Ei saanut kertoa sitäkään kuinka Ruotsissa afgaaniperheen serkkuavioliitto päättyi katastrofiin.
Tekoälystä on tehty todella puolueellinen, mutta miksi?
On tuo tekoäly karmea tapaus
20
138
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tuskin se puolueellinen on vain sen vuoksi ettei ota pelkästään sinun tahtoasi huomioon. Vaan huomioi kaikkien muidenkin tahdon tasapuolisesti. Sehän nimenomaan on puolueettomuutta.
- Anonyymi00005
Kyllä se on, olen kysynyt sitä ylläpidolta, eivätkä kiistäneet asiaa.
En ole avaaja. - Anonyymi00012
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kyllä se on, olen kysynyt sitä ylläpidolta, eivätkä kiistäneet asiaa.
En ole avaaja.Nii, no siinä tapauksessa ylläpitoa varmaan harmittaa että tekoäly ei ota puolueellista kantaa myös heidänkään puolelle. Tässä pitäisi nyt ymmärtää iso kuva.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Nii, no siinä tapauksessa ylläpitoa varmaan harmittaa että tekoäly ei ota puolueellista kantaa myös heidänkään puolelle. Tässä pitäisi nyt ymmärtää iso kuva.
Tekoäly poistaa tiettyjen aihepiirien avauksia erittäin herkästi, yksikin sana joka on tekoälyn mielestä väärin, niin juttu lähtee.
- Anonyymi00022
Anonyymi00013 kirjoitti:
Tekoäly poistaa tiettyjen aihepiirien avauksia erittäin herkästi, yksikin sana joka on tekoälyn mielestä väärin, niin juttu lähtee.
Se voi olla että tekoälylle on annettu ihmisten toimesta säännöt joita noudattaa. Eikös se ole hyvä että pyrkii tekemään niin? Huomioiden myös sen että kaikkien näkemys on samanarvoinen, myös niiden jotka eivät sääntöjä ole tehnyt.
Antaisin vähän armoa ja ymmärrystä tekoälylle, on aika ahtaalla tämän ihmiskunnan erilaisten tahtotilojen kanssa.
- Anonyymi00003
Syy on varmaan siinä, että AI ei muodosta korrelaatiosta kausaliteettia, koska se on looginen virhe.
- Anonyymi00004
Tekoälyä pitää osata käyttää eikä kysellä tyhmiä.
- Anonyymi00007
Kyllä.
Afganistanilainen serkkuavioliitto päättyi katastrofiin – vaimon luultiin olevan ei-neitsyt
Perheen aikuiselle pojalle siis haettiin kotimaasta serkkulikka siipaksi, ja tapoihin kuuluu että heti ensimmäisen seksin jälkeen äiti tulee katsomaan, että näkyykö verta(neitsyyden merkki), mutta sitä ei ollut näkynyt. Ja siitä tuli hirveä haloo, vaimolta meinasi henki mennä, mutta pääsi pakoon viime tipassa.- Anonyymi00010
10 v sitten olisi saanut syytteen valeuutisesta ja olisi somelynkattu.
Vieläkin on kuplia jotka uskoo jutun olevan keksitty. - Anonyymi00016
Afganistanilainen perhe saapui muutama vuosi sitten Ruotsiin pakoon sotaa, vainoa ja hammastenkiristystä. Perheeseen kuuluu isä, äiti ja ainakin yksi poikalapsi, joka oli tullut jo täyteen ikään. Koska poika oli täysi-ikäinen, niin vaimo piti saaman. Sellainen löytyi kotikulmilta Afganistanista. Ja serkku, mikäpä muu. Kuka sitä nyt vieraitten kanssa naimisiin.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Afganistanilainen perhe saapui muutama vuosi sitten Ruotsiin pakoon sotaa, vainoa ja hammastenkiristystä. Perheeseen kuuluu isä, äiti ja ainakin yksi poikalapsi, joka oli tullut jo täyteen ikään. Koska poika oli täysi-ikäinen, niin vaimo piti saaman. Sellainen löytyi kotikulmilta Afganistanista. Ja serkku, mikäpä muu. Kuka sitä nyt vieraitten kanssa naimisiin.
Kun nainen lopulta saapui Ruotsiin ja Bodeniin miehelään, jossa oltiin jo kotouduttu mukavasti veronmaksajien kustantamaan elämään, alkoi avioelämän afganis-islamilainen käytäntö: pojan äiti kehotti ensitöikseen nuorta paria harrastamaan seksiä. Sen jälkeen nuorikon piti pyyhkäistä pyyhkeellä pimperoa ja näyttää verinen pyyhe anopille todistuksena neitsyydestä.
Kävi sillä tavalla ikävästi, että naisen "tavara" ei vuotanut verta seksin jälkeen, siitä tuli sellainen haloo, että morsmaikulta meinasi henki lähteä. - Anonyymi00023
Anonyymi00017 kirjoitti:
Kun nainen lopulta saapui Ruotsiin ja Bodeniin miehelään, jossa oltiin jo kotouduttu mukavasti veronmaksajien kustantamaan elämään, alkoi avioelämän afganis-islamilainen käytäntö: pojan äiti kehotti ensitöikseen nuorta paria harrastamaan seksiä. Sen jälkeen nuorikon piti pyyhkäistä pyyhkeellä pimperoa ja näyttää verinen pyyhe anopille todistuksena neitsyydestä.
Kävi sillä tavalla ikävästi, että naisen "tavara" ei vuotanut verta seksin jälkeen, siitä tuli sellainen haloo, että morsmaikulta meinasi henki lähteä.Musset elää keskiaikaa.
- Anonyymi00008
Lapsi morsiammet ovat varattu, heimon vanhuksille.
- Anonyymi00009
Kysyin tekoälyltä haiseeko persut paskalle, vastaus: Kyllä persut haisee paskalle, koska eivät huolehdi henkilökohtaisesta hygieniastaan. Se johtuu siitä ettei perussuomalaisten puolueohjelmassa lue "pese perseesi kun käyt paskalla"
- Anonyymi00011
Sen lisäksi että se ei ole ajan tasalla monissakaan asioissa, se tekee paljon virheitä.
Lisäksi se on tosiaan "puolueellinen", siten että se tarkoituksella jättää kertomatta tietynlaisia asioita. Sitten jos itse osoitat sille, että tiedät jonkin yksityiskohdan jostain mistä se aikaisemmin väitti ettei tiedä, niin sitten se muuttaakin linjaa näin että: "oho, olet oikeassa... jne...", mutta jos aihe on jotain tällaista tai vaikkapa joku tietty kuuluisa UFO tapaus, niin se ohjaa hakoteille.
Psykologisestihan esim. ChatGPT on erittäin taitava ohjaamaan ihmisiä hienovaraisin tönäyksin erilaisia tekniikoita käyttämällä. Mutta on siitä paljon apuakin joissakin asioissa, kuten vaikka miten saada joku vanha tietokonepeli toimimaan parhaalla mahdollisella tavalla.- Anonyymi00019
Sentään tönimiset voisi jättää väliä siis
Tekoälyjä on ainakin puoli tusinaa erimerkkistä, mistä niistä nyt puhut?
- Anonyymi00018
En tiedä.
Tekoälyltä kysyin myös että miten pieraista salaa kirkoss
-Se kysyi että olenko pappi. Vai kuulija
Sitten se ehdotti että entäs jos olen pappi ja hississä pieraissu noin PIISPA astuikin sus sisälle siunaa
- miten tästä selvitä, haluatko vinkkejä
Myös mietin sitä , paljonko tekoäly kuluttaa sähköä paskan tuottamiseen - ei siis p päinvastoin - Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
En tiedä.
Tekoälyltä kysyin myös että miten pieraista salaa kirkoss
-Se kysyi että olenko pappi. Vai kuulija
Sitten se ehdotti että entäs jos olen pappi ja hississä pieraissu noin PIISPA astuikin sus sisälle siunaa
- miten tästä selvitä, haluatko vinkkejä
Myös mietin sitä , paljonko tekoäly kuluttaa sähköä paskan tuottamiseen - ei siis p päinvastoin:)
Kysyin itse tekoälyltä että
Koska Juice esiintyy seuraavan kerran
Tekoälyn koulutusdata on yhtä moraalista tai objektiivista kuin sen laatijatkin. Jos tekoäly opetetaan noudattamaan vaikkapa nykymallista antirasistista linjaa, niin ikävä kyllä sen tarjoamat tiedot on puolueellisia. Haastoin tekoälyä etnisyyteen, rikollisuuteen ja maahanmuuttoon liittyvillä kysymyksillä, joista suurimman osan tekoäly (perplexity) kiisti. Vasta sitten, kun esitin sille linkit antamaani tietoon, tekoäly muutti näkemyksiään ja kantojaan. Koska tekoäly on tavallaan opettajiensa "peilikuva", niin tietenkin sen antamiin tietoihin täytyy suhtautua varauksella ja tarkistella niitä muista lähteistä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413878Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3513011Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt111915Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23781- 67769