- No muutaman kerran Immolassa.
- Kuis korkeelta ne oli?
- Aika matalia; siinä kilometrin ja 1 200 metrin paikkeilla.
- Onhan kilometri aika pitkä matka....
- No tietysti maan pinnalla mutta ei vertikaalisesti.
- Kaali..., siis mikä?
- Se on pystysuora...
- Aha.., kauanko kestää että sieltä tulee ihan pläts vaan maahan?
- Vapaata pudotusta voi ottaa vain 5-7 sekuntia ja sitten varjo on avattava.
- Rytkäyttääkö se avaus kauheesti?
- No.., aika vähän. Rinta- ja jalkahihnat jakavat painon tasaisesti.
- Helikopterit lentävät Australiassa selällään...
- ??????????
- Mä vaan sitä että jos sä hyppäät siellä niin imeekö maa sut ylöspäin vai putootko sä niihin kopterin lapoihin jauhelihoiksi?
- Hmmm.., katso että siteet ovat kunnolla kiinni ja ota pipo pois silmiltä.
Laske keskellä rinnettä, mä tuun perästä ja videoin laskusi...
- Kuis korkeelta ne oli?
- Aika matalia; siinä kilometrin ja 1 200 metrin paikkeilla.
- Onhan kilometri aika pitkä matka....
- No tietysti maan pinnalla mutta ei vertikaalisesti.
- Kaali..., siis mikä?
- Se on pystysuora...
- Aha.., kauanko kestää että sieltä tulee ihan pläts vaan maahan?
- Vapaata pudotusta voi ottaa vain 5-7 sekuntia ja sitten varjo on avattava.
- Rytkäyttääkö se avaus kauheesti?
- No.., aika vähän. Rinta- ja jalkahihnat jakavat painon tasaisesti.
- Helikopterit lentävät Australiassa selällään...
- ??????????
- Mä vaan sitä että jos sä hyppäät siellä niin imeekö maa sut ylöspäin vai putootko sä niihin kopterin lapoihin jauhelihoiksi?
- Hmmm.., katso että siteet ovat kunnolla kiinni ja ota pipo pois silmiltä.
Laske keskellä rinnettä, mä tuun perästä ja videoin laskusi...
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kumpi tossa oli se salaliittoteoreetikko?
Miksi se aiempi sensuroitiin?
Joku heitti liian sakeaa legendaa siihen?
Edelleen kysyn että "miksi sää Viki otit varjon selkään jos kerta painovoimaa ei ole olemassa koska sitä ei ole todistettu"?
Lähtikö se eka ketju siksi kun Viki kertoi että täällä Australiassa lepakotkin on pää ylöspäin, ja mä vastasin siihen että kyllä ne Lepakot täällä nukkuu ihan sängyssä kuten sielläkin.
Kiitoksia mielenkiinnostasi veli hyvä...!
Palstoilla riehuu kalsarikänneistään tunnettu moderaattori jolle tuo heittämäsi sänkylepakot olivat ehkä liikaa...?!
Olen hypännyt lentokoneista myös ulkomailla, Yhdysvalloissa sekä Thaimaassa.
Missään maissa eivät salli uloshyppyä ilman asiaan kuuluvaa laskuvarjoa... 😊💕❤️
Onko tämä vastaus tulkittavissa niin että mikäli minä joskus tarpeeksi rikastun ja vuokraan koneen jossa varjoa ei vaadita uloshyppyyn olet valmis loikkaan?
Olen nähnyt hekon Malmin lentokentällä. Ei se kuitenkaan ylös Lättymaan pinnalta päässyt. Mikäköhän siinäkin oikein oli pielessä sillä Taivaankansikin oli täysin kirkas ?
Heh heh.. vein kerran molemmat vanhimmat tyttäreni kopterilennolle Malmilta.
Tilatessani lentoa puhelimitse kysyi rva että tiedänkö miten paljon se maksaa..?
Pitiköhän hän minua pöljänä vai maksukyvyttömänä? Ehkäpä molempina?
Puolen tunnin lento Stadin yllä maksoi muistaakseni 3 000 markkaa...
Kopteri se prutkutteli eteenpäin eikä maa kiitänyt alta pois lainkaan.
Sen pitäisi kiitää Helsingin korkeudella n. 550 km/h... 😊💕❤️
Niin.
Hyvin höylätty entinen vaimoni oli samaan aikaan viettämässä vapaa-aikaansa juomalla keski-olutta paikallisessa ravitsemusliikkeessä.
Kopteli hinataan vaijerin varassa ylös käyttäen sellaista vaijeria sekä väkipyöriä apuna. Tuommoisestako maksoit 3 000 ruplaa.
Sinisiipi oli muistaakseni tuo Malmin kopterikentän reustaurantin nimi.
Juurikin näin veliseni., Sinisiipi oli ja hieno oli nimi.
Sieltä bongasin tulevan ensimmäisen vaimoni.
Oli siinä kassalla kesäduunissa opiskelunsa lomassa... 😊💕❤️
Ensimmäinen vaimo, jota ensin sinä vetelit, ja joka sitten veteli sua kuivana kakkoseen Tuomarin edessä ja vei puolet rahoista.
Eikös niin?
Kumpi voittikaan.
Trump haluaa tuostakin oman osansa kuten sai myös Epsteiniltä.
Oletko joskus matkustanut junalla ???
Pendolino se kun kulkee noin 160 km/h, ellei enemmänkin jos rata sallii.
Koita hypätä siinä vauhdissa siellä ilmaan. Mäjähdätkö vauhdilla peräseinään ???
Lääketieteellinen totuus on jotta ihmisen keho kykenee kestämään vain 27 km/h yltäviin nopeuksiin. Palloteoreetikot todistivat tämän totuuden jo muinoin 1800-luvulla ! Voisikohan olla niin jotta Palloteoria on kumotti sillä Kuuhun mentäessä nopeudet ovat tuota suurempia !
Ukko-Pekan matkanopeus oli tuo sama kuin mitä on Pendolinolla. Eivätkö palloteoreetikot kykene ylittämään lättyteoreetikkojen shukenopeuksia.
Ei pidä paikkaansa, Ukko-Pekan suurin sallittu nopeus on 110km/h
Tosin tuo suurin nopeus höyryvetureilla on vähän suhteellinen käsite, kovempaakin sillä olisi päässyt, mutta se nopeus oli säädetty siihen mikä oli veturin rakenteen ja polttoaineen kulutuksen kannalta suurin järkevä nopeus.
Sitten mä taidan olla varsin kuollut kun tänäänkin on tullut kiihdyteltyä selvästi yli 20km/h nopeuksiin.
Et tainnut ihan ymmärtää tuon junavartauksen ideaa. No kysytään nyt sitten sitten, että jos Ukko-Pekka ajaa sen 110 km/h ja hyppät siellä vaunussa ilmaan, niin mäjähdätkö siellä peräseinään?
- Jos mäjähdät, niin miksi ?
- Jos et mäjähdä, niin miksi ?
Palloteoreetikko kyselee tyhmiä.
Lättyteorian mukaan Ukko-Pekkaveturin vetämässä hyvin varustetussa salonkivaunussa kun hyppää ylös poispäin Lättymaasta ylös suuntautuen palaa siihen samaan hyppäyskohtaan josta hyppäsi salonkivaunussa ollessansa ylöspäin hypäten.
Miten Palloteoria selittää tämän juuri julkituomani lyhyen kirjoitelmani painovoimateoriasta Ukko-Pekasta sekä Lättymaasta jonka mannerlaattojen pinnalla tuo Ukko-Pekka kulkee. Palloteoriassa maa on pallo jolloinka Ukko-Pekan vetämässä salonkivaunussa matkaavan matkailijan pitäisi maan kaarevan muodon seurauksena "mäjähtää" salonkivaunun hattuhyllylle milloinkaan palaamatta salonkivaunun loisteliaalle samettiselle penkille.
Mitä oikein tuolla sekavalla sepustuksellasi oikein yritit sanoa?
Et sitten huomannut, että tuo ilmakehä, jossa se helikopteri lensi, pyöri ihan sillä samalla nopeudella kuin maanpinta?
Tuokin älyttömyys on täällä jo vuosia sitten käsitelty, joten miksi taas?
Lässynlässynlää! Sattuuko se kun on noin tyhmä?
Älä nyt taas hermostu, kun siinä tuotiin vaan toista näkökulmaa asiaan. Oletko muuten itse tutkinut painovoiman toimimista junassa?
Kyllä, olen joka junamatkallani tutkinut painovoiman vaikutusta, ja tulos: se vaikuttaa just samalla tapaa, oli juna sitten asemalla tai liikkeellä.
Ei tuohon asiaan ole toista näkökulmaa, vai mitä ääliö? Sattuuko se kun on noin tyhmä?
Hyvä että olet kerrankin tutkinut itse, mutta voisit tehdä sen vielä tieteellisemmällä otteella. Ja oletko tutkinut junassa matkustamista jatkuvuuslain kannalta?
Ja taas hermostuit, älä suotta hermostu. :)
Totta turiset, kannattaa pitää pää kylmänä, vaikka olisi vähän erimielisyyttä.
SINÄ olet ainoa hermostunut täällä, muutenkin juttusi oli pelkkää paskaa.
Oletko tosiaan ylpeä moisesta sekoilustasi?
Ilmakehä ei voi mitenkään pyöriä sillä sehän tarkoittaisi pyörremyrskyjen ilmantumisia.
Pyörremyrskyt ovat Lättyteoriaa sillä ainoastaan Lättymaassa voisi olla pyörremyrskyjen ilmaantumisille sopivan otolliset olosuhteet. Kiekko kun pyörii niin koriolisvoimat aikaansaavat keskustasta poispäin suuntautuvat kaasukehän ilmiöt eli pyörremyrskyt.
Jos taas ilmakehä pyörisi niin silloinhan Taivaankansi olisi olemassa sillä miksi tuollainen höttöinen kaasuista koostuva aines muuten kykenisi pyöriskelemään kuin pieru Vikin kalsareissa.
Taas hermostuit suotta. Käy vaikka haukkaamassa raikasta ilmaa ulkona, niin rauhoitut. :)
Mutta etkö tiedä, miten jatkuvuuslaki liittyy junassa matkustamiseen?
Junamatkalla kierteisilmiöt oli koriolisvoimat kallistavat junamatkailijaa poispäin raidekiskojen voimanvälityksen vaikutuksen kautta mikä kohdistuu lämpöisessä salonkivaunussa istuvan matkailijamme kehoon.
Lättyteoria on onnistuneesti keksinyt oivallisen tavan miten tämä keskipakoisvoima voidaan eliminoida. Kallistuvalla korirungolla voidaan eliminoida Lättymaan aikaansaama Lättyilmiö ja matkustaja ei sinkoudu joko viereiselle penkille taikka kuumatkalle.
Hercules Poirot haluaisi nyt seuraavan konjakin junatarjoilijalta äläkä sitten läikytä tasaista matkusteluamme Idän Pikajunassa.
Ei vaineskaan satu. Entä sattuuko Helsingin yliopiston fysiikan oppilaitoksen "avaruusylioppilaita" kun ovat älykkyydeltään alle "kasiviis" ollen persuja.
Hyvät pointsit siinä, tuo Nasan fanipoika käy tosiaan jostain syystä taas tosi kuumana. Hädissään oman maailmankuvan romuttumisesta tms.?
Kuten sanoin SINÄ olet täällä ainoa hermostunut, painu ite tuonne pakkaseen paleltumaan.
Nyt oli kysymys vain ja ainoastaan junassa matkustamisesta, ei siinä muuta lakia tarvitse kuin laki matkalipun ostamisesta.
AI yhteenveto aiheesta:
Liikkeen jatkuminen junassa matkustaessa perustuu fysiikan jatkuvuuden lakiin (Newtonin 1. laki), jonka mukaan liikkeessä oleva kappale pyrkii pysymään liikkeessä samalla nopeudella ja suoraviivaisesti, ellei siihen vaikuta ulkoinen voima.
Tässä keskeiset ilmiöt matkustajan näkökulmasta:
Inertia eli hitaus: Kun juna liikkuu tasaisella nopeudella, sinä ja matkatavarasi liikutte saman nopeudella kuin juna. Jos juna jarruttaa äkillisesti, kehosi pyrkii jatkamaan liikettä eteenpäin, mikä tuntuu nykäyksenä.
Tasainen liike: Kun juna kulkee tasaisella nopeudella (vakionopeus), se tuntuu vakaalta, koska matkustajaan ei kohdistu kiihtyvyyttä. Silloin on helppo kävellä tai työskennellä.
Kiihtyvyys ja jarrutus: Junan kiihdyttäessä matkustaja tuntee painautuvansa penkkiin, ja jarruttaessa (tai kaarteessa) keho pyrkii jatkamaan alkuperäistä liikettä.
Suhteellinen liike: Sisällä junassa istuessa tuntuu, että olet levossa, vaikka liikutte 200 km/h. Liike havaitaan vasta, kun katsotaan ulos ja verrataan sijaintia maastoon.
Kyllä noita pitää ymmärtää, kun puhutaan junassa matkustamisesta tieteen näkökulmasta.
Että luehan enemmän tiedekirjoja ja koeta tosiaan ottaa ihan lunkisti, ihan turhaan taas hermostuit. :)
"Ilmakehä ei voi mitenkään pyöriä sillä sehän tarkoittaisi pyörremyrskyjen ilmantumisia."
Miten niin? Ilmakehä pyörii maapallon tahtiin. Siinä se idea, samoin kuin junassa sisäilma kulkee junan tahtiin.
Ei se ole sen ihmeempää.
Paitsi flättärille asia on täysin käsittämätön.
Kuten taas täytyy sanoa SINÄ olet ainoa hermostunut täällä, mitäs jos yrittäisit rauhoittua, saisit paremmat yöunet.
Kysymys oli vain ja ainoastaan junassa matkustamisesta, jos haluat tehdä siitä tiedettä, se on ainoastaan sinun asiasi, mutta älä siltikään hermostu, äläkä väitä toisia hermostuneisiksi vaikka kuinka paljon sinua hermostuttaisikin.
Taisi taas kalikka kalahtaa ja koira älähtää. :D
Ainoat hypyt mitä Viki on tehnyt on syrjähypyt.