Kuinka monta autiotaloa voit bongata Vimpelistä.
On ne ollut pidempään tai muuten muuten asumattomia.
Vuoden lopussa arvomme bussimatkan viimeiselle muuttajalle Ahon kyydissä Alajärvelle jonka hän viellä kunnan säästämis strategian mukaan saa itse maksaa.
Mukaan saa kunnanjohtajan tervehdyksen kylän raitilla ja eräpäivä pullan tuoksun kylänraitilla koulubussiin.
Oma veikkaukseni on lähempänä 300 taloa eli siis lähes joka 3 kiinteistö.
On mielenkiintoista katsoa miten vetovoimainen kunta todellakin on ja miten ihmisten usko säilyy tulevaisuuteen esim. tuulimyllyjen, aurinkopanelien, akkuvarastojen ja sähkön siirtolinjojen alla,
Kertooko muuttotappio jotain kunnan valtuuston tekemistä utopistisista suunitelmista johon he eivät usko itsekkään kun kunnan asukasluku putoaa kohta lähes 300 asukkaan vuosivauhtia.
Löytyykö kunnan omistamille homeisile kiinteistöjen korjauksille enään rahoitusta vai nousevatko vesimaksut ja verot taivaisiin pesäpallon pelaamisen ja tukemisen takia.
Nyt kaikki kylä kierrokselle ja laskemaan tyhjänä olevia kiinteistöjä niin saatatte itsekkin tajuta ja nauraa missä tilassa tämä kunta on!
Kilpailu Vimpeli tietäjille.
22
1008
Vastaukset
- Anonyymi00001
On laskenta päällä ollut jo vuosikymmeniä. Kylänraitilla matelee joka ilta auto jossa kuskin lisäksi sihteeri tilastoimassa jokaisen talon toimia. Aitovimpeliläinen tapa jota ei muualla ole.
- Anonyymi00002
Olen kiinnittänyt huomion myös aamu ja ilta tarkastukseen,ajetaan kaikki kylän tiet läpi ja vahditaan mitä naapuri tekee tai on jättänyt tekemättä.
Voisin kertoa useita tapauksia niin että saa vatsa kippurassa nauraa tarkastustuloksia kuunnellessa.
Hyvinkin pienet asiat vahditaan ja lasketaan ja joskus jopa naapuri kunnasta on tullut ihminen katsomaan ja kertomaan mitä tietää.
- Anonyymi00003
Autiot talot ja kylät.
- Anonyymi00004
Vimpeli
- Anonyymi00016
Anonyymi00004 kirjoitti:
Vimpeli
Vanhat kuolevat.
- Anonyymi00019
Anonyymi00016 kirjoitti:
Vanhat kuolevat.
Taitaa nyt olla olla kuule niin että teitä millä ei parta kasva kuolee enemmän kuin vanhuksia ,kyllä te siihen malliin honkkeloitte menemään.
Ensin teidän vimpeliläisten pojan kloppin pitää löytää nainen! siinä sitä teillä on kova työ ja se ei löydy navetasta!
Ja mitä nyt olen katsonut niin katsoisin sivistyneen emännän Alajärven puolelta enkä mitään työjuhtaa Vimpelistä.
- Anonyymi00005
Kiitos vaan mutta ei tarvita yhtään ponkaajaa lisää kihnaamaan 10km/tunnissa ympäri kyliä ja seuraamaan kuinka missäkin talossa eletään. Aivan häpeämättömästi kerta toisen ja kolmannen jälkeen kaula pitkällä ja melkeen niskat nurin seurataan. Jos jonnekin asialle itsellä kiire niin tien tukkona madellaan eessä.
- Anonyymi00006
Viimeinen sammuttaa valot.
- Anonyymi00008
Aamupuuron jälkeen lähden taas ponkaamaan kylille niin autio kuin asuttujakin taloja enkä pelkää ollenkaan,ainakaan mitä täällä kirjoitetaan.
- Anonyymi00009
Muista kirja kaikki ylös mitä koneita ja traktoreita on etupihalle koottu "vaurauden" merkiksi!
- Anonyymi00010
Missäpäin Vimpeliä on autiotaloja? Kiertelin enkä löytänyt ainuttakaan.
- Anonyymi00011
Sääksjärvellä
- Anonyymi00012
Aloita patruunantieltä kiertoliittymästä...
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Aloita patruunantieltä kiertoliittymästä...
Jos tulet täältä Pietarsaaren suunnalta, niin näet oikealla kylän kohdalla useita tyhjillään olevia ränsistyneitä taloja.
- Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Jos tulet täältä Pietarsaaren suunnalta, niin näet oikealla kylän kohdalla useita tyhjillään olevia ränsistyneitä taloja.
Ja vasemmalla,edessä sekä takana.
Kunnanjohtaja omassa pössiksessään sanoo sitä rakennusbuumiksi...
En tiedä mitä siellä kunnantalolla pössytellään että tämmöisiä harhoja nähdään.
- Anonyymi00014
Miksi kukaan Alajärvelle muuttaisi kun tyhjiä röttelöitä on vielä enempi keskustassa?
- Anonyymi00017
Toi oli hyvä.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Toi oli hyvä.
Voi teitä maalaispoikia sitten taas tulette tänne ostamaan uusia sen rippipuvun jälkeen!
Nyt on ollut vähän toissavuotista mallistoa tarjolla mutta se menee siellä teillä uutena vaikka vihkipukuna! - Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Voi teitä maalaispoikia sitten taas tulette tänne ostamaan uusia sen rippipuvun jälkeen!
Nyt on ollut vähän toissavuotista mallistoa tarjolla mutta se menee siellä teillä uutena vaikka vihkipukuna!Meinaatko vihille verkkareissa?
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
Meinaatko vihille verkkareissa?
En ainakan Vedon pipo päässä kuten teillä siellä.
- Anonyymi00020
Maaseutu autioituu. Se on nykyaikaa.
- Anonyymi00023
Maaseutu autioitutetaan, tämä ajo-opetushommakin oli juuri sitä mitä tilattiin oikeistoa äänestämällä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt243817Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441922Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö361221- 721097
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251056Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi321039Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä41933Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173841- 56813
Pub Marjuskan grillibileet
Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja12733