Hoivakoti Sahanmäki oli päässyt Iltasanomiin
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011785669.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011785669.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuo asia oli muutenkin mediassa esillä, mutta kohdetta ei mainittu. Onko Sahanmäen hoivakoti palautunut takaisin kunnalliseen käyttöön kun IS.n jutusta saa sen käsityksen, vai onko sijoittaja vuokrannut kohteen Keusotelle? Aikoinaan "homevaurioinen" kaupungin omistama kiinteistö myytiin pois juuri homevaurion vuoksi. Mitä puliveivausta kohteen omistuksessa / käytössä oikein on?
Hoitajat eivät ehdi kun täytyy omaa puhelinta taukohuoneessa räplätä ja tupakallakin täytyy välillä käydä.
Eikö Keusoten työpaikat ole savuttomia?
Sahis on kuulemma homeessa, ..?
Kyllä kohde on mainittu kahdessa Iltasanoman artikkelissa. Milloin home on todettu Sahanmäessä?
Kohde myytiin homevaurioisena kiinteistösijoittajalle ja silloiset asukit sijoitettiin yksityisiin kohteisiin vuokralle. Homevaurioista kerrottiin mm. Aamupostissa mainiten ettei siellä voi asukit asua.Silloin jo kaupungin veronmaksajat epäilivät jotain filunkia kohteessa. Kyllä Hyvinkäällä tämä peli tiedettiin jo silloin.
Luin tuon Ilta-Sanomien jutun, Sahiksessa on ongelmia,kun on liikaa vuokratyöntekijöitä. Mutta kuka älypää antaa dementoituneelle (ehkä) vanhukselle pillin? Oli siellä ollut hoitajilla ja osalla asiakkaista hermo pinkeenä.
Pilli on halvempi kuin digitaalinen, tekoälyllä viritettynä äärimmäisen luotettavasti toimiva härpäke ja se toimii kun siihen puhaltaa. Jos kukaan ei siihen puhalla, niin tilanne hoivakodin pillillä varmistetussa vuoteessa on mahdollisesti jo se, mitä lukee toisaalla Sahanmäessä olevan eristevillatehtaan seinän kyltissä: IsOver.
Jaa , muisti sairas muistaa/ ymmärtää puhaltaa pilliin, epäilen..?????
Lisäksi vielä homeiseksi todetussa kohteessa !