Näin luki noiden medioiden nettiversioiden otsikossa. Vasta itse jutussa kerrottiin, että tekijä oli syntynyt pojaksi.
Miksei vaan voi suoraan kertoa, että tekijä oli transhenkilö, jolla oli vakavaa mielenterveysongelmaa.
Onko muuten Yle-ykkösen uutiset vieläkään kertonut, että ampuja oli transsu? Ero on valtava, sillä jos ampujalla on vähääkään todettu olevan yhteyksiä äärioikeistoon, niin se on ykkösen pääjuttu heti, ja ampujan tausta tuodaan esiin näyttävästi.
Miksei vaan voi suoraan kertoa, että tekijä oli transhenkilö, jolla oli vakavaa mielenterveysongelmaa.
Onko muuten Yle-ykkösen uutiset vieläkään kertonut, että ampuja oli transsu? Ero on valtava, sillä jos ampujalla on vähääkään todettu olevan yhteyksiä äärioikeistoon, niin se on ykkösen pääjuttu heti, ja ampujan tausta tuodaan esiin näyttävästi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomen valtamediat on surkeita.
Kaikki, joka menevät ampumaan ihmisiä, kärsivät jonkin sortin mielenterveysongelmista. Ei se katso sukupuolta tai sukupuolista suuntautumista, tai mitään muutakaan. Psyykessä se vika on. Ei terveet ammu, eikä muutenkaan tapa ketään.
Tässä tapauksessa sukupuolella on tärkeä informaatioarvo, koska on erittäin harvinaista, että naisena syntynyt olisi kouluampuja. Yle ei ole koko totuuden kertoja, vaan sieltä tulee liian usein puolitotuuksia, jotka antavat virheellisen kuvan kokonaisuudesta.
Sateenkaari porukkaa, niin kuin valtamedioissa ...
Ampujasta kerrottiin että oli hameeseen pukeutunut nainen.
Selvyyden vuoksi, ettei luulla että olisi hameeseen pukeutunut mies.
Niinkuin Roosa Meriläisen poika, joka käyttää äitinsä hametta.
Transhenkilöillä ja muilla, jotka nypläävät jonkin sukupuoli-identiteetin kanssa, on vakava mielenterveysongelma.
Aika usein se on juuri noin!
Onko koskaan naispuolinen ollut ns, koluampuja?
Nytkään ei siis ollut. Heti arvasin kun näin uutisen että varmasti trans. Oli taas tosi ikävä uutisointi että olisi ollut nainen.
Naiset toki kuuluneet terroristijärjestöihin, mutta tuntuu että nainen pyssy kädessä on aina jonkun miehen vanavedessä, johdattelemana.
Suomessahan tuomittiin se yksi nainen joukkoampumisen (tms.) suunnittelusta.
Hänkään ei toteuttanut tekoa, vain teki jonkinlaisia mielenhäiriön aiheuttamia hahmotteluja.
Varsinaisesti eivät ole pysyyn kanssa heiluneet kai koskaan missään.
Menikö ihan yöunet tuon takia?
Kun kotona ei huolehdita omista lapsista ja muualla haukutaan / arvostellaan. Tulee kahjoksi ja seuraukset näkyy.
Kovin on vähän valtamedia yleensäkään kirjoittanut tästä Kanadan historian pahimmasta kouluammuskelusta.
Jos tekijä olisi valkoinen konservatiivinen heteromies olisi tekijän nimi ja pärstäkuva viikon pääuutinen. YLE:n Piia Pasanen pääsisi hehkuttamaan ÄÄÄRIoikeiston uhkaa.
No mikä se sitten oli?