Venäjä on alkanut kerätä uusia joukkoja ja kalustoa massiiviseen keväthyökkäykseensä, jonka tarkoitus on lyödä Ukrainan armeija polvilleen maan itä- ja etelärintamilla ja päästä sanelemaan rauhanehdot maalle.
Näin sanovat kaikki ukrainalaiset ja kansainväliset sotilasanalyytikot.
Ukrainalaisen DeepState-sotakarttapalvelun perustajiin kuuluva Roman Pohorily arvelee Kyiv Postin mukaan, että hyökkäys käynnistyy kahdessa vaiheessa, ensin itäisellä Donetskin alueella ja myöhemmin eteläisellä Zaporizzjan alueella, jotta Ukraina joutuisi hajauttamaan omia sotajoukkojaan tarpeeksi paljon.
Venäjä kerää voimia massiiviseen keväthyökkäykseen Ukrainassa
37
247
Vastaukset
- Anonyymi00001
DeepStaten toinen analyytikko Ruslan Mykula arvioi, että Venäjä heittäisi hyökkäyksen pääsuuntaan yli 100 000 sotilasta. Yritys alkaisi loppukeväästä.
Idässä kohteena olisi alue, josta on väännetty kättä myös Yhdysvaltain johtamissa rauhantunnusteluissa.
Venäjä on vaatinut Ukrainaa luovuttamaan kokonaan Donetskin alueen osan, jolla sijaitsevat keskeiset Slovjanskin ja Kramatorskin kaupungit. Venäjä on uhannut ne ottaa muussa tapauksessa voimalla. Ukraina ei ole aikeissa luopua alueesta taistelutta.
Etelässä Venäjän uskotaan kesän kynnyksellä käynnistävän hyökkäyksen kohti Zaporizzjan kaupunkia. Välitavoite olisi sen kaakkoispuolella sijaitseva Orihivin kaupunki, jonka liepeillä Venäjä jo on.- Anonyymi00010
Ukraina tavoittelee 50 000 hyökkääjän eliminointia kuukaudessa tappovyöhykkeidensä miinoituksilla, rynnäkködroneilla, tykistöiskuilla ja robottiaseilla sekä hävittäjistä ammutuilla liitopommeilla. Siinä saa Venäjän keväthyökkäys surullisen lopun.
- Anonyymi00011
"DeepStaten toinen analyytikko Ruslan Mykula arvioi, että Venäjä heittäisi hyökkäyksen pääsuuntaan yli 100 000 sotilasta. Yritys alkaisi loppukeväästä."
Kahdessa kuukaudessa eliminoitu. - Anonyymi00017
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ukraina tavoittelee 50 000 hyökkääjän eliminointia kuukaudessa tappovyöhykkeidensä miinoituksilla, rynnäkködroneilla, tykistöiskuilla ja robottiaseilla sekä hävittäjistä ammutuilla liitopommeilla. Siinä saa Venäjän keväthyökkäys surullisen lopun.
Ukraina tavoittelee myös moskovan valtaamista 🤪🤡
- Anonyymi00021
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ukraina tavoittelee 50 000 hyökkääjän eliminointia kuukaudessa tappovyöhykkeidensä miinoituksilla, rynnäkködroneilla, tykistöiskuilla ja robottiaseilla sekä hävittäjistä ammutuilla liitopommeilla. Siinä saa Venäjän keväthyökkäys surullisen lopun.
Meneekö hän USA,n Trump Runkkarinen jotenkin Kremlin Pikkusian avuksi tuossa hyökkäyksessä. Varmasti menee jollakin tavalla,kun Kremlin Pikkusika uhkaa paljastaa joitakin videoita Oranssi Possusta.😂
- Anonyymi00032
Anonyymi00011 kirjoitti:
"DeepStaten toinen analyytikko Ruslan Mykula arvioi, että Venäjä heittäisi hyökkäyksen pääsuuntaan yli 100 000 sotilasta. Yritys alkaisi loppukeväästä."
Kahdessa kuukaudessa eliminoitu.Alkaa korvaavien sotilaiden saanti olla kortilla. Kaikki vähemmän fiksut omasta elämästään saati muiden välinpitämättömät vanjat Ukrainan aroilla lannoittamassa ja kasvavassa kaalia.
- Anonyymi00035
Anonyymi00021 kirjoitti:
Meneekö hän USA,n Trump Runkkarinen jotenkin Kremlin Pikkusian avuksi tuossa hyökkäyksessä. Varmasti menee jollakin tavalla,kun Kremlin Pikkusika uhkaa paljastaa joitakin videoita Oranssi Possusta.😂
Tietenkin rapakon takaa Mad King koittaa MAGA-lakeijoineen pakottaa Ukrainan "rauhaan" vaatimalla mm. kesään mennessä maahan presidentinvaalit ja vaalit rauhansopimuksen hyväksynnästä, keksiäkseen ukrainalaisille lisää puuhaa puolustamisen rinnalle ja voidakseen taas syyttää vaalivilpistä jne. Trumpin USA:n turvatakuut ovat täysin arvottomat, kuten näyttää olevan myös tämän hetken Naton 5. artiklan turvatakuut USA:n osalta. Ukrainan ainoa mahdollisuus on tällä hetkellä Euroopan Nato/EU-maat, yhteistyö ja yhteistuotanto niiden kanssa. Euroopan pitää saada Ukrainan aseellisen ja tiedustelutuen lisäksi myös oma ase- ja ammustuotanto, tiedustelu sekä puolustus kuntoon, kuten myös maksukorttijärjestelmät, mobiili- ja tietokonekäyttöjärjestelmät sekä -ohjelmat, pilvipalvelut, some, ai ym. eurooppalaisiin käsiin ja softaan sekä palveluihin.
- Anonyymi00036
Totuus vain on, jota Putinistit eivät tunnu ymmärtävän, että heidän joukkoja johdetaan päin P....ttä, silloin kaikki on aika sekamelskaa ja monen päänsisällä käy aikamoinen myllerrys, et keneen voi täällä luottaa, tuskin kehenkään. Omillaan on tultava toimeen?
Huonosti johdetut joukot ovat helposti myös haitta omille joukoille ja siten voi tulla niitä tilanteita eteen, jossa venäjä sotii omiaan vastaan, koska ihmishenki on olla nollan arvoinen kuollessaan ja sankarina selvitessään henkissä? Joten kaikki keinot sallittuja, varmaan moni venäläinen ajattelee näin.
- Anonyymi00002
Suunnitelma ja aikeet venäjän suurhyökkäyksestä kertovat siitä, ettei Venäjää lainkaan edes kiinnosta ratkaista sotaa neuvottelupöydässä tulevina viikkoina tai kuukausina.
- Anonyymi00003
Putin halusi, sai ja tarvitsee sodan. "Oli lian hiljaista" hän sanoi puheessaan.
Käsittämätöntä on että perseennuolijoita riittää noinkin kuritetussa kansassa.
On se hienoa kun venäläisten suolenpätkät koristaa aroa ja ruokkiin haaskansyöjiä muuttomatkalla. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Putin halusi, sai ja tarvitsee sodan. "Oli lian hiljaista" hän sanoi puheessaan.
Käsittämätöntä on että perseennuolijoita riittää noinkin kuritetussa kansassa.
On se hienoa kun venäläisten suolenpätkät koristaa aroa ja ruokkiin haaskansyöjiä muuttomatkalla.Tsaarin Venäjän valtionrajat ovat Putinin tavoite.
- Anonyymi00014
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tsaarin Venäjän valtionrajat ovat Putinin tavoite.
Totta!
- Anonyymi00033
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tsaarin Venäjän valtionrajat ovat Putinin tavoite.
Suomi, Baltia ja Puola Putte Suuren imperiumissa, sehän tuolla tarkoituksena, kun mikään ei riitä.
- Anonyymi00005
Kuinkahan monta suurhyökkäystä se on tehnyt, en ole pysynyt laskuissa mukana.
Mutta tulokset on jäänyt olemattomaksi. - Anonyymi00006
venäjällä riittää tapatettavia rutkasti
- Anonyymi00007
Ukrainallakin alkaa olla täysin toimintakykyiset taistelijat jo ihan kokonaan täysin loppu.
- Anonyymi00023
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ukrainallakin alkaa olla täysin toimintakykyiset taistelijat jo ihan kokonaan täysin loppu.
Siinäpä se onkin suurin syy Trumpin klaanilla saata nopea Ukrainan antautuminen.Koska urhea Ukraina on kehittynyt taistelijana.
Anonyymi00007 kirjoitti:
Ukrainallakin alkaa olla täysin toimintakykyiset taistelijat jo ihan kokonaan täysin loppu.
Ja tästä huolimatta Venäjä ei vain millään kykene etenemään. Miten tämän paradoksin selität?
- Anonyymi00027
santtu_1975X kirjoitti:
Ja tästä huolimatta Venäjä ei vain millään kykene etenemään. Miten tämän paradoksin selität?
UKrainahan on käytännössä jo hävinnyt tuon Venäjää vastaan sotimansa sodan.
- Anonyymi00008
venäjäl ukrainasta palanneet sotilaat vois kaapata vallan venäjällä.. Kertasingoilla ja olalta ammuttavailla ohjuksilla vaa jysäyttää kaikkia vallan merkit, punaisen torin,kremlin ja puten asunnot taivaan tuuliin. Varmuuden vuoks jysäyttäis vielä kaikki puten rikolliset liittolaiset. Sen pituinen ja uus hallitus kasaan.
Jokaisella venäläisellä on oikeus teloittaa rikollinen putin ja liittolaiset..Nappi ottaa vaan. Ei ole pakko seurata rikollista tyrannia, mut jos haluat olla lammas/puten huora ole. Ennemmi tai myöhemmi länsimaat vallottaa ja jakaa venäjän.- Anonyymi00016
Mutta eiväthän Nato- maat hyökkää muita valtioita valtaamaan, eivätkö liki kaikki lännen valtiot ole siinä Natossa jäseninä?
Ja sitä paitsi, eiköhän se ole lähinnä Kiina jolla sormet syyhyävät, valtaamalla noin 30 % Venäjän itäkoillisalueista se saisi haltuunsa suurimman osan Venäjän öljy- ja kaasulähteistä. - Anonyymi00028
Oot katsonut muutaman sotaelokuvan liikaa 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00015
Venäjä kerää voimia Anon massiiviseen keväthyökkäykseen Ukrainassa.
Vielä muutama kilo lisää. - Anonyymi00018
Venäjältä tulossa MASSIIVINEN paketti ZelensKyylle.
Okohan se avustus ...? - Anonyymi00019
100 000 vähemmistö henkilöä ja 100 000 aasia lahdataan.
- Anonyymi00020
Voimia!
- Anonyymi00025
Epäonnistumalla suurhyökkäyksessään Venäjä lyö itse itsensä. Venäjä valmistautuu huolella kuin Hitler Kurskin hyökkäyksessään.
- Anonyymi00026
LOL.
- Anonyymi00029
Jos Putin ottaisi itse sodanjohdon käsiinsä, niin johan alkaisi sujua.
- Anonyymi00030
Ukraina tykkää Venäjän hyökkäyksistä.
Muutama viikko tulee 1500 poistettua venäläistä ja sitten Putte lopettaa hyökkäyksen ja kertoo sen menneen loistavasti. Aivan suunnitelman mukaan.
Näin ne ovat tähän asti menneet, miksi se muuttuisi? - Anonyymi00031
Kohta 2 miljoonaa läpiammuttua vanjaa tuolla vauhdilla ...mitähän tavallinen venäläinen tuosta putlerin epäonnistuneesta valloittaja tsaarina leikkimisestä oikeasti haluaa kärsiä sen ainoan elämänsä
- Anonyymi00034
Venäjän tavoite on nostaa miehistötappiot 30000 -> 50000. Keväällä monttuja onkin taas helpompi kaivaa.
- Anonyymi00037
Miksi valehtelet?
- Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
Miksi valehtelet?
Putinin tarvii vihata sydämestään venäläisiä luusereita muuten hän ei teurastuttaisi näitä tällaisia järjettömiä määriä
- Anonyymi00039
Anonyymi00037 kirjoitti:
Miksi valehtelet?
Vale? Kai nyt puolustajan tavoite on estää mahdollisimman paljon hyökkäystä ilman eri ilmoitustakin?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1514760Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2134758Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1194580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192364Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32138- 661657
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241554- 1911271