Jumala on tehnyt monia todella suuria asioita elämässäni vaikka en ole edes ymmärtänyt niitä rukoilla, jälkeenpäin vasta olen monet asiat huomannut. Ja jos olen rukoillut niin se usein tai aina tapahtuu paremmin kuin olen itse miettinyt.
Viimeisin: Asuin edellisessä asunnossa 26 vuotta. Halusin sieltä pois mm. huonon sisäilman ja naapurin melun takia,kun viimeisinä vuosina sairastuin astmaan ja naapurit vaihtuivat tiuhaan ja mölysivät. Rukoilin toista asuntoa jossa saisi olla rauhassa. Hakemiani asuntoja en saanut mutta sitten yllättäen äitini lähellä alkoi valmistumaan uusi talo. Sain ihan uuden rauhallisen asunnon jossa hyvä sisäilma ja hyvä äänieristys. Vähän tämän jälkeen äidin tilan vuoksi aloin omaishoitajaksi. Äiti asuu kadun toisella puolella, lyhyt matka. Tämänkin Jumala huomioinut. No sitten toinen asia. Jo uudessa asunnossa 3 vuotta asuneena luin juttua lutikoista eli seinäluteista. Katselin kuvia minkäänlaisia jälkiä tekevät ym. Silloin muistin, että edellisessä asunnossa olin nähnyt juuri samanlaisia merkkejä lutikoista. Silloin en vain tiennyt mitä ne on, siis mustia täpliä lattioissa ja sängynpohjassa, littana hämähäkin näköinen kuolleena tai seinässä elävänä, harvoin tosin.
Kun tajusin että olen elänyt aika varmasti lutikoiden kanssa 26 vuotta ja toin sieltä vielä huonekaluja ja muuta tavaraa uuteen kotiin niin minuun tuli suuri pelko ja ahdistus. Aloin tutkimaan kaikki huonekalut muttei mitään merkkejä näkynyt, ostin ansoja, nukuin todella huonosti yli puoli vuotta. Rukoilin asian puolesta paljon, en saanut rauhaa, joka päivä ja yö lutikat mielessä. Vaikkei mitään näkyviä merkkejä niistä ollut pyysin Jumalalta varmistusta asiasta. Hän todennäköisesti johdatti minut nettisivulle, josta pystyi tilaamaan lutikkakoira tarkastuksen. Tänään koira kävi, eikä mitään löytynyt, koira ei antanut pienintäkään merkkiä että niitä jossain olisi.
Eli miten voi olla mahdollista että olen asunut lutikka-asunnossa 26 vuotta ja tuonut sieltä pakettiautollisen tavaraa uuteen kotiin ja yhtään ötökkää, eikä munaa ole tullut mukana. Vastaus on että Jumalalle kaikki on mahdollista. Ei voi kuin ihmetellä. Nyt viimein sain rauhan asiasta ja nukun ensi yönä varmasti paremmin kuin yli puoleen vuoteen. Kunnia ja suuri kiitos taas Jumalalle. Hän on muitakin mahtavia asioita tehnyt elämässäni mutta tässä oli yksi. Anteeksi kielioppi- ja kirjoitusvirheet.
Taas Jumala auttoi
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17810813Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710289Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325729Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784548Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313036- 1713035
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381826Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981418Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61260Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161184