätys vauhtia ja uskotellaan että puut voisivat sitoa tuon hiilen eikä lentämistä ja muovivaatteiden käyttöä tarvitsisi lopettaa. Onko enää hölmömpää ajatusta olemassa. Metsä on kuin vesiämpäri, kun se on täynnä niin lisää kaadettu vesi valuu yli. Metsä toimii samoin. Tulee metsäpaloja, myrskytuhoja, korrit syö vaikka kuinka metsiä suojeltaisiin.
Mitään kenenkään tarvi uskotella, järkevät ihmiset toimii järkevästi eivätkä panikoi.
Meillä on toimiva öljyinfra, öljyä tulee käyttää niin kauan kuin sitä löytyy, sen jälkeen on pakko käyttää jotain muuta. On siis hienoa, että meillä on vaihtoehtoiset tavat kehitetty, mutta vielä ei ole aika hylätä öljyä.
aloittaja on persu!
Kusetusta koko ilmu.
Väittääkö AP tai edellinen pölvästi, ettei ilmasto ole lämmennuyt?
Lyhyelläkin aikavälillä ja pelkästään Suomessa talvet on lauhempia kuin esim. 40 vuotta sitten.
Ilmastonmuutos tarkoittaa sään ääripäiden yleistymistä ja mittaukset perustuvat pitkällä aikavälillä tehtyihin maailmanlaajuisiin mittauksiin, ei sinun pihasi hetkellisiin sääilmiöihin ja keskimääräinen lämpötila on muuttunut lauhempaan suuntaan.
Sinulla voi olla nenä niin tiukasti omassa perseessäsi, että kuvittelet mittausten tapahtuvan vain ja ainoastaan sinun pihapiirissäsi ja niihin perustuu koko asian tutkiminen.
Taidat olla persu, eli tyhmä.
Radiossa puhui joku ja sanoi että höpöhöpö. Kyllä sanoi viisaasti, perussuomalainen se oli. Minäkin olen.
Lapsikin sen tietää, ennen kuin ilmasto lämpenee, se kylmenee.
Onneksi meidän viisaat johtajamme eivät ole rahastaneet meitä koskaan ilmaston kylmenemisestä.
Tämä on selvä merkki siitä, kuinka hyvätahtoisia he ovat, ja he ajattelevat aina meidän taskujamme.
30-luvulla oli myös lauha jakso. Oliko se dieselpersun syytä.
Sekin lyhyt ajanjakso on mittauksissa huomioitu. Mittaushistoria on pidemmältä ajalta kuin sinun ikäsi on. Mikä seikka on tietenkin sinun mahdotonta käsittää, kun elämäsi pyörii oman napasi ympärillä.
Euroopan ilmastotoimet on onnistuneet, vaikka hiilidioksidimäärät ovatkin kasvaneet, niin kylmin tammikuu 16 vuoteen, hyvä me!
Usan Presidentti Donald Trump: Minä olin se, joka sanoi, ettette voi rakentaa Nord Stream 2 kaasuputkilinjaa, joka on kesken.
Tulin, ja pysäytin kaasuputkilinjan nimeltä Nord Stream 2.
Kukaan ei tiedä sitä.
Kukaan ei ole koskaan kuullut Nord Stream 2:sta.
Et ehkä ole edes kuullut siitä.
Maailman suurin kaasuputkilinja, minä pysäytin sen.
En ollut Venäjän ystävä, mutta tulin hyvin toimeen Putinin kanssa.
On aina hyvä tulla toimeen muiden maiden kanssa, jos mahdollista, mutta se ei tarkoita, että antaisit niiden ajaa ylitsesi, kuten Biden antoi.
Biden hyväksyi kaasuputken välittömästi.
En voinut uskoa sitä.
Sitten he sanovat, ettei Trump ollut kova Venäjälle.
Enkö ollut kova?
Olin kovin.
Putin sanoi, jos et ole kova, vihaisin kovasti nähdä kuka on.
Pysäytin suurimman enerkiatalouskehitystyön, suurimman työn, jonka Venäjä ja Eurooppa on koskaan rakentanut, pysäytin sen.
Se oli kuollut.
Ja tämä matalan älykkyysosamäärän presidentti (Biden) tuli ja antoi heidän rakentaa öljyputken ja toimittaa öljyä ja kaasua kaikkialle Eurooppaan.
Z. I0nIstI vetoinen Usa on Euroopan pahin vihollinen.
Millainen kansa valitsee vaaleissa itselleen Trumpin toiseen kertaan presidentiksi.
Ei ihan välkky.
Ilmaston lämpeneminen muutettiin ilmastonmuutokseksi jo aikojen alussa. Aatamin ja Eevan perukirja.
Oli pakko ettei usko horju uskovaisilta.
Lämpötilalla ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Kyse on uskonnosta nimeltä ilmastouskovaisuus. Jos et usko siihen niin sinusta tehdään persona non grata
Ilmu on uskonto.
Se ilmastonmuutos on pelote ettei köyhät kuluta.
Rikkaiden rikastumisen yksi ehto on keskiluokan ja köyhien maksimaalinen kuluttaminen.
Koko ajan lämpenee.
Pitäisikö sanoa että ilmastonmuutos tarkoittaa ilmaston kylmenemistä.
Selityksiä riittää, jos on lämmintä se on ilmastonmuutoksen syy ja jos on kylmä sekin on ilmastonmuutoksen syy.
Nyt Portugalissa ja Espanjassa sataa. Kansa valittaa kaikesta. Liian kuumaa liian märkää liian myrskyistä liikaa turisteja. Vaikka kaikki fossiiliset lopetettaisi niin luonnon kiertokulku epätavallisine säineen jatkuu vaikka ihminen mitä tekisi.
Ainoa mitä ilmastoaktivistit voivat tehdä tukeakseen väitteitään on että sytyttävät metsäpaloja, manipuloivat luontokuvia ja tietysti palestiinalaiset.
Fossiilisten pakokaasut suojaavat palloa jäähtymiseltä. Keskilämpötila nousee vauhdilla 0.02 C per vuosi.
Lämpeneminen loppuu lämpenemällä vähitellen sitten kun fossiiliset on käytetty loppuun. Nousua on tulossa vielä ainakin 1.5 C.
Eikö mikään riitä. Helsingissä talvien alin lämpötila on nousut +7 C vuodesta 1850 lähtien. Kesien maksimi on noussut onnekis vain +2 C.
Lämpenemisestä huolimatta lämmityslaksu on noussut, kun halvasta hiilestä on siirrytty kalliisiin korvaaviin polttoaineisiin.
Pieni mutta sisukas Suomi pelstaa maailman. Saksa luopui ydinvoimasta, Intia ja Kiinakin satsaavat hiileen.
Ilmaston kylmeneminen on selvä merkki ilmaston lämpenemisestä.
Näin on. Keskilämpötilan noususta seuraa, että hölskyminen voimistuu.
Kyllä ilmasto on lämmennyt ja lämpenee. Ei koske meitä, meillä todennäköisesti tulee kylmenemään.
Miinus 3 ja hiihtoloma. On toooooooodellaaaa kyyylmääääää 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂