Kastettujen osuus vauvoista, muutos 2024 - 2025

Jos katsomme kirkon tilastosivulta todellisen kastettujen vauvojen lukumäärän, se kasvoi 1,7 % vuoteen 2024 verrattuna. Samaan aikaan syntyneiden määrä kasvoi 4,8 %.

Kirkon tiedote kertoi ainoastaan kastettujen lukumäärän kasvusta. Onko tämä rehellistä?

16

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Valiitto islamilaiskansanvaihtajien puuhasta vaikeneva

      Vsikeneminen on valehtelun muoto

    • Anonyymi00002

      Se on valikoivaa totuutta, ja kun otetaan huomioon, että yleinen mielikuva on, että vauvojen määrä vähenee, se on tietoista väärän kuvan antamista. Kastettujen suhteellinen osuus siis laski.

      • Anonyymi00004

        Valiittolaiset eivät juntteina osaa laskea yhtään mitään joten ei kannata selvitellä
        muiden valikoivaa totuutta ja mielikuvia joita itsellä ovat aivan poskellaan

        kuten Suomeen runnovien kehitysmaalaisten lisääntyminen


      • Anonyymi00008

        Onko syntyvyyden kasvu pidempiaikainen trendi?


    • Anonyymi00005

      No mikä on kastettujen osuus kaikista vauvoista 2024 ja 2025?

      • Anonyymi00006

        On kahdenlaisia kastettuja, kasteen yhteydessä nimensä saaneet ja nimen ilmoittamista myöhemmin eli 0 vuotiaana liittyneitä ja kastettuja.

        Kaikki lensi kertaa liittyneet kastetaan, aikuisetkin. Mutta jos vauvakastettu on eronnut kirkosta ja liittyy takaisin, ei kastettuja uudestaan.


      • 2024 se oli 59,8 %, viime vuonna 58,0 %. Koska syntyvyys kasvoi, niin luultavasti todellinen lasku ei kuitenkaan ollut 1,8 %-yksikköä vaan ehkä 1,7 %-yksikköä.

        Lasku on olennaisesti nopeampaa kuin kirkkoon kuuluvien osuuden lasku. Kirkon asemaa ei lopultakaan romuta eroaminen vaan kastamattomuus.


    • Anonyymi00007
    • Anonyymi00009

      Ojala iloitsee, että Japanissa kielletään lasten osallistuminen uskonnollisiin tilaisuuksiin. Miten moista kieltoa sitten valvotaan? Perustetaanko joku erityispoliisi tai urkkijoiden kerho? Ojala varmasti ilmoittautuisi ensimmäisenä sellaiseen, jos Suomessa noin typerä laki säädettäisiin.

      • Anonyymi00011

        Tämmöstä skeidaa uskontotunnilla suomessa opetetaan. Siis että lasten ohjelmissa uskontoa, hah, hah. Tai siis, ehkä jotain on tullut opittua, kun vaan tietäis mitä.

        "Moniuskontoinen japanilainen

        Käsi pystyyn kaikki, jotka ovat katsoneet Pokémonia tai pelanneet Pokemon Go-peliä! Kulttimaineeseen nousseessa piirretyssä on paljon piirteitä Japanin kulttuurista ja uskonnoista. Tietämättäsi olet saattanut oppia niistä paljon pelkästään katsomalla pienten (ja isompien) pokémonien ja heidän kouluttajiensa vaiheita tv:stä tai kännykän näytöltä."


    • Anonyymi00010

      Ei mun mielestä kirkon tarvitse ilmoittaa kokonaissyntyvyyttä vaan kastettujen määrä. Pitää jotain jättää tilastokeskuksellekin (joka saa tiedot DVV:ltä?).

    • Sivulla https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=298 muuten on laskettu oikein luvuin ainakin pari viime vuotta. Vaikka lievää laskua näkyy 70-luvulta jolloin tilasto alkaa, lähtee varsinainen lasku jostain 2005 paikkeilta.

      50 % raja saavutetaan suunnilleen 2030.

    • Anonyymi00012

      Onko 2005 se hetki, kun ne nuoret aloittivat perheet, jotka olivat eläneet tietoisemman nuoruutensa ilman rysänhyökkäyspelkoa?

      Ja nyt sitten alkavat rukoilla uudestaan kun Kreml lähtee ja valmistautuu tuhoamaan Eurooppaa?

    • Anonyymi00013

      Islamin piiristä tulleet maahanmuuttajat eivät evlut kasta lapsiaan. Jorin aloituksessa kerrottiin maahanmuuttajia tulevan runsaasti islamilaista maista.

    • Anonyymi00014

      Yli 1,7 prosenttiyksikön lasku on kohtalaisen hyvä laskuvauhti.

    • Anonyymi00015

      Mitäs pienistä. T. Av

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1859
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      159
      1829
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      363
      1619
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      214
      1188
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1061
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1009
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      981
    Aihe