Oikea tarpeellinen vieras kieli , äidinkieli , ympäristöoppi vai mikä , no tietenkin mikä tahansa olisi hyödyllisempi.
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Miisi et uskalla tarttua härkää sarvista ja kysele mikä kieli pakkoenglannin tilalle?
- Anonyymi00002
Englanti olisi mainio vaihtoehto pakkoruotsin tilalle.
- Anonyymi00003
Lisää pakkoenglantia?
Eikö sitä ole jo aivan liikaa joka paikassa? - Anonyymi00015
Kaikissa muissa Pohjoismaissa on pakkoenglanti!!!
Miksi ei ole Suomessa??? Suomi on jäänyt jälkeen kehityksestä!
Pakkoruotsista on päästävä eroon! - Anonyymi00024
Kannatetaan!
Pakkoruotsi pois! Tilalle pakkoenglanti kuten muissakin Pohjoismaissa on.
- Anonyymi00004
Matematiikka tai fysiikka.
- Anonyymi00005
... voisivat korvata pakkoenglannin.
- Anonyymi00006
Englanti, saksa, espanja, portugali, ranska.
- Anonyymi00007
Saksa,, espanja, portugali, ranska jne.pitäisi saada pakkoenglannin tilalle, jotta niiden opiskelusta olisi jotain hyötyä sekä oppilaalle itselleen että Suomelle.
- Anonyymi00008
Pakkoruotsi on haittakieli ja hyödytön verrattuna vaikka saksaan, ranskaan tai venäjään. Se yksipuolistaa kieliosaamista ja on piilopuoluetukea.
- Anonyymi00009
Älä viitsi, pakkoenglannittaja.
Et sinä välitä ranskasta tai venäjästä yhtään mitään, käytät niitä vain keppihevosena ruotsia vastaan ajaessasi sen poistamidta pyhän pakkoenglantisi tieltä.
Pakkoenglanti yksipuolistaa kieliosaamista ja sen puolustelu on piilomaanpetosta. - Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Älä viitsi, pakkoenglannittaja.
Et sinä välitä ranskasta tai venäjästä yhtään mitään, käytät niitä vain keppihevosena ruotsia vastaan ajaessasi sen poistamidta pyhän pakkoenglantisi tieltä.
Pakkoenglanti yksipuolistaa kieliosaamista ja sen puolustelu on piilomaanpetosta.Valehtelet tapasi mukaan, koska sinulle rakasta ja pyhää paskoruotsia kritisoidaan.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Valehtelet tapasi mukaan, koska sinulle rakasta ja pyhää paskoruotsia kritisoidaan.
No niin matkit ja vääristelet taas.
Miksi et pystytunnustamaan itsellesi että englannista on tullut paha pakko-jahaittakieli?
Kansalais- ja taloustieto, fysiikka, medianlukutaito-oppi, äidinkieli (suomi, ruotsi tai saame). Muiden suomalaisten kielten pakko-opetus pois. Uskonnon tilalle elämänkatsomusoppi ja uskontojen historia.
Eihän nykynuoriso osaa edes räikkäavainta käyttää eikä vettä keittää...- Anonyymi00012
Englanti pakkoruotsin tilalle.
- Anonyymi00013
Lisää pakkoenglantia?
Ei kovin järkevä ajatus. kun entisestäkin pitäisi päästä eroon.
- Anonyymi00014
Kannatan englantia pakkoruotsin tilalle.
Välttämätön tarpeettoman tilalle, luulisi olevan ymmärrettävää.- Anonyymi00016
Miksi haluat rangaista ja kiusata ihmisiä typerällä ja rumalla paskoenglannilla?
- Anonyymi00017
Englanti ei välttämätön, muuta kuin siinä mielessä ettei sitä voi Suomessa välttää; se kun on ainoa ihan kaikille pakollinen kieli.
- Anonyymi00018
Ruotsin tilalle pakolliseksi englanti ja toiseksi joku mailmanlaajuinen hyödyllinen kieli.
- Anonyymi00019
Englanti on haittakieli, miksi pakotat sitä?
- Anonyymi00020
Tunnustitko tässä epäsuorasti, että nimenomaan pakkoenglanti, eikä ruotsi, estää kaikkien muiden kielten opiskelun?
- Anonyymi00021
Pakkoruotsin tilalle mikä tahansa oppiaine.
- Anonyymi00022
Mitta mitä pakkoenglannin tilalle?Pakkoenglantihan on se todellinen este ja haitta...
- Anonyymi00023
Portukali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061444Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54716
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja138671Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat36580Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40551Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö203551Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536- 61530